מלכה לייפר בבית המשפט
מלכה לייפר בבית המשפט צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז הבוקר (שני) על מלכה לייפר, אישה חרדית הנאשמת בפגיעות מיניות בתלמידותיה באוסטרליה, כעל ברת הסגרה.

קביעתו של בית המשפט המחוזי פותחת את הדלת לביצוע הליך ההסגרה, אשר נפתח לפני שנים רבות אך התעכב עקב טענות לאי כשירות נפשית של לייפר לעמוד לדין.

הבקשה להכריז על לייפר כבת-הסגרה לאוסטרליה הוגשה בשנת 2014 לצורך העמדתה לדין בגין ביצוע עבירות מין בקטינות שהיו תלמידותיה.

אולם, בית המשפט המחוזי שדן באותו שלב בתיק מצא כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין נוכח מצבה הנפשי, ולכן הופסק ההליך בשנת 2016.

בתחילת שנת 2018 חודש הדיון בבקשת ההסגרה, בשל חשד כי לייפר מתחזה ומציגה מצג שווא בקשר למצבה הנפשי. לאחר שהוגשו מספר חווֹת דעת פסיכיאטריות בעניינה, ובהן חוות דעת שנערכה על ידי פאנל מומחים, קבע בית המשפט המחוזי כי לייפר מתחזה לגבי כושר השיפוט שלה ויכולת תפקודה, וכי היא מסוגלת לעמוד לדין.

על קביעה זו הוגש ערעור לבית המשפט העליון אשר נדחה לפני כשבועיים וחצי, וכעת הורה בית המשפט המחוזי על הכרזתה של לייפר כברת הסגרה. סנגוריה צפויים לערער לבית המשפט העליון, אך סיכויי הערעור אינם גבוהים.

עו"ד מתן עקיבא, מהמחלקה הבין-לאומית בפרקליטות המדינה, אמר בעקבות ההחלטה, "זה יום חשוב לשלטון החוק, למחוייבות של ישראל לאוסטרליה ובמיוחד לנפגעות העבירה שם".

יו״ר סיעת ימינה ושרת המשפטים לשעבר ח״כ איילת שקד מסרה, "בית המשפט קיבל את ההחלטה הנכונה. מלכה לייפר צריכה להיות מוסגרת לאוסטרליה בהקדם אפשרי. בגלל הימשכות ההליכים ראוי שבית המשפט העליון יקבע דיונים במהירות לאחר שיוגש הערעור".

מארגון 'מגן' המלווה את הנפגעות נמסר: "החלטת בית-המשפט הסירה אבן מעל ליבנו והוכיחה מעל לכל ספק את המסר אותו דאגנו לפרסם במשך השנים האחרונות, אשר מלכה לייפר ראויה לעמוד לדין ואסור שתחמוק ממנו באמתלות שקריות ומעושות".

"ביום זה, ליבנו עם הנפגעות, שגם אם אין דבר שיוכל לכפר על המעשים שנעשו להן, אנו מקווים שההחלטה תחזק אותן ויתן להן מעט נחמה לאחר שנים של טלטלות עזות וייאוש ממערכת הצדק הישראלית. הן הוכיחו כי גם אם הדרך קשה וארוכה במיוחד, כאשר נלחמים על האמת בנחישות, בסופו של דבר זוכים לניצחון", הוסיפו בארגון.

לדבריהם, "כבר מתחילת הדרך טענו שמלכה לייפר כשירה לעמוד לדין וצריכה להיות מוסגרת לאוסטרליה, היום, אנו שמחים שבית המשפט אימץ את טענותינו והסיר את המסכה מפניה של המתחזה. אנו קוראים לבית משפט העליון לדון במהירות בערעור שיוגש ולעשות סוף לסאגה המיותרת הזו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו