קורונה באירופה: הגל השני מכה בעוצמה

מדינות אירופה מתמודדות בימים האחרונים עם הגל השני של המגיפה ושוברת שיאים של מקרי הידבקות ומוות.

תגיות: אירופה
ניסן צור - ערוץ 7 , ב' בתשרי תשפ"א

קורונה באירופה: הגל השני מכה בעוצמה-ערוץ 7
לונדון
צילום: רויטרס

לאחר שרשמו ירידה במספר מקרי ההידבקות והמוות, רבות ממדינות אירופה חוות בימים האחרונים את הגל השני של המגיפה ומספר שיא של חולים חדשים ומקרי מוות.

מספר מקרי ההידבקות החדשים באיחוד האירופי ובריטניה שבר השבוע שיא חדש כשעמד על מעל 45,000 נדבקים ביממה אחת, לפי נתוני המרכז האירופי למניעת ובקרת מחלות. הגל השני גרר שורת צעדי מנע והגבלות חדשות במדינות רבות בהן החיים חזרו למסלול אחרי הגל הראשון של המגיפה.

על פי המרכז האירופי למניעת ובקרת מחלות נתוני התמותה ביבשת נותרו יציבים במהלך 72 הימים האחרונים, אם כי מדינות רבות ובהן ספרד, רומניה, בולגריה, קרואטיה ועוד, רושמות עלייה בשיעור התמותה בימים האחרונים. ארגון הבריאות העולמי מצביע על כמה גורמים לעלייה המחודשת במספר מקרי ההידבקות והמוות ביבשת, בין היתר סיום עונת חופשות הקיץ והעובדה כי רבים חזרו למקומות העבודה אחרי שנדבקו במהלך חופשה, החזרה למערכות החינוך, והעובדה כי צעירים רבים אינם מגנים על עצמם מפני הידבקות.

הנתונים האחרונים מראים כי בגל השני של המגיפה נרשם מספר גבוה במיוחד של חולים צעירים. למרות העלייה בנתונים והגל השני, אירופה עדיין רושמת נתונים טובים יותר מארה"ב.

באיחוד האירופי דווח על 4.4 מיליון נדבקים ועוד 217 אלף מקרי מוות מקורונה בקרב אוכלוסיה של 750 מיליון בני אדם, בעוד ארה"ב רשמה 6.7 מיליון מקרי הידבקות ועוד 198 אלף מקרי מוות לאוכלוסיה של 330 מיליון בני אדם. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר ביום שישי לעיתונאים כי "בריטניה רואה כעת את הגל השני, והוא בלתי נמנע".

בריטניה רשמה את המספר הגבוה ביותר של קורבנות באירופה עם מעל 40 אלף בני אדם שמתו מהנגיף. גם בספרד הוכרזו ביום שישי הגבלות חדשות לאחר התפרצות מחודשת של הנגיף, ומשרד הבריאות דיווח על שיא של 12,183 מקרי הידבקות בתאריך 11 בספטמבר.

ספרד רשמה את מספר המקרים הגבוה ביותר באירופה עם מעל 600 אלף נדבקים ומעל 30,000 מקרי מוות. צרפת רשמה ביום שישי 13,215 מקרים חדשים של קורונה ביממה אחת, הנתון הגבוה ביותר מאז חודש אפריל. הנתונים הראו גם מגמה הולכת וגוברת של אשפוזים בבתי החולים עם 3,626 חולים חדשים בשבעת הימים האחרונים.

גם צ'כיה דיווחה על מספר שיא של 3,130 נדבקים חדשים ביום שישי, וחובת חבישת המסיכות בבתי הספר הוחזרה. הולנד דיווחה גם היא על שיא של 1,977 מקרי הידבקות ביום שישי. ראש ממשלת הולנד מארק רוטה אמר במסיבת עיתונאים כי "מספר הנדבקים היומי במדינה הוכפל בתוך קצת יותר משבוע".

איטליה רשמה ביום שבת 1907 מקרי הידבקות, הנתון הגבוה ביותר מאז חודש מאי, ובפולין נרשמו 1002 נדבקים ביום שבת, מספר שיא מאז התפרצות המגיפה. מנהל ארגון הבריאות העולמי באירופה, הנס קלוגה, הזהיר השבוע מ"שיעורי הידבקות מדאיגים ומצב חמור מאוד", והוסיף כי מספר מקרי ההידבקות השבועיים חרגו מאלה שדווחו בשיא חודש מרץ.