מה נשתנה ראש השנה הזה?

ראש השנה תחת סגר ומגבלות הקורונה מזמן לא מעט קשיים ומנהגים שיצטרכו לשנות את פניהם. שופר בבידוד, תפילות מקוצרות ובחצרות ועוד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

מה נשתנה ראש השנה הזה?-ערוץ 7
הרב צבי רימון
צילום: חזקי ברוך

ראש השנה תשפ"א צפוי להיות שונה מקודמיו ונקווה שגם מהבאים אחריו. הנחיות הקורונה והסגר צפויות לחולל מספר שינויים המצריכים חוות דעת הלכתיות. הרב יוסף צבי רימון

האם החג הזה צפוי להיות מסובך יותר או קל יותר? את המענה לשאלה זו רואה הרב רימון כמורכב. "מצד אחד זה קצת יותר מסובך. יש מקומות שאנשים יהיו בחום, יש בתי כנסת שהתנאים צפופים ויעשו כמה נגלות וכו', אבל צריך להיזהר, כי אני שומע שיש אנשים שמרגישים שיש הזדמנות להוריד קצת פיוטים וכו', אנחנו צריכים לזכור שיש את היום שאחרי הקורונה. אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לא להסתכן אבל זו הוראת שעה ואנחנו מחכים לימים שבהם נחזור להתפלל בצורה מלאה ומקווים שכך יהיה בשנה הבאה".

כשהוא מתבקש לתאר שינויים הצפויים להתקיים בשנה הנוכחית פותח הרב רימון עם התרת הנדרים, שתיראה מעט אחרת. "שואלים אותי על התרת נדרים בזום. התשובה היא שיש בכלל התרת נדרים מחלוקת ראשונים, אם אפשר לעשות על ידי שליח. הרמב"ם חושב שלא והתוספות אומרים שכן. אם אומרים שאפשר דרך שליח אז אפשר בזום ואם לא אז לא". על הקשר התורני בין שליח לבין זום מסביר הרב רימון:

"השאלה היא למה הרמב"ם לא איפשר על ידי שליח, האם כי יש כאן עניין מהותי שאתה עצמך צריך לבוא לבית הדין ואז זום לא מספיק, או שבגלל חשש שהדברים לא יהיו מדויקים ואז זום זה הכי מדויק כי אתה נמצא שם. בשורה התחתונה אני סבור שמי שנמצא בבידוד או בסיכון יכול מלכתחילה לעשות התרת נדרים בזום".

על ההיבט הרוחני של התרת הנדרים אומר הרב רימון כי מעמד התרת הנדרים ו'כל נדרי' מביאים אותנו לתחושת התרגשות מיוחד משום הרצון והצורך להתחיל מהלך חדש בשנה החדשה והתרת הנדרים מאפשרת את השארת הנדרים והכשלים מאחור על מנת לפתוח דף חדש.

גם בתפילות החג צפויים שינויים לעומת שנים קודמות והרב רימון מפרט: "אם אומרים שאפשר להיות יחד עד שלוש שעות, אז יגידו פסוקי דזמרה בבית ויתחילו אחרי ישתבח יחד. לגבי הפיוטים והמנגינות יש כאן שאלה עקרונית שעליה הזדמן לי להתווכח לא מעט. אנשים אומרים שלכאורה אין בעיה, נוריד את הפיוטים ואת המנגינה והתפילה תסתיים בשעתיים. אכן, ברור שהפיוטים פחות חשובים מהתפילה עצמה, למרות שהאחרונים אמרו עליהם דברים חמורים. בכל זאת צריך להיזהר. נאמר שאסור לחזן לשנות ביום כיפור אפילו מהמנגינה שהציבור רגיל אליה, כי המנגינה היא חלק מהתפילה, היא ונוגעת במקומות שגם התפילה לא נוגעת. לא לשווא הלוויים היו משוררים. לכן, לא לוותר על מנגינות מרכזיות כמו קדיש, חזרת הש"ץ וכו' ולא לפסוח על מנגינות משמעותיות לכל קהילה כמו 'אוחילה לאל' וכו'. לעומת זאת יש הרכבות של מנגינות על פיוטים ועל כך אפשר לוותר, יש פיוטים שוליים שלא כל הקהילות אומרות, עליהם ניתן לדלג. יש כאלה שהם עיקר תוכנו של יום וכאן נכון לעשות מנגינה בשני הבתים הראשונים והאחרונים ובאמצע ללא מנגינה. כידוע, ראש השנה בלי 'ונתנה תוקף' אצל אשכנזים הוא קשה. לא הייתי מוותר על הפיוט הזה. בעיקר כשיש בו את המילים 'מי במגיפה' שבשנה שעברה לא כולנו כיוונו בהם".

ומה באשר לאותם המצויים בבידוד ונאלצים להתפלל לבד? "הדבר דורש הרבה מחשבות. מצד אחד האדם נמצא לבד בביתו ואין חשש שידביק מישהו, אבל יש דברים שלא יוכל להגיד, הוא יוכל להגיד וידוי אבל לא י"ג מידות וכו'. אם הוא רוצה לכרוע הוא יכול לכרוע בעלינו לשבח ובעבודת כהן גדול".

סוגיה לא מבוטלת עבור המצויים בבידוד היא סוגיית התקיעה בשופר, וגם כאן יש מקום להקל כשמדובר באדם שאינו יודע לתקוע על פי כל ההידורים וההגדרות. "אנשים יצטרכו לתקוע לעצמם ומי שלא יודע לתקוע זו מציאות מורכבת. יש כללים של אורך התקיעות. לכתחילה נכון להקפיד על כך, אבל יש הרבה שיטות בראשונים שהפוסקים סמכו עליהם. אם עשה תקיעה קצרה שהיא מעל שלושה כוחות קצרים זה בסדר. הפעם זה מתקבל. בתרועה אם יצא לו קצר יותר, המשנה ברורה אומר שזה תופס, בעיקר כשמדובר ביום ראש השנה שני שהוא דרבנן".

מוסיף הרב רימון ומעיר כי על מתפללי היחיד לתת את דעתם לכך שאינם יכולים להתפלל תפילת מוסף ולתקוע בשופר לפני השעה תשע וחצי בבוקר, אחרי שלוש שעות ראשונות.

ומעט קדימה לעבר יום כיפור הרב רימון מציין כי את עניין הכפרות ניתן לקיים בכסף כפי שרבים עושים ממילא, ובאחרונה עלתה השאלה אם ניתן לערוך כפרות בתרומת צדקה דרך אפליקציה ולדבריו אין בכך כל בעיה. על השאלה שנשאל אם יש לסובב את הטלפון מעל ראש המתכפרים בכפרות הוא משיב בבדיחות שאין בכך צורך וניתן לסובב שקל אחד כנגד אותה תרומה באפליקציה או לוותר על הסיבוב מעל הראש. אין בכך כל בעיה.

לקראת תום הדברים שב הרב רימון ומדגיש כי אל לנו לשמוח באותן הקלות ובקיצורי התפילות ולזכור שבשנה זו אנחנו צריכים את התפילות יותר מכל השנים הקודמות ועם המגיפה הפוקדת אותנו לראות את הטוב, שאין זו מגיפה כמגיפות העבר שהיו כרוכות גם בעוני ומחסור, אלא בבידוד ממוזג לצד שולחן ערוך. "אנחנו רוצים שהקורונה תיגמר, אבל ברור לנו שהעולם שאחרי הקורונה יהיה גבוה יותר מזה שלפני הקורונה".