הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי צילום: עצמי

נאמר בתורה הקדושה: "בַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ יוֹם תְּרוּעָה יִהְיֶה לָכֶם".

בספר שיחות התחזקות מובא שדרשו חסידים, שאם אדם מחפש איזו מלאכה עליו לעשות כדי לצאת זכאי בדין, באיזה ענין עליו להתחזק ביותר, אומרים לו: לא תעשה כל מלאכה. אל תחפש לעבוד את ה' אם אתה לא קולע למטרה: "יום תרועה יהיה לכם", מלשון רעות והתאחדות עם כל נשמות ישראל. להיות ספוג בעין טובה, לדון לכף זכות, להיות מלא רחמים ואהבה ליהודים.

לפני כל התעוררות לתשובה, תתמקד רק בזה! "כאשר מתאחדים בני ישראל בלב אחד, יוצאים בדימוס, ולא יצטרכו לפעול שום פעולה זולתו, שכולם כאחד חברים".

ואכן, מי שזכה לאהוב את ה' באמת, נעשה יותר לבבי ואכפתי מכל יהודי. שהרי כל יהודי הוא "חלק אלוק ממעל ממש"! ואם חלילה תעה היהודי ונתנכר לאביו שבשמיים, או אז עלול הוא גם להתנכר ליהודים אחרים חלילה. לא להיות לבבי. לחיות בעולמו שלו באדישות למתרחש אצל זולתו. לא להשתתף בצערו ואף לא לשמוח בשמחתו.

כולנו מחפשים אהבה. כמה חשוב להעניק חום ואהבה לסובבים אותנו, לילדינו, למשפחותינו, לקרובינו, לשכנינו ולחברנו. כל זלזול בלב כלפי יהודי, אפילו בדקות או לא במודע, יוצר חיץ ומסך המבדיל בקשר הנשמתי לאבינו שבשמיים. לא מתאים לנו להתנכר לאבינו שבשמיים ולא להתנכר לבניו האהובים. כמה נוראה היא ההרגשה של אדם שמרגיש ניכור מזולתו. איזה עלבון צורב הוא הניכור.

המתנכר לזולתו מתנכר גם לאוצרות הטוב הגנוזים בנשמתו, מתנכר לעצמו. כמה חשוב לדאוג למי שמרגיש בדידות, לאלו שעוברים קשיים. זה המבחן האמיתי שלנו. להרים טלפון למי שחולה, לפרגן, להראות אכפתיות. הלוואי ונזכה באמת ל"יום תרועה", מלשון ריעות.