שמעון אוחיון
שמעון אוחיוןצילום: הדס פרוש, פלאש 90

ד"ר שמעון אוחיון, יו"ר ברית יוצאי מרוקו, פנה בשבוע שעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה כי יפעל לנרמול היחסים עם מדינת מרוקו.

מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה בתחילת שנות האלפיים ניתקה מדינת מרוקו את יחסיה הדיפלומטיים עם מדינת ישראל.

במכתב ששלח ד"ר אוחיון לראש הממשלה נתניהו הוא ציין כי עתה, לאחר חתימת הסכם השלום עם איחוד האמריות ובחריין, נוצר "מומנטום לגבי הסכמים נוספים עם מדינות ערביות".

"לפיכך אנו פונים אליך בשעת רצון זו לפעול לנרמול הקשרים והיחסים הדיפלומטיים בצורה מלאה עם מדינת מרוקו".

לדבריו, "מדינת מרוקו משמשת עבור כולנו בשנים האחרונות, דוגמא ומופת של קשרי מסחר ותיירות, הנהנים גם מיחס של הכנסת אורחים, מצד הממשל והתושבים במקום. קהילת יהודי מרוקו בישראל נמנית על הקהילות הגדולות ביותר במדינת ישראל, ובניגוד למצב במדינות ערב במזרח התיכון, שמרה קהילה זו על קשרי תרבות ענפים וידידותיים עם ארץ המוצא ועם תושביה. הדבר בולט במיוחד גם ביחסו של הממשל בשימור נכסים ואתרים יהודיים במרוקו".

"קיים פוטנציאל ממשי ליצירת קשרים מלאים ומשמעותיים בין המדינות", ציין. "אלו יהיו קשרים, שייהנו מדוגמא של שלום חם, ומשבירת השלום הקר בין מדינה ערבית למדינת ישראל".

"קהילת יהודי מרוקו בישראל (ובעולם כולו) תשמח להירתם ולתרום לביסוס קשרים משמעותיים עם מדינת מרוקו. הסכם מלא עם מדינה זו, יקטע בצורה דרסטית את שרשרת העויינות מצד מדינות ערב כלפי מדינת ישראל, וייספק הזדמנות ליצירת יחסים חמים ומשגשגים, שישמשו דוגמא ומופת לאיזור כולו", חתם ד"ר אוחיון.