משדר מיוחד:
משדר מיוחד רפואה והלכה: חדר מצב לקראת הצום

יש לכם שאלה רפואית או הלכתית לקראת צום יום כיפור? רופאים מומחים של מכבי שירותי בריאות יענו לשאלות שלכם

בשיתוף 'מכבי שירותי בריאות' , ב' בתשרי תשפ"א

ראש השנה
ראש השנה
Shutterstock

חדר מצב מיוחד לכבוד צום יום כיפור, המורכב מצוות רבנים של מכון פוע"ה, עמותת סולמות ומכון צורבא מרבנן, בליווי ותדרוך רופאים מומחים של מכבי שירותי בריאות יענו לשאלות הנוגעות לרפואה, הלכה, קורונה, פוריות, הריון ולידה.

המענה יתקיים ביום שלישי, ד' תשרי, 22.9 בשעות 10:30-17:00.

הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה אמר לקראת המשדר, "בכל שנה אנו נותנים מענה רחב בתקופת יום כיפור עד לערב הצום. השנה, הבנו שעלינו להרחיב מעבר לתחומי המשפחה לשאלות חדשות בהקשר נגיף הקורונה".

הוא הוסיף, "החלטנו לשלב כוחות ומוחות עם חברינו היקרים הרב רימון, ראש עמותת סולמות והרב אלגאזי, ראש מכון צורבא מרבנן, כדי להעניק את המענה הטוב והמדוייק ביותר בכל סוגיה.

"מכבי שירותי בריאות שותפים שלנו במיזמים מגוונים במשך שנים ולוקחים חלק פעיל ומקצועי בהם, החל משלב התכנון ועל כך תבוא עליהם הברכה בע"ה. אני שמח לברך את כל בית ישראל בשנה טובה, מתוקה ופוריה וגמר חתימה טובה", הוסיף בורשטין.

לפרטים ולשליחת שאלות לחצו כאן

רן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות אמר "בתקופה כזו, בה חוסר הוודאות שולט, טוב שיש עוגן חזק כמו מכבי. אנו יודעים להתאים עצמנו לכלל צרכי האוכלוסייה, ושמחים לשלב כוחות עם מכוני ההוראה המובילים , על מנת לתת מענה הלכתי ורפואי, מקצועי ואחרי. רופאי מכבי, בשיתוף הרבנים , ערוכים למתן מענה בכל השנה ובתוכם בימי החגים הבאים עלינו לטובה. אני מאחל שנה טובה ובריאה לחברי מכבי ולכל עם ישראל".

הרב יוסף צבי רימון, ראש עמותת סולמות, הוסיף, "אנשים רבים מבולבלים לקראת יום הכיפורים והקורונה. מטרתנו - להרגיע, לתת הנחיות מתוך עומק רפואי והלכתי, ולאפשר לאנשים לפעול בצורה הנכונה ביותר עבורם במציאות מורכבת זו. כבר שנים רבות ישנם קשרים רבים בין מכון פוע"ה ובין סולמות, והשילוב של שניהם ביחד עם צורבא, יתן בע"ה מענה משמעותי ומקיף".

הרב בן ציון אלגאזי, ראש מכון צורבא מרבן: "לעיתים רבות חוסר ידע בתחומי ההלכה מביא להנהגות לא נכונות. בכדי לסייע לציבור הרחב במענה לשאלות הלכתיות - רפואיות לקראת צום יום כיפור, אשר השנה מתקיים בצל הקורונה, הוקם המוקד המיוחד ביוזמת מכון פוע"ה בראשות הרב בורשטין שליט"א.

"המצב הטוב ביותר הוא כאשר אדם מקפיד ללמוד ולהקיף את עולם ההלכה", הוסיף, "אולם, כאשר מתעוררות שאלות בהן יש ספק, ישנה חובה לשאול מורה הוראה, על מנת שאדם לא יפסוק על דעת עצמו ויגיע למצב בו הינו מחמיר במקום שניתן להקל, או מתיר במקום שיש לאסור. הדבר מתעצם בכל הנוגע לצום יום כיפור אשר כולל פרטי דינים רבים. אני מברך על שיתוף הפעולה בין מכון פוע"ה, סולמות וצורבא מרבנן, ומאחל לכל בית ישראל בריאות איתנה, כתיבה וחתימה טובה, ושתהא אי"ה שנת ברכה והלכה".

בחדר המצב נערכים לשאלות כלליות הקשורות לנגיף הקורונה: חולה קורונה בלי תסמינים, אדם בבידוד בקבוצת סיכון, חולה קורונה עם תסמינים קלים שאיבד את חוש הטעם, ילד בן 12 החייב בבידוד. האם אנשים אלו יצומו? האם יש עבורם הנחיות ופסיקות שונות?

בתחום הפוריות, הריון ולידה: אישה לאחר החזרת עוברים, אישה עם בעיית קרישות, יולדת ומניקה לתינוק בן חודש – איך עליהם להתכונן לצום כיפור?

לדברי הרב שגב, רב יועץ ופוסק במכון פוע"ה ומנהל את המיזם: "לעיתים שאלה שנראית עבורנו פשוטה ומובנת מאליה, לאדם השואל היא מהווה קושי רב, במיוחד השנה שנוצרו שאלות חדשות לגמרי. תשובה מהימנה מרב יועץ ופוסק המכיר את הסוגיות, תסייע לו באופן משמעותי. לכן אנו קוראים לציבור להתקשר ולשאול ואנו נשמח להגיש מענה שנקווה שירגיע אתכם ותדעו כיצד לפעול".

לפרטים ולשליחת שאלות לחצו כאן