דינה זילבר
דינה זילבר Photo by Hadas Parush/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (שני) את הארכת כהונתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר בשלושה חודשים נוספים.

הבוקר תקפה את ההחלטה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, "כשבארה"ב הנשיא טראמפ מחפש את הדמות השמרנית הבאה לבית המשפט העליון האמריקאי, בישראל נתניהו נותן את הסכמתו להארכת כהונתה של דינה זילבר. זו לא שמרנות ובטח לא משילות".

כהונתה של זילבר, אשר נקצבה בזמן מינויה על ידי הממשלה לשש שנים, אמורה הייתה להסתיים בסוף החודש הנוכחי, והארכתה חייבה אישור חריג שניתן לבקשתם של היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אבחיחי מנדלבליט ושר המשפטים אבי ניסנקורן.

במהלך השנים פעלה זילבר באפיקים שונים על מנת לתקוע "מקלות בגלגלים" בנושאים שונים הקשורים לבנייה ופיתוח בהתיישבות היהודית ביו"ש.

כך למשל היתה זו זילבר אשר הביאה לשיתוק מוחלט של פעילות "החטיבה להתיישבות" בהסתדרות הציונית העולמית, שפעלה לפיתוח ההתיישבות ביו"ש החל בשנת 1968, וזאת באמצעות חוות דעת שהוציאה ובה קבעה כי אופן פעולתה של החטיבה כזרוע של ממשלת ישראל אינו חוקי.

גם לאחר שהכנסת חוקקה חוק מיוחד בנושא, אשר הסמיך את החטיבה להתיישבות לפעול בהתאם לקבוע בו, פעלה זילבר על מנת לרוקן את החוק מתוכן ולמנוע את יישומו.

בשנת 2019 כמעט הצליחה זילבר למנוע את הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, בטענה שההצבעה על ההקמה התבצעה בשעה שאחת התומכות בהקמה היתה נתונה בניגוד עניינים.

במהלך כהונת ממשלת נתניהו הרביעית פעלה זילבר לסיכול יישום מדיניותם של שרי הממשלה בשורה של מקרים, ובין היתר מנעה משרת התרבות לפעול נגד הצגת יצירות אמנות הפוגעות ברגשות דתיים. זילבר אף הגדילה לעשות ותקפה בישיבה בכנסת את הדרג הפוליטי ואת הממשלה, ובעקבות כך פרסמה שרת המשפטים דאז, איילת שקד, הנחיה לפיה זילבר לא תייצג יותר בכנסת את משרד המשפטים.