הלך לעולמו פרופ' יעקב כץ

פרופ' יעקב כץ הלך לעולמו. שימש כנשיא המכללה ירושלים. השאיר אחריו אישה, שבעה ילדים ונכדים רבים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ב' בתשרי תשפ"א

פרופ' יעקב כץ
פרופ' יעקב כץ
גרשון אלינסון

פרופ' יעקב (יענקל'ה) כץ הלך לעולמו במהלך החג והוא בן 75. הלוויתו תתקיים מחר (שני) בשעה 16:30 ותשודר ב'זום'.

משפחתו תשב שבעה ביישוב אלון שבות ברחוב השיירת 41.

כץ נולד בשנת תש"ה (1945) ביוהנסבורג שבדרום אפריקה והוא בן הזקונים להוריו מתוך חמישה אחים ואחיות.

הוא עלה לישראל מדרום אפריקה בהיותו בן 18 בלבד והצטרף לתכנית הלימודים בישיבת ההסדר "כרם ביבנה".

כחייל סדיר בזמן מלחמת ששת הימים סופח לחטיבת הצנחנים שנלחמה בירושלים. היה בין הראשונים שהגיעו לכותל. "אני חושב שהייתי בהלם. זה היה מרגש מבחינה אמונית, נס גדול. הבנתי שזה רגע היסטורי, אבל עדיין לא העליתי בדעתי מה המשמעות של אותו רגע", הוא אמר לרבקי גולדפינגר ב'בשבע'.

יעקב כץ שימש כראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך בתקופתה של שרת החינוך דאז, לימור ליבנת. היה חלק מגיבוש תכנית הליב"ה, שמטרתה להוות בסיס משותף לכלל מוסדות החינוך היסוד.

בנו, נבו כץ, הוא יועץ לענייני חקיקה לראש הממשלה בנימין נתניהו. מאז שנת 96' עת חזה בסקרים את נצחונו של ראש הממשלה נתניהו, יעקב הפך לידיד של ראש הממשלה.

ראש הממשלה נתניהו ספד לו: ''רעייתי שרה ואני, ובנינו יאיר ואבנר, מבכים את הליכתו של ידיד משפחתנו, יקירנו פרופסור יעקב כץ. מותו הפתאומי זעזע אותנו עד עמקי נשמתנו.

''יענקל'ה היה לי כאח, במשך 30 שנה הלכנו בדרך משותפת. הוא תמיד צעד לצידנו, ברגעים של קורת רוח ושמחה ועוד יותר ברגעים של אובדן ועצב. לא היה איש ישר לבב ממנו, תמיד פעם בצניעות ובאצילות ומעולם לא ביקש דבר לעצמו. חדור בשליחות ציונית הוא הקדיש את חייו למען המדינה, העם והארץ.

''הוא עלה לבד בגיל 18 מיוהנסבורג, היה בין הצנחנים ששחרורו את הכותל במלחמת ששת הימים ובמשך עשור עשה שרות מילואים במוסד. כאיש חינוך הוא פעל ללא לאות להנחיל את ערכי הציונות והיהדות לנוער.

''ובתפקידיו, ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן, ראש המכון לחקר החינוך הדתי, ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך ונשיא מכללת ירושלים, עשה זאת הלכה למעשה. יחד עם רעייתו שלומית הוא הקים משפחה למופת שדורותיה – כמו תלמידיו ומוקיריו הרבים, ימשיכו ללכת בדרכו.

''לשלומית, לילדיו, ארנון, מוריה, גלעד, שילה, אורה, נבו וברנע, ולנכדים ננצור יחד עמכם את זכרו של איש מופלא בישראל. מה גדול הכאב", הוסיף ראש הממשלה.

במכון צומת ספדו: ''בצער רב ובתדהמה התבשרנו על פטירתו של פרופ' יעקב כץ (יענקלה) חבר וועד הנהלת עמותת צמת. יעקב פעל במסירות ובהתנדבות מלאה לחיזוק מעמדו ויכולתו של מכון צמת, והיווה אחד מעמודי התווך של ההנהלה. תנחומינו לחמיו משה מושקוביץ (מושקו) יו"ר עמותת צמת, ולכלל משפחתו היקרה, לרעייתו שלומית ולילדיו''.