משה ליאון:
"גאה שלא הפסקנו לרגע את פיתוח העיר"

ראש עיריית ירושלים מספר על ההיערכות לימי הסגר והחגים ועל המשך פיתוחה של העיר, הדיור והתעסוקה בה, למרות ובמקביל לאתגר הקורונה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באלול תש"פ | עודכן: 11:10

בראיון מיוחד לערוץ 7 מספר ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, על אתגרי העיר המורכבת בעולם מול משבר הקורונה.

ליאון מספר על נתונים עדכניים המלמדים על עלייה ברמת התחלואה גם בשכונות הירושלמיות שאינן חרדיות או ערביות. "בהחלט מדובר בהתפרצות. יש עליה משמעותית בימים האחרונים במספר הנשאים בעיר. הסגר הוא במקום וצריך לקיים אותו ולהקפיד על ההנחיות. זו הדרך היחידה להוריד בבת אחת את מספר הנדבקים".

לטעמו של ליאון ההנחיות אינן נוגעות לפוליטיקה ומדובר בבעיה כללית הנוגעת לכלל תושבי ישראל ותושבי ירושלים ו"צריך לעשות הכול כדי להקטין באופן משמעותי את מספר הנשאים כדי שנוכל לקבל את החורף בשלום".

עוד מתייחס ליאון להסדרת המסחר בשוק מחנה יהודה, מהלך אותו הוא רואה כניצחונו של ההיגיון לאחר שבסגר הקודם התאפשר למרכולים וחנויות ירקות לפעול תחת הנחיות וכראש עירייה סבר הוא שיש לפתוח את השוק ולאפשר לו לפעול תחת הנחיות ומגבלות, בעיקר לנוכח העובדה שבשטח הפתוח ההדבקה פחותה בהרבה מאשר במקומות סגורים.

בהתייחס להיערכות העירייה לימי החגים אומר ליאון כי מדובר בתקופה לא נעימה שבה מצב הרוח ואווירת החג מעט ירודים "אבל אנחנו עושים את כל המאמצים להקטין את הנזק שנגרם לאווירת החגים. לשם כך עבדנו 24 שעות ביממה לפתור את בעיות בתי הכנסת בירושלים, ומדובר בבין 400 ל-500 אלף מתפללים שמגיעים להתפלל בבתי הכנסת. כשמדובר במספר עצום כזה של מתפללים אנחנו צריכים לדאוג לכך שלא תהיינה התקהלויות, לפצל את בתי הכנסת, כך גם פתחנו כיתות בתי ספר וגנים, העמדנו ציליות, ושם בחוץ הוא המקום הבטוח ביותר. עם מסיכה הביטחון הוא של 95 אחוזים של אי הידבקות. אנחנו נכנסים לחג מתוך ידיעה שלכל בתי הכנסת יש פתרון".

ליאון משיב גם על שאלת הסיוע הנדרש לעסקים בעיר. "אנחנו עושים כל מאמץ שלא ישלמו את הארנונה. מי שתהיה לו ירידה משמעותית בהכנסות לא ישלמו את הארנונה. התרנו לבתי קפה להוציא את השולחנות החוצה והגדלנו את שטח פעילות המסעדה ובית הקפה ואולי הגדלנו להם בכך את ההכנסות".

"ירושלים חשה הרגשה מעולה של חזרה לשגרה. רבים הגיעו לירושלים, אכלו ונהנו בבתי הקפה והמסעדות ובתרבות בכיכר ספרא וירושלים התאוששה. אנחנו הולכים לשלושה שבועות לא קלים, בלשון המעטה, אבל אין מה לעשות. אנחנו תחת מצב חירום של וירוס שמכה בנו ואנחנו חייבים להילחם בו בכל הכוח".

על אף הקורונה ובמקביל למאבק בנגיף נמשכת העבודה על מיזמים אותם מקדמת העירייה, וראש העירייה מספר כי העבודות נמשכות בכל תחום ובכל מקום. "אם יש משהו שמנחם אותי בתקופה הזו של הקורונה זה שלא הפסקנו לרגע את פיתוח התשתיות בעיר".

על כך מספר ליאון ומדגיש שלוש סוגיות, כבישים ומדרכות, בניית דירות למגורים ובניית מקומות תעסוקה ומשרדים. "ברגע זה יצאתי מאירוע חתימת הסכם בין הסוכנות היהודית העירייה והקק"ל לבניית מאות אלפי מטרים בכניסה לעיר. הסוכנות היהודית מכרה את חלקה לקרן הקיימת ונעשה שם את אחד הפרויקטים הגדולים בישראל. אנחנו יכולים לומר בסיפוק רב שלמרות הקורונה לא בזבזנו דקה אחת של זמן אלא להיפך".

עוד מזכיר ראש העיר את החשיבות שהוא רואה בניקיונה של העיר ולטעמו ירושלים היא אחת הערים הנקיות בישראל.

על הרכבת הקלה קובע ליאון כי בכל יום יש התקדמות אדירה תוך עמידה בזמנים. מדובר בפרויקט אדיר ממדים ותקציבים ובהתאם הוא גם נפרש על פני תקופה ארוכה.

יעד מרכזי שרואה ליאון לעצמו לקופה הקרובה הוא המשך בנייתן של אלפי יחידות דיור בעיר. "אני יושב על זה ועושים הכול עם מהנדס העיר ואגף הרישוי והבניה וועדת התכנון והבניה כדי לאשר ולבנות אלפי יחידות דיור בירושלים יחד עם מאות אלפי מטרים לתעסוקה. זה האתגר הגדול שלי לשנה הבאה ולשנים הקרובות".

"האתגר המשמעותי ביותר הא שנפסיק לדבר במושג של הגירה שלילית. אני רוצה הגירה חיובית לירושלים ובעזרת ה' נגיע לזה אם לא בשנה הבאה בשנה שלאחריה, אבל אני מרגיש שאנחנו בכיוון הרצוי. זה מה שאנחנו כל כך זקוקים לו", דברי ליאון המברך את כלל אזרחי ישראל בשנה טובה ובשנת בריאות, כתיבה וחתימה טובה.