יום כיפור בקורונה: יש לכם שאלה?

ד"ר אבי הרמן, רופא ב'מכבי', מספר על ההיערכות לקראת הסגר והחגים וגם על מיזם משותף עם פוע"ה, סולמות וצורבא מרבנן לקראת כיפור.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

אבי הרמן
אבי הרמן
מכבי שירותי בריאות

עם ד"ר אבי הרמן, רופא משפחה במכבי שירותי בריאות ומנהל רפואי במכבי טבעי, שוחחנו על הרגישויות המיוחדות של תקופות החגים סביב אתגר ההתמודדות עם הקורונה וההיערכות בקופת חולים מכבי לקראת תקופה זו.

ד"ר הרמן מציין כי התמורות ב'מכבי' החלו עוד טרם תקופת הקורונה, אך בתקופה זו הפכו לחלק בלתי נפרד מהשירות הניתן על ידי הקופה.

"מדובר בהרבה אפשרויות טכנולוגיות שמאפשרות לאנשים טיפול מרחוק, עד כמה שזה אפשרי. יש פניה לרופא דרך אפליקציה וגם קביעת תור טלפוני, בנוסף יש תוכנה שפותחה לאחרונה ומאפשרת לדבר עם הרופא וגם לקיים שיחת זום", אומר ד"ר הרמן וכשהוא נשאל אם שיחת זום עם רופא אמורה להתאפיין ביכולות שונות משיחת זום רגילה הוא משיב בחיוב ומסביר: "מה שחשוב מבחינת הטיפול הרפואי הוא גם התיעוד והגישה אל התיק של המטופל. לא מדובר בסתם שיחה. חשוב לראות את הנתונים והטיפולים שעבר, שתהיה אפשרות להעביר לבדיקות וכדומה".

להשארת שאלות למשדר המיוחד לחצו כאן

היכולות הללו ואחרות קיבלו תאוצה מיוחדת בתקופה הזו, אומר הרמן ומוסיף: "בנוסף, 'מכבי' נותנת שירות נוסף למטופלים שלא יכולים להגיע בגלל הסגר, חולי או כל קושי אחר. יש לנו שירות של הגעה הביתה של בדיקות דם, משלוחי תרופות למי שלא יוכל להגיע. כמו כן תפס תאוצה נושא אישפוז הבית למי שצריכים טיפול אבל לא כזה שמחייב בית חולים. רופאים ואחיות מגיעים הביתה. במקרי חירום כשאדם לא יכול להגיע או כשיש טיפול אינטנסיבי יש את האפשרות הזו".

לנוכח התמורות הללו שאלנו אם ביום שאחרי הקורונה נגלה מערכת רפואית שתופתע לגלות שהיא למעשה שבעה, כלומר מחזיקה הרבה אנשי מקצוע שניתן להסתדר בלעדיהם, הרבה שטח שניתן לוותר עליו, הרבה טיפולים שניתן להעניק בבית או בקהילה וכיוצא באלה. על כך משיב ד"ר הרמן: "הרבה אנשים אומרים בתחומים השונים שהחיים אחרי הקורונה לא יהיו אותו דבר כמו לפני הקורונה. אנשים היום חושבים פעמיים לפני שהם מגיעים לטיפול. הם רואים שהרבה מהבעיות יכולות להיפתר בכתיבה, בטלפון או בזום".

עם זאת מדגיש ד"ר הרמן כי אין להסתמך יתר על המידה על הטכנולוגיות הללו ולהעדיף אותן על פני ביקור רפואי: "צריך גם להיזהר, כי יש הרבה אנשים שמקלים ראש בעניין הבדיקות והטיפול הרפואי כי לא רוצים להסתכן ולהידבק ולכן מעדיפים להישאר בבית. חולים כרוניים ובעלי סיכון צריכים לזכור שחלוץ מהקורונה יש הרבה סיכונים אחרים ואסור להזניח טיפולים. הסיבוכים לפעמים יותר מסוכנים מהקורונה".

עוד סיפר ד"ר הרמן על היערכות הקופה למיזם מיוחד לקראת יום כיפור: "מכבי משתדלת לתת מענה לכל סוגי האוכלוסיות, צעירים מבוגרים ובני מגזרים שונים. שומרי תורה ומצוות שנתקלים בשאלות הלכתיות סביב צום יום כיפור יקבלו מענה בחדר מצב מיוחד שנקים ביום שלישי בשיתוף מכון פועה ומכון 'צורבא מרבנן'. אנשים יוכלו לשאול שאלות על הצום, על סיכוני קורונה ביום כיפור וכו' ובנוסף היום כולו יתומצת בשידור מסכם של הסוגיות המעניינות אלת כלל האוכלוסיה".

להערכתו של ד"ר הרמן השאלות שתישאלנה השנה לקראת יום כיפור תהיינה שונות מאלה של שנים קודמות. "אנחנו צופים שלא יהיו רק השאלות הרגילות של השנים הקודמות. יש היום מודעות לצורך לשמור על עצמנו ועל מערכת החיסון שלנו, כך זה בכל שנה והשנה על אחת כמה וכמה כי הרבה אנשים לא יודעים שנדבקו כי הגוף שלהם חזק ומערכת החיסון שלהם מגיבה. אנחנו בהחלט צופים למגוון שאלות רחב יותר השנה".

להשארת שאלות למשדר המיוחד לחצו כאן