הפגנה במחאה על הרג ג'ורג' פלויד
הפגנה במחאה על הרג ג'ורג' פלוידצילום: רויטרס

התובע הכללי של ארה"ב ויליאם בר הכריז על שלוש ערים דמוקרטיות כ'אזורי אלימות ואנרכיה', כשהוא מכניס לרשימה השחורה את הערים ניו יורק, פורטלנד וסיאטל.

בהצהרה הרשמית קובע ויליאם בר כי העיריות והרשויות בשלוש הערים הללו מעודדות או לפחות אינן עושות מספיק כדי למנוע, תופעות של אנרכיה, אלימות והשמדת רכוש.

בר מוסיף כי שלוש הערים הללו גם קיצצו משמעותית את תקציבי המשטרה והאכיפה, ופגעו פגיעה קשה ברשויות האכיפה, כשהמטרה היא לשחרר את הרצועה ולאפשר למפגינים ולצעירים פוחזים לנהוג באלימות, להשחית רכוש, לבצע מעשי ונדליזם ולתקוף עוברי אורח תמימים באלימות קשה, מבלי שישלמו על כך מחיר כלשהו.

האלימות והאנרכיה שמתאר התובע הכללי התרחשו בעיקר במסגרת אירועי מחאת השחורים, של תנועת 'חיי שחורים חשובים', בעקבות מותו של העבריין השחור ג'ורג' פלויד, לאחר שנחנק בידי שוטר.

את ההצהרה מסר בר לאחר שהנשיא טראמפ דרש שיגובשו פרמטרים שיגדירו ערים שמזלזלות בביטחון התושבים והמבקרים בהן, כשלדבריו הפרמטרים הללו ישמשו אותו ואת אנשי הממשלה בבואם לקבוע את גובה התקציבים הפדרליים השונים שמחלק הממשל למדינות ולערים.

ניתן להעריך שההצהרה הרשמית הזאת תאפשר גם לאזרחים שנפגעו מאלימות וממעשי ונדליזם בערים הללו, להגיש תביעות כספיות נגד ראשי הערים ומקבלי ההחלטות, בטענה שלא מילאו את חובתם והפקירו את התושבים והרכוש טרף בידי המפגינים האלימים, כפי שמעיד המסמך הרשמי שפרסם אתמול התובע הכללי.