להיזכר מי אנחנו

רב פיקוד הדרום, סא״ל הרב דוד חיימוב, באגרת לקראת החגים ופתיחת השנה החדשה.

סא״ל הרב דוד חיימוב , כ"ט באלול תש"פ

להיזכר מי אנחנו-ערוץ 7
סא״ל הרב דוד חיימוב
צילום: דובר צה"ל

אנו נמצאים בסיומה של שנת תש״פ וראשיתה של שנת תשפ״א בפתחנו. כולנו יודעים כי שגרת החיים היומיומית עשויה להרדים אותנו. אנו חשים לפעמים כאילו אנו מתגלגלים בתוך מעגל השנה, בגלגל החיים, שאין לו התחלה ולא סוף.

איננו זוכרים כבר מאין באנו ואולי גם שכחנו לאן פנינו מועדות, יתרונה הבלתי מבוטל של השגרה הוא בהתמדה שאיננה זקוקה לדחיפה מחודשת בכל יום. אבל מפעם לפעם חשוב לעצור, להתאפס מחדש על הכיוונים. לבדוק היכן אנחנו ממוקמים ביחס לחזון אותו הצבנו לעצמנו. כדאי לחשוב רגע, להתכונן מחדש- ולצאת לדרך השנה החדשה.

כאשר אוכלים תפוח וטובלים אותו בדבש אנו מתפללים שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה - יש דברים בחיים שהם טובים אך לא בהכרח מתוקים ויש דברים שהם מתוקים אך לא בהכרח טובים.

תפוח זה אותיות "פתוח", בפתחה של השנה החדשה אנו טובלים תפוח בדבש ובעצם מתפללים ומבקשים שהלב שלנו יהיה פתוח כל השנה וכל מה שייכנס ללב ויצא מן הלב יהיה גם טוב וגם מתוק כדבש.
ככל שנתפלל על השנה החדשה, נתקן את עצמנו ונהיה מחוברים יותר לעצמיות ולמהות שלנו, כך נוכל "לאכול את הפירות" של המעשים הטובים שלנו.

ראש השנה נקרא גם ״יום הזיכרון״, כי לפני שמתחילים שנה חדשה, כדאי להיזכר בכל מה ששכחנו. להיזכר מי אנחנו, להיזכר למה אנחנו מסוגלים ומהן יכולתנו, להיזכר בתפקידנו החשוב כצבא ההגנה לישראל, בכל זה עלינו להיזכר בפתח השנה החדשה.

קול השופר מורכב משלושה חלקים: תקיעה ראשונה, שברים ותרועה ותקיעה שנייה. יחד עם קול תקיעת השופר הראשונה, הצלולה, העמוקה, נשב ונזכור בכל הדברים ששכחנו. יחד עם קול השברים והתרועה נתייצב בתקיעה אחרונה - נבטיח לעצמנו לתקן, ללמוד מן השגיאות, ולצאת מלאי ביטחון לדרך חדשה. תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

שנה טובה, שנת ברכה והצלחה ומילוי כל משאלותינו לטובה, בתפילה להצלחתכם בכל. ונזכה בעזרת ה' שהשנה הקרובה הבאה עלינו תהיה גם טובה וגם מתוקה.