להיפתח אל הקולות

השופר הוא אינו כלי נגינה קלאסי כמו שאר כלי הנגינה שאנחנו מכירים, וזה בדיוק מה שמייחד אותו משאר הכלים וגורם לנו לפתוח את הלב

הרב שלמה סובול , כ"ט באלול תש"פ

להיפתח אל הקולות-ערוץ 7
הרב שלמה סובול
צילום: גיא טייב

תקיעות השופר מלוות אותנו מאז תחילתו של חודש אלול, אך הם יגיעו לשיאם בראש השנה והן יהפכו להיות למצוות היום.

לתקיעות השופר יש שתי מטרות עיקריות. המטרה הראשונה היא כלפי עצמנו. השופר בא לעורר אותנו, לנער אותנו משגרת החיים, ולגרום לנו לחשוב איך להיות טובים יותר. לא במקרה המילה "שופר" זה אותם אותיות של המילה "שפור" - שיפור. השופר קורא לנו לשפר את מעשינו ודרכינו.

המטרה השנייה של השופר היא כלפי ריבונו של עולם. השופר הוא סוג של כלי נגינה שדרכו אנחנו ממליכים את הקדוש ברוך הוא עלינו. בצורה זו אנחנו מזכירים לעצמנו שיש מנהיג לעולם, וכך זה משמח אותנו ונותן לנו הרגשה של ביטחון בקב"ה.

אבל למה דווקא בשופר? וכי אין כלי נגינה מתאימים יותר? וכי ראינו אי פעם באירועים שאנו משתתפים בהם שכלי הנגינה היה שופר? אף בסדר העבודה היומי במקדש היו תוקעים בחמישה כלי נגינה . נבל, כינור, צלצל, חליל, חצוצרה. השופר הוא לא היה אחד מהם. אם כן מדוע נבחר השופר ככלי הנגינה של בראש השנה? ובכלל: האם אפשר להגדיר את השופר ככלי נגינה?

הדבר שמייחד את השופר מכל שאר כלי הנגינה הוא הטבעיות שלו. כל שאר כלי הנגינה נעשים ומעובדים על ידי בני אדם. השופר לעומת זאת הוא טבעי לחלוטין. זאת קרן של איל כמו שהיא, שרק הוציאו ממנה את העצם.

מצד אחד זה שהשופר לא מעובד זהו החיסרון שבו, ולכן קולו של השופר הוא לא יפה במובן הפשוט של המילה. ולכן בכול ימות השנה, השופר לא יהיה כלי הנגינה שנבחר בו, אלא נבחר בכלי נגינה אחר מעשה ידי אדם.

היה אפשר לחשוב שכלי נגינה שהוכן על ידי אדם הוא מובחר יותר, אבל דווקא טבעיותו של השופר היא גדולתו. לקול השופר יש יכולת לחדור אל תוכיות נפשנו. השופר הטבעי קורא לנו לחזור לטבע הפנימי שלנו. הטבע האמיתי הטוב שלנו, כי אלוקים ברא אותנו עם לב טוב ונשמה טהורה.

לכן בראש השנה בו אנו נקראים להתנער מכל הקליפות שמכסות אותנו ולהמליך את הקב"ה עלינו, אין כלי נגינה מתאים יותר משופר. הוא אולי לא כלי נגינה במובן הקלאסי של המילה, אבל הוא כלי שיודע לנגן את ניגונה של הנשמה.

שנזכה לשמוע את קול השופר, גם בשמיעת האוזן וגם בשמיעת הלב, ונזכה לשנה טובה בריאה ומאושרת.

הרב שלמה סובול הוא ראש ארגון ברקאי ורב קהילת שערי יונה מנחם במודיעין