נתניהו:
ייתכן שלא תהיה ברירה ונחמיר את ההנחיות

ראש הממשלה בהצהרה: ''לא אטיל סגר סתם על אזרחי ישראל, ולא אהסס להטיל הגבלות אם יהיה צורך. ייקח עוד כמה חודשים עד שנראה חיסונים".

ערוץ 7 , כ"ח באלול תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו קבע הערב (שלישי) כי אין מנוס מהטלת סגר על אזרחי ישראל כדי לבלום את הזינוק בתחלואה.

''אני מעריך שבמצב התחלואה הזה, וכפי שהמליצו רבים, ייתכן שלא תהיה לנו ברירה אלא להחמיר את ההנחיות. לא אטיל סגר סתם על אזרחי ישראל, ולא אהסס להטיל הגבלות אם יהיה צורך בכך", אמר נתניהו.

"במישור הכלכלי אנחנו מודיעים על עוד תוכנית סיוע חשובה. ניתן מענקים לשילוב עובדים, נרחיב את ההלוואות בערבות המדינה ונקצץ בשכר הבכירים", הבטיח ראש הממשלה.

לדבריו, "ייקח עוד כמה חודשים עד שנראה את החיסונים, אבל זה נראה לעין – דבר שלא יכולתי לומר לפני כמה שבועות. אלה ימים של מאמץ לאומי משותף לכולנו. הבריאות והכלכלה הם בידיים שלנו".

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר לאחר דברי נתניהו: ''אנו מחויבים לדוגמא אישית - אביא הצעה להפחתת שכר השרים וחברי הכנסת''.

"אנחנו לא רוצים שהמעסיקים ישחררו את העובדים לחל"ת. החלטנו לתת תמריץ מיוחד בסך 5,000 שקלים למי שישמור את העובדים בחודשים ספטמבר-אוקטובר".

לדברי כ''ץ, עסק שייפגע ופעילותו תפחת ב-25% יהיה זכאי למענקי סיוע לעסק. ''כל העסקים שייפגעו ב-25% יקבלו את מלוא ההשתתפות מטעם המדינה בתשלומי הארנונה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בהצהרה: ''בהגבלות שייכנסו מחר לתוקף ניסינו לאזן, להשטיח את העקומה אבל גם לשמור על הפן הכלכלי. עכשיו כבר ברור: זה פשוט לא מספיק. אנחנו כרגע עם נתוני תחלואה שמחייבים אותנו לעשות צעדים נוספים.

''אם ניקח את פתיחת שנת הלימודים, אנחנו נקבל את הנתונים שאומרים שמאז 1 בספטמבר יותר מ-700 גנים ויותר מ-130 בתי ספר נסגרו וזה לא כולל את הערים האדומות שבהן מערכת החינוך הייתה סגורה.

"בעיצומה של המלחמה הזאת הלב שלי כואב על כל אנשי העסקים שמאבדים את פרנסתם והאזרחים שנפגעים, על ההורים שלא יכולים לשלוח הילדים לבית הספר. כן. גם לי יש ילדים בבית שלא ילכו לבית ספר, אבל צריך להבין שאם לא נעשה עכשיו כולנו ביחד את הצעדים הדרושים הנגיף ימשיך להשתולל, התחלואה תמשיך לעלות, יותר חולים קשים יגיעו לבתי חולים. היום הגענו כמעט ל-600 חולים קשים מאושפזים. זה יגרום ליותר ויותר תמותה".

אדלשטיין הוסיף: "יש לנו עכשיו שתי דרכים לפעול: או לחפש אפשרות להתחמק מההנחיות של משרד הבריאות או לשמור על הבריאות. מן המצב הקשה הזה אנו יכולים לצאת רק יחד, רק אם כולנו נזכור שהמאמץ להיאבק בנגיף הקורונה הוא מאמץ לאומי. הוא לא שייך למגזר כזה או אחר, לא לקבוצת אוכלוסייה כזו או אחרת. כולנו ביחד צריכים להבין שבמאבק הזה שומרים על עצמנו ושומרים גם אחד על השני, על כל הקרובים לנו ביותר".

בתוך כך, המשטרה נערכת למבצע "אחריות מנצחת", במסגרת המאבק הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה.

בהתאם לתקנות שיכנסו לתוקפן מחר (שישי) בשעה 14:00 בצהריים, המשטרה תגביר את פעילות הפיקוח והאכיפה ברחבי הארץ, ותפעל לאכוף את התקנות וההגבלות שאושרו בממשלה.

בערב ראש השנה ועד לאחר שמחת תורה יפעלו שוטרי אגף התנועה בצירים הבינעירוניים, לאכיפת עבירות תנועה ומימוש תכלית התקנות והשמירה על שלום הציבור.

הפעילות האופרטיבית תתבצע בפריסה ארצית של 38 מחסומים בצירים המרכזיים המובילים לערים, אשר יצרו רצף חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני.

לצד המחסומים, יפעלו במהלך כל היממה מאות ניידות ושוטרים שיבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ לאיתור אזרחים שלא יפעלו על-פי התקנות.

מהמשטרה נמסר ''אנו קוראים לציבור להישמע להנחיות ולהימנע ממפגש מיותר עם השוטרים, על מנת שנוכל לשמור כולנו על בריאות כלל אזרחי מדינת ישראל. ביחד נוכל לנצח את המגפה''.