ארכיון
ארכיון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפגנה או סידור לחזור הביתה מהאדמו"ר? נציג 'איגוד הקהילות' בירושלים הרב שמעון בלוי, יזם את רעיון הפגנות מוצאי ראש השנה, והגיש את הבקשה לקיום ההפגנה המרכזית ברח' מלכי ישראל בירושלים.

בראיון לעיתון 'המבשר' שפורסם הבוקר (חמישי) סיפר בלוי כיצד רקח את ההפגנה הראשונה שהתפשטה כאש בשדה קוצים והפכה ללהיט עבור הציבור החסידי המבקש לנסוע לרבותיו לראש השנה.

"מדובר בהליך קל ופשוט למדי, ובמימוש הזכות השמורה לכל אזרח להפגין כחוק על כל החלטה של הממשלה או של הרשויות, שאינה עולה בקנה אחד עם השקפת עולמו או מאווייו", ציין.

"כששמעתי על ההסגר המוטל בדיוק בימים הנוראים, ועל החשש שיהודים חסידיים שייסעו לרבותיהם לראש השנה, לא יוכלו לשוב לבתיהם בגלל הסגר הזה, התעורר בי הרצון למחות בקול", אמר הרב בלוי. "הסתכלתי מסביב וראיתי שרבים הם האנשים המרגישים בדיוק כמוני.

"כולם אמרו שצריך לארגן מחאה במוצאי ראש השנה, אבל אף אחד לא עשה את זה בפועל", הוסיף.

לדבריו, "פניתי למשטרה באמצעות עו"ד, וביקשתי לקבל אישור לקיים הפגנה המונית, בהשתתפות רבבות, כשהמתכונת של ההפגנה היא כזאת שכל אחד מגיע לרבע שעה, מביע את המחאה שלו והולך. כך יוכלו אלפים רבים להשתתף בהפגנה מצד אחד, ועדיין יישמר מרחק של שני מטרים בן אדם אחד למשנהו מאידך".

בלוי סיפר כי במשטרה היו קשובים לבקשותיו. "למחרת הוזמנתי למשטרה, ישבו איתי כמה בעלי תפקידים בכירים, שאלו אותי שאלות רבות, ניהלנו מו"מ על התנאים, הם הסבירו לי מה צריכות להיות המגבלות, אני הסברתי להם מה אנחנו צריכים כדי שנוכל להביע את המחאה שלנו בצורה ראויה, כולל הסעות שיצאו ממוקדים שונים, וכולל הערכות להשתתפות של נשים וילדים ואפילו תינוקות בהפגנה.

"הסברתי להם שחלק מהמפגינים יבואו עם מזוודות, בגלל האופי של ההשתתפות המשפחתית, וכן הוסבר שהאוטובוסים צריכים לצאת מכמה מוקדים, תוך תיאום עם הקהילות השונות, כי ככה יהיה יותר קל לכל אחד למצוא את האוטובוס יחד עם המשפחה שלו. כל הבקשות שלי נפלו על אוזניים קשובות, אני באתי מגובה עם חוק יסוד שקובע שמותר לקיים הפגנה בכל מצב, ושהזכות להפגין גוברת על התקנות לשעת חירום שנקבעו לצורך המאבק בקורונה", טען.

"לשמחתי השמועה התפשטה כאש בשדה קוצים, זה הפך לשיחת היום וזה חוסך ממני את הצורך להשקיע בפרסום אינטנסיבי של המחאה והמועד והמיקום שלה. זה גם השפיע על כך שבתוך שעות התארגנו אירועי מחאה דומים בערים רבות אחרות, כרגע ידוע לי על תשע מחאות נוספות, אבל זה בוודאי עוד יגדל ויתרחב עד כניסת החג", הסביר בלוי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו