ח"כ בצלאל סמוטריץ': "בג"ץ סותם את הפה לרבנים ולימין"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' יצא נגד החלטת בג"ץ להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו. "בעולם מתוקן שופטי בג"ץ היו עומדים לדין על עיוות פוליטי".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשפ"א

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
צילום: שלומי כהן

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב אחר הצהריים (שני) על פסיקת בג"ץ נגד הרב שמואל אליהו.

"בעולם מתוקן הנשיאה חיות ושופטי בג"ץ היו מועמדים כבר עשרות פעמים לדין משמעתי על עיוות פוליטי של המשפט הישראלי", זעם סמוטריץ'.

לדבריו, "שוב, בפסיקה שכל כולה סתימת פיות, מעמידים רב עיר, תלמיד חכם ומנהיג ציבור לדין על דעותיו. הם סותמים את הפה ומהלכים אימים על הרבנים, הם סותמים את הפה לימין, הם סותמים את הפה לכל מי שמאיים על ההגמוניה שלהם. לא ירחק היום שיסתמו את הפה גם לנבחרי ציבור שלא בצד הפוליטי הנכון", דברי סמוטריץ'.

הוא הוסיף, "אני שולח חיזוק לרב שמואל אליהו על האומץ, על העצמאות, על האמת ועל זקיפות הקומה. לא הם יקבעו את גבולות השיח של רבני ישראל. נעמוד איתן על עצמאותם של רבנים להביע את עמדותיהם ההלכתיות בעצמאות, בחופשיות וללא מורא".

ח״כ אופיר סופר אמר כי "שוב בג״ץ משמש ככלי פוליטי ומשרת אג׳נדה שמאלנית ופרוגרסיבית. תפקידו של בג״ץ הוא לא לסתום פיות - בטח ובטח לא לצד אחד במפה הפוליטית - כפי שנעשה לא אחת".

"הרב אליהו הוא דמות רבנית מוערכת, מקבלת ומכילה אך לצערו הוא לא בצד ״הנכון״ וע״פ בג״ץ יש לסתום את פיו", ציין סופר.

יו''ר סיעת יהדות התורה ח''כ יצחק פינדרוס הוסיף כי "השופטים שנטלו לעצמם סמכויות לפרש ולעוות את החוק הישראלי בפלפולי סרק, מתיימרים שוב ליטול לעצמם סמכות שאינה שלהם לפלפל בחוקה האלוקית הנצחית של העם היהודי. בפסק דין מביש קבעו היום שופטי העליון כי אמירותיו של הרב שמואל אליהו, רבה של צפת: ''אינם בגדר דבר תורה והלכה". כ''מבינים'' מטעם עצמם בתורה הקדושה בטחוני שהם מכירים בדבריו של החכם באדם: 'מקום המשפט שם הרשע'".

"נמשיך לעמוד לימין הרבנים שיוכלו לבטא את דבר ה' בעוז וגאון וללא חשש. אף גוף אנושי בר חלוף יומרני ככל שיהיה לא ישנה את התורה הנצחית", דברי פינדרוס.

מנגד, בשמאל הביעו שביעות רצון מההחלטה. יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ טען כי "לא צריך להמתין לפסיקת בית הדין המשמעתי, בג"צ קבע נחרצות כי הרב אליהו כשל בהתבטאויותיו, אני דורש לפטר אותו באופן מיידי".

"אדם כמו אליהו אינו ראוי להיקרא רב או בכלל לתת דוגמא למישהו בציבור. אין מקום במגזר הציבורי לגזענים והומופובים כמו הרב, ולכן צריך לשים לפרשיות שכאלו סוף, ויפה שעה אחת קודם", דברי הורוביץ.

נשות הכותל פרסמו הודעה בה נכתב, "הרב שמואל אליהו כמעט ואינו מחמיץ שום הזדמנות להשתלח במי שאינו שותף להשקפת עולמו הצרה, הבדלנית והמדירה. גם כנגד נשות הכותל התבטא הרב בעבר ואף קרא לארגון ליב"ה הקיצוני להמשיך ולגייס המונים על מנת להגיע לכותל במטרה אחת בלבד: להפריע לתפילת נשות הכותל, בכותל המערבי".

"אנחנו מברכות על החלטת בג"ץ ומקוות כי ההחלטה להעמיד לדין את הרב אליהו תרתיע קיצוניים אחרים מלהמשיך ולהסית כנגד ציבורים ואנשים פרטיים".

מוקדם יותר הוציא בג"ץ צו המורה לשר המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין משמעתי את רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, בגין התבטאויות שהשמיע בגנות הציבור הערבי, וכן התבטאויות בנושאים פוליטיים.

מנגד קבעו השופטים כי בגין התבטאויות שהשמיע הרב אליהו בנושאים הלכתיים כדוגמת איסור להשכיר דירות לנוכרים, לא יועמד הרב אליהו לדין משמעתי.

לקריאת פסק הדין המלא

פסק הדין ניתן פה אחד על ידי נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין.

העתירה נגד הרב אליהו הוגשה בשנת 2016 על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, פורום "תג מאיר", המטה למאבק בגזענות בישראל והאגודה לזכויות האזרח.

"נראה, לכאורה, כי כמה וכמה מהתבטאויותיו הפומביות, אם כי לא כולן, חצו את הקו האדום אשר מפריד בין מה שמותר לרב עיר להגיד ולפרסם ברבים לבין מה שאסור לו להגיד ולפרסם בפרהסיה, בהיותו רב עיר. התבטאויות אסורות אלה, מספרן, וציר הזמן הארוך שעל פניו הן מתפרשׂות – אשר מובילנו לשנת 2020 – מעידים על כך שאמצעי המשמעת החלופי, בו הסתפקו המשיבים 2-1, אשר כלל, כאמור, שיחות הבהרה ואזהרה, ותו לא, לא הועיל ולא סיפק מענה ראוי להתנהלותו של הרב", קבע השופט שטיין.

בפסק הדין הביא השופט שטיין שלוש דוגמאות להתבטאויות נגד הציבור הערבי בגינן יש להעמיד את הרב אליהו לדין משמעתי:

א. בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב ביום 23.12.2018 נכתב כך: "בימינו צריכים להשתדל, כי כל מי שמרים יד על יהודי להרגו, נקום יינקם. ואפילו לא הרג אלא רק הכה או רצה להורגו [...] גם בימינו חשוב לדאוג להסדרת החוק כך שיהיה ברור לכולם, כולל לרוצחים, שמחבל או מחבלת שבאו להרוג יהודים – זה סופם. חובה ומצווה על החיילים והשוטרים והאזרחים לכלות אותם. לא לנטרל אותם ולא להשתלט עליהם, אלא להעבירם מן העולם. ומי שמגן עליהם – מביא שפיכות דמים לעולם [...]" (ראו: הודעה מעדכנת מטעם העותרים מיום 13.2.2019).

ב. במסגרת תוכנית רדיו ששודרה בתחנת "גלי ישראל" ביום 8.8.2019 אמר הרב אליהו את הדברים הבאים: "מה עושים עם היצורים הפראיים האלה על הר הבית? הם ממש כמו צלם בהיכל. המקום הכי הפוך שמו שם. העם שונא שלום. כך קורא לו דוד המלך נכון? ואנחנו בטיפשותנו נותנים להם את הזכות לשלוט שם אז למה שלא ינצלו אותנו, אין לך עם יותר נצלן מהם, פשוט נצלנים, נותן להם כסף, נותן להם אוכל, נותן להם חשמל, נותן להם מים [...] והם יורקים לך לפרצוף ודוקרים את טובי בחורינו." (ראו: עיקרי טיעון מטעם העותרים מיום 23.10.2019).

ג. בסרטון שהועלה לעמוד ה-YOUTUBE של הרב (עמוד המכונה "הרב אליהו – קול צופייך, שיעורים וסרטונים") מיום 9.9.2019 נשמע הוא אומר את הדברים הבאים: "הערבים אותם ערבים והים אותו ים. אומרים, אותה שנאת ישראל יש להם בכל מקום שהם רואים יהודים הם מזיקים. רק עכשיו היו יהודים בגרמניה. חטפו מכות מערבים, זה לא משנה איפה אתה נמצא [...] בכל מקום שהם רואים יהודים הם הורגים, הם לא אכפת להם יהודים בארץ או יהודים בתל אביב או באלון מורה או בפריז או בבואנוס איירס, זה לא משנה להם." (ראו: עיקרי טיעון מטעם העותרים מיום 23.10.2019).

בנוסף הביא השופט שטיין מספר דוגמאות להתבטאויות פוליטיות בעייתיות של הרב אליהו ובהן למשל דברים שאמר במסגרת ראיון שהעניק לגלי צה"ל, על השאלה מי לעמדתו צריך להנהיג את הימין הדתי: "לבנט יש אפס חוט שדרה בענייני יהדות. הוא לא יכול להיות בראש הבית היהודי, הוא יכול להיות חלק – אם יקבל את המנהיגות של הרב פרץ."

מלשכת הרב שמואל אליהו נמסר בתגובה לפסק הדין: "מדובר בבית משפט פוליטי. אם היה מדובר על חופש דיבור של אנשים שלהם אין שום בעיה להציג גליוטינה או ראש ממשלה על חבל תליה. אם מדובר על רבנים או דתיים הם יעקמו את החוק כדי לבטל את הזכות היסודית הזו. אנחנו לא נפסיק לדבר. לא נפסיק לומר את האמת. אין לנו אמון בבית המשפט הזה".

במטה העולמי להצלת העם והארץ אמרו כי "מדובר בניסיון הפחדה של רבנים מהצד הימני של המפה הפוליטית. לא מדובר בנושא משפטי, אלא במאבק פוליטי של הפרקליטות, ברצותה זה חופש הביטוי וברצותה זה הסתה וסכנה לדמוקרטיה, הכל תלוי כמובן מאיזה צד אתה של המפה הפוליטית".

"אנו מחזקים את הרב אליהו וקוראים לו לא להכניע אלא ללכת עד הסוף ולנצח ולהמשיך להביע ללא פשרות את עמדת התורה וההלכה", לשון הודעת המטה.