שיפור בהיערכות החינוך הבלתי פורמלי

בחינוך הבלתי פורמאלי לא כל הפינות תפורות לקראת הסגר, אך יו"ר איגוד מחלקות הנוער ברשויות המקומיות מדווחת על שיפור בהיערכות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

נוער בסיכון. אילוסטרציה
נוער בסיכון. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לירז אלול-שריג, יו"ר איגוד מחלקות הנוער ברשויות המקומיות, מספרת בראיון לערוץ 7 על ההיערכות לסגר בחגים בחינוך הבלתי פורמלי שבדרך כלל פעילותו בתקופה זו גועשת וסוערת.

"כמו הרבה דברים שקורים לקראת הסגר השני, גם אנחנו קצת מבולבלים ולא מבינים את כל ההנחיות ואיזה אחוז עובדים יישארו", אומרת אלול-שריג המבהירה כי לנוכח מגבלת 500 המטרים ברור שמפגשים פרונטאליים לא יוכל להתקיים, "אבל אנחנו נערכים במישור ההתנדבותי, שהפעם הוסדר באופן אוטומאטי לעומת הסגר הקודם".

בהיבט זה, היא מציינת, ,אנחנו מתחילים לפעול בהתנדבות בהבאת משלוחי מזון למשפחות, ובהמשך זה יהיה קשור להבאת תרופות וציוד לאנשים שלא יכולים להתרחק מהבית וכו'".

עוד היא מציינת כי כעת מטופלת בהקשר זה של פעילות ההתנדבות גם "פתיחת מסגרות לילדי עובדי בתי החולים, זה נמצא על הפרק. בנושא זה כל רשות ודרך הפעולה שלה, אבל העניין ההתנדבותי כבר מוסדר ויש מערך מתנדבים שהתחיל כבר וימשיך בימי בין החגים ויש מה שנמצא עדיין בהתארגנות. לא הכול תלוי בנו".

בדבריה מדגישה אלול-שריג את חשיבות הקשר האישי עם הילדים, "למדנו מהפעם הקודמת מה יותר עובד ומה פחות. בני הנוער זקוקים למפגשים אישיים ולשיחות אישיות". על מנת לאפשר את הפעילות הזו נבחנת ברשויות המקומיות שאלת ההיתרים לעובדים שיישארו בתפקידם לעומת אלה שלא יתאפשר להם לעבוד. "הכיוון הוא לאפשר ליותר עובדים לעבוד ומה שאפשר להתבצע מהבית יתבצע כך ומה שלא יתבצע מהשטח".

"אמנם אנחנו רגע לפני החג ודברים לא סגורים אבל יש תחושה שלמדנו משהו מהסגר הקודם, ואנחנו מנסים לתעל את המערכת לטובת בני הנוער", אומרת אלול-שריג המעירה כי עם זאת ישנן סוגיות שניתן היה להכיר אותן ולהכיר בחשיבותן מבעוד מועד ולא להמתין לרגע האחרון: "היינו אמורים להבין שיש את העניין הבריאותי ויש את העניין האישי של כל אחד ואחת מאיתנו. היינו צריכים להשכיל ולשים את הדברים על כף המאזניים, איפה אפשר לפגוש את הנוער, איפה אפשר כן לפעול, לשקול את הקריטיות של הנפש. ראינו תופעות קשות שגברו בעקבות הסגר הקודם והחזרה החלקית למערכת החינוך".

"אנחנו מבינים שאנחנו נמצאים בשנה הרבה יותר מורכבת משנים קודמות. בנקודה הזו היינו צריכים להשכיל ולהבין הרבה יותר ולא לחכות לאישור עד אתמול בערב לטובת נוער בסיכון. זה היה צריך להיות באותה נשימה של החינוך המיוחד, לדבר גם על הנוער בסיכון שזקוק לנו. נראה שאנחנו צריכים לדחוף את הדברים כדי שיקרו אבל אסתייג ואומר שיש תחושה שיש יותר הבנה".