ישראל דורשת פיקוח בינלאומי על איראן

השגריר ארדן פנה למזכ"ל האו"ם וכתב לו כי בירושלים מצפים ליישום מלא של מנגנון הפיקוח והאכיפה של הסנקציות נגד איראן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשפ"א

ישראל דורשת פיקוח בינלאומי על איראן-ערוץ 7
מועצת הביטחון. ארכיון
רויטרס

שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, פנה עם צאת החג במכתב רשמי למזכ״ל האו״ם, אנטוניו גוטרש, בדרישה להקים מחדש את מנגנון האכיפה ופאנל המומחים של האו"ם, שאמורים לפקח על אכיפת הסנקציות שחזרו לחול על איראן בהמשך להפעלת מנגנון ה״סנאפ בק״.

"איראן הפרה את הסכם הגרעין באופן בוטה ונחשפה תכניתה להגיע לנשק גרעיני ולכן בהתאם למנגנון ה״סנאפ בק״ שהוצג בחתימת ההסכם והופעל על ידי ארצות הברית - הוחזרו כל הסנקציות שחלו עליה ועל מזכ״ל האו״ם לפעול כמתחייב מהחלטות מועצת הבטחון", כתב ארדן לגוטרש.

הוא הוסיף כי "בשנים האחרונות הוכח שאיראן היא תומכת הטרור מספר אחת בעולם ושהיא מעורבת בכל מקום בו יש רצח ושפיכות דמים ולכן היא מהווה סכנה ליציבות ולבטחון במזרח התיכון כולו. על האו״ם לפעול מיידית כדי להשית עליה סנקציות משתקות ולהפסיק את פעולותיה הרצחניות".

הממשל האמריקני הפעיל בחודש שעבר את מנגנון ה'סנאפבק' המנגנון מיועד להחזרה אוטומטית של הסנקציות הבינלאומיות על איראן שהופסקו כחלק מהסכם הגרעין.

לאחר הפעלת המנגנון, נפתח פרק זמן של 30 יום לדיונים פנימיים בו יכולות חברות מועצת הביטחון להגיש הצעת החלטה להארכת הסרת הסנקציות מעל איראן אולם ארה"ב יכולה להטיל וטו על ההחלטה.

הסכם הגרעין עם איראן קבע כי כל אחת מהמדינות החתומות על ההסכם – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – יכולה בכל שלב להפעיל את המנגנון, אם לדעתה הופר ההסכם.