מגנים על הבית:
גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת שומרון נבחר לגדוד המצטיין של אוגדת איו"ש

רב-סרן במיל' מנחם פרוכטר ימונה למפקד גדוד ההגנה המרחבית בשומרון, במקומו של סא''ל במיל' יהודה ליבמן שקיבל תעודת הערכה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בתשרי תשפ"א

גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת שומרון נבחר לגדוד המצטיין של אוגדת איו"ש-ערוץ 7
תא״ל יניב אללוף מעניק ליהודה ליבמן את תעודת ההצטיינות
צילום: דובר צה"ל

גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת שומרון נבחר לגדוד המצטיין של אוגדת יהודה ושומרון.

לצד גדודי החי״ר שתופסים קו בחטיבות ובגזרות השונות, ביהודה ושומרון קיימים מספר גדודי הגנה מרחבית שאמונים גם הם על הביטחון באיזור. גדודי ההגמ״ר מיועדים כל אחד להגנה על הגזרה אליה שייכים, והם מורכבים מהתושבים המקומיים כך יוצא שאלו למעשה מגנים על ביתם ועל משפחתם.

אחד מגדודי ההגמ״ר באוגדת יהודה ושומרון הוא גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת שומרון, שלכבוד ראש השנה נבחר על ידי מפקד האוגדה, תא״ל יניב אללוף, לגדוד המצטיין ביותר באוגדה.

מי שהוביל את גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת ״שומרון״ בשמונה השנים האחרונות הוא סא״ל (מיל׳) יהודה ליבמן, שבימים אלו מסיים את תפקידו.

על ההצטיינות והובלת הגדוד בשנים אלו הוא מספר: ״הגדוד מורכב ברובו מתושבים מגזרת החטמ״ר שמגנים על ביתם ועל משפחתם, כך שלכל אחד מאנשי המילואים יש מוטיבציה גבוהה מאוד לביצוע המשימה וזה המאפיין המשמעותי ביותר של הגדוד. בשמונה השנים האחרונות הגדוד מיצב את עצמו והפך למסגרת ארגונית חזקה, זאת באמצעות אימונים עם גדודי המילואים הנוספים של החטיבה ואף אימון מילואים ייחודי שהתקיים לגדוד כולו.

''אני מסיים את תפקידי בתחושה טובה שזהו הזמן הנכון להעביר את הפיקוד, כאשר אני משאיר גדוד שאני מאמין מאוד ביכולותיו ובייחודו ואני לוקח איתי חוויות וזכרונות שילוו אותי הלאה. ההון האנושי ממנו מורכב הגדוד הוא דבר מדהים ואני בטוח שהאנשים ימשיכו לפעול להגנה על השומרון, על ביתם, מתוך אמונה בחשיבות שיתוף הפעולה שבין ההתיישבות לצבא ורצון לקחת חלק במשימה המשותפת ולהבטיח שקט לתושבים״, הוסיף ליבמן.

מימין: אללוף, ליבמן ופרוכטר
צילום: דובר צה"ל

מי שעתיד להיכנס לתפקיד מפקד הגדוד, הוא רס״ן (מיל׳) מנחם פרוכטר שהתחיל כמ״מ בגדוד והתקדם בו עד לתפקיד המג״ד. גם הוא מציין את חשיבות ההגנה על הבית: ״התפקיד בגדוד הוא ההגדרה המדוייקת של הגנה על הבית והמשפחה ולכך הגדוד ערוך בכל רגע. אני נכנס לתפקיד מפקד הגדוד באמונה גדולה ביכולות אנשי המילואים, חלק גדול מהמשרתים יכולים בשלב זה להוציא פטור אך רוצים להשאר בגדוד כי מבינים את חשיבות משימתם.

''בשנים האחרונות הסגל הפיקודי השקיע מאמצים רבים כדי שהגדוד יגיע לרמה המבצעית בה נמצא כיום ויש התרגשות גדולה להיות מצטייני מפקדי האוגדה, הצטיינות שהגיעה לאחר עבודה קשה בה לקחו חלק חיילי הגדוד והמפקדים״, אמר פרוכטר.

נציין כי גדודי ההגמ"ר מספקים הגנה שוטפת על המרחבים ואף מענה מבצעי מהיר בעת התרעה. לוחמי הגדוד מחולקים למחלקות, כשלכל יישוב יש מחלקה משלו שנועדה לספק הגנה בחירום- מפעילות בתוך היישוב, ועד לביצוע פטרולים במרחב האבטחה החיצוני של היישוב, כולל מארבים.