ישראל חן
ישראל חן צילום: יניב גוגו

מעגל השנה חוזר וסובב לו. ונדמה הדבר שאנו כל פעם מחדש חוזרים לאותה הנקודה. שוב ימים נוראים, ושוב נפתחים ספרי דין ורחמים. מהי תכליתה של חויית הדין, ולמה היא אמורה לעורר אותנו?

לאמיתו של דבר, לאחר מבט מעמיק, נראה ברור שכל מטרתם של הימים הללו הינה לתת לנו תזכורת כמה אנחנו גדולים באמת.

עוברת לה שנה. חוינו בה עליות ומורדות, הצלחות לצד תסכולים. הדבר נכון שבעתיים אחרי שנה מליאת תהפוכות כמו זאת שחלפה לה. הרשמים הלא נעימים של השנה החולפת עלולים להישאר חתומים ברישומם בנפשינו, ולהשכיח מאיתנו את הדבר העיקרי שנוגע לעצם הקיום שלנו פה – לזכור כמה גדולה נשמתינו, וכמה עצומה היא השליחות אליה נשלחנו לכאן, עולם העשייה, להיות חיילים של רבש"ע, ולהביא טוב, אור וברכה לאנושות כולה.

בימים אלו מוסר הלוט, ואנו שבים להיזכר באותה נקודה פנימית, שהינה עצם הלוז של כל הווייתינו – אנו בני מלכים, ואבינו מלכנו סומך עלינו שנזכה גם בשנה הקרובה להמליך אותו בעולמו.

במה טיבה של המלכה זו? בכל מעשה טוב שאותו נעשה, בכל פעולה חיובית, בכל דבר שמקדם את הופעת האור האלוקי של החסד, המוסר והרחמים במציאות. כל לימוד, כל תפילה, כל מעשה קטן של הארת הפנים לזולת – הינם יקרים מפז.

הימים הללו מרימים אותנו לגודל האמיתי של חיינו. הגודל הזה, אמור אחר כך לבוא לידי ביטוי בכל פרטי המעשים שלנו במשך השנה כולה, ולתת ערך נצחי-אלוקי לחיים הארעיים שלנו פה עלי ארצות, ולהפוך אותם לגדולים באמת. שנה טובה, וכתיבה וחתימה טובה לנו ולכל בית ישראל.

הכותב: ישראל חן, ר"מ במכינת תמיר בקצרין