הונדורס תעביר את השגרירות לירושלים - עוד השנה

נתניהו שוחח עם נשיא הונדורס והשניים סיכמו כי המעבר יתבצע עוד בשנה הנוכחית, בכפוף למגבלות הקורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' בתשרי תשפ"א | עודכן: 03:55

הונדורס תעביר את השגרירות לירושלים - עוד השנה-ערוץ 7
נתניהו עם נשיא הונדורס
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס שוחחו אמש (ראשון) בטלפון וסיכמו על פתיחת שגרירויות בבירותיהן הלאומיות של שתי המדינות.

בהצהרה משותפת של שתי המדינות נכתב כי הונדורס תפתח שגרירות בירושלים, ישראל תפתח גם היא שגרירות בבירת הונדורס, טגוסיגלפה, וכי הן מקוות להשלים את הקמת השגרירויות עד סוף 2020.

בהצהרה נכתב עוד כי נתניהו וארננדס אישרו בשיחתם "את הידידות הקרובה והשותפות האסטרטגית" בין המדינות. עוד נכתב כי ארננדס בירך את נתניהו על חתימת הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין, "כחלק ממהפך השלום שעובר האזור".

ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לידידות האמת ולתמיכה האיתנה שישראל זוכה לה מהונדורס וחזר על מחויבותה של ישראל לחיזוק השותפות בין המדינות, בין השאר באמצעות שיתוף פעולה בתחומי התיירות, השקעות, טכנולוגיה, חקלאות, חינוך ומסחר.

"במרץ 2019, בהתאם לתכנית הפעולה וההתחייבויות הפומביות לנקוט בצעדים הראשונים, הונדורס הכירה בירושלים כבירת ישראל וב-1 בספטמבר 2019 היא פתחה משרד סחר בבירת ישראל, ירושלים. ישראל בתמורה פתחה את משרד הסחר ושיתוף הפעולה שלה ב-20 באוגוסט 2020 בבירת הונדורס, טגוסיגלפה. היום, כשדגליהן מתנוססים בערי הבירה של שתי המדינות, ישראל והונדורס מבקשות להצהיר על כוונתן להשלים את תכנית הפעולה לפני סוף השנה הנוכחית, עם פתיחה הדדית וחנוכת השגרירויות שלהן בבירות הלאומיות, טגוסיגלפה וירושלים", נכתב בהצהרה.

קודם לכן פרסם נשיא הונדורס בחשבון הטוויטר שלו הודעה בה כתב, "קיימתי שיחה עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במטרה לחזק את הברית האסטרטגית שלנו".

"סיכמנו שישראל תפתח שגרירות רשמית אצלנו ואנחנו נעביר את השגרירות שלנו לירושלים. אנחנו מאמינים שנעשה את הצעד הזה עד סוף השנה, בכפוף למגבלות של מגיפת הקורונה", הוסיף הרננדז.

בחודש שעבר חנך שר החוץ גבי אשכנזי את המשרד לשיתוף פעולה של ישראל בהונדורס. באמצעות שיחת וידאו השתתף אשכנזי בחנוכת המשרד, יחד עם עמיתו שר החוץ של הונדורס ליסנדרו רוסאלס ונשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז.

המשרד הישראלי יתמקד בקידום פרויקטים משותפים בתחומי הכלכלה והפיתוח. פתיחת המשרדים בשתי הבירות מהווה צעד נוסף לקראת פתיחתה בקרוב של שגרירות הונדורס בירושלים ופתיחה מחדש של שגרירות ישראל בטגוסיגלפה, בירת הונדורס.

''דגל ישראל מונף היום באופן רשמי בבירת הונדורס בפעם הראשונה לאחר 26 שנים", אמר אז אשכנזי. ''זהו צעד חשוב בפיתוח היחסים בין שתי המדינות וחיזוק קשרי הידידות בין העמים. משרד החוץ ימשיך לפעול לחיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל, ולפיתוח והרחבת קשרינו עם מדינות העולם''.