יו"ר הסוכנות יצחק הרצוג
יו"ר הסוכנות יצחק הרצוגצילום: יוני קמפינסקי

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג

"נגיף הקורונה השפיע דרמטית על חיינו. הוא הצליח לשנות את מסורת ישראל להתלכד יחד. אבל אפילו נגיף הקורונה לא יוכל לשנות את הרוח החזקה של העם היהודי, את היכולת שלנו כעם לשנות את המציאות אם רק נבחר בערבות הדדית"

עת קרבים חגי תשרי ומתעצמים ימי הסליחות וההכנות לערב החג, ההתרגשות וההתחדשות נוכחות כמעט בכל משב רוח של סתיו. אלה ימים של חשבון נפש פרטי, של סדר פנימי שלרוב מתחיל מן החוץ, של האישי שנושק לציבורי שנוגע בעמקי הלב. וכולנו מנסים בעיקר להספיק, לנסות לסדר ולארגן מחדש, לכבוד השנה המתרגשת ובאה, את הטוב ואת הרע; את מה שחשוב באמת ומה שאפשר גם בלעדיו; את מה שכבר אבד עליו הקלח ומה שמחדש ומתחדש, את יתדות המסורת היהודית.

עוד כילד הייתי לובש בערב החג את בגדיי הטובים וצועד בהתרגשות לצידו של אבי חיים הרצוג ז"ל, מנסה להדביק את צעדיו הגדולים במהירות צעדיי, והוא אוחז בידו טלית גדולה ומעוטרת, סידור וטלית אחת קטנה, מיוחדת, שנועדה עבורי. וברגע הזה היינו מתעטפים יחד, נושאים תפילה ומתרגשים כפי שרק התחלות יכולות לרגש.

שנה חדשה בפתח נושאת עימה הזדמנות לשינוי, להחלמה ולצמיחה. אמנם נגיף הקורונה השפיע דרמטית על חיינו. הוא אפילו הצליח לשנות את מסורת ישראל להתלכד יחד, משפחות-משפחות, בערב החג. אבל אפילו נגיף הקורונה לא יוכל לשנות את הרוח החזקה של העם היהודי, את הרוח הפנימית של כל אחת ואחד מאיתנו, את היכולת שלנו כקהילה וכעם לשנות את המציאות אם רק נבחר בערבות הדדית, "ואהבת לרעך כמוך".

את האחדות הזו, הייחודית כל כך של עם ישראל, פגשנו בשנה החולפת גם מעבר לים, עת התגברנו על אתגרים עצומים בתוך משבר הקורונה. כולנו בסוכנות היהודית נרתמנו מיד, כאיש אחד, לסייע לקהילות היהודיות ברחבי העולם, בהן בתי הכנסת ובתי הספר הלכו וקרסו. שנה שבמהלכה הצלחנו, על אף כל המורכבויות, להעלות לישראל אלפי יהודים מרחבי העולם שעזבו את ביתם ובאו אלינו, הביתה.

השופר בו אנו תוקעים הוא בין השאר סמל לקיבוץ גלויותיו של העם היהודי לארץ ישראל, כנאמר בנוסח התפילה: "תְּקַע בְּשׁוֹפָר גָּדוֹל לְחֵרוּתֵנוּ וְשָׂא נֵס לְקַבֵּץ גָּלֻויּוֹתֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ יַחַד מְהֵרָה מֵאַרְבַּע כַּנְפוֹת הָאָרֶץ לְאַרְצֵנוּ". בערב החג, בזמן שכולנו נשמע את תקיעות ותרועת השופר, יחד עימנו יתרגשו ברחבי העולם אלפים רבים-רבים של יהודים שחולמים לחגוג כבר את החגים הבאים בישראל.

השנה שבפתחה אנו עומדים נרגשים, צפויה להביא עימה לישראל את הסנוניות הראשונות מתוך כרבע מיליון אחינו ואחיותינו, יהודים מרחבי תבל שצפויים להגשים את החלום הציוני שלהם ולעלות ארצה בשנים הבאות. תפקידנו כמדינת היהודים לבנות תכנית סדורה שתעזור להם לא רק להגיע לישראל, אלא להפוך לישראלים של ממש; לבנות את מערך הקליטה; למפות את הזדמנויות התעסוקה והצמיחה; לפתוח את הלב.

אנחנו בסוכנות היהודית ממשיכים ופועלים כל העת למען כל שבטי וקהילות ישראל בארץ ובעולם ומיישמים את הערך היהודי והלאומי של קיבוץ הגלויות מארבע כנפות הארץ למדינתנו. והנה אך רגע לפני החג קיבלנו בזרועות מחבקות את אחינו בני הקהילות היהודיות בבחריין ובאיחוד האמירויות. שנאמר, "עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל עמו ישראל ואימרו אמן".

בחג הזה, נקפיד כולנו עוד הקפדה יתרה אחת, אנא, שמרו בקפידה על הוראות משרד הבריאות. זו טובת הכלל והפרט. וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם!

כולי תקווה שכבר בשנה הבאה נחגוג יחד, עולים וותיקים, חילונים ודתיים, נשים וגברים את חגי ישראל במלוא עוצמתם והדרם. ממש כפי שחגגנו אלפי שנים אחורה. שנה טובה, מתוקה ובריאה לכל עם ישראל בארץ ובתפוצות.