כך תדעו להתמודד עם משפט צבאי

חיילים רבים המועמדים לדין אינם מודעים לזכויותיהם במהלך המשפט, ועל כן עלולים לקבל עונש חמור יותר מזה המגיע לכם.

תגיות: חייל
תוכן שיווקי , ד' בתשרי תשפ"א

עו"ד צבאי
עו"ד צבאי
FREEPIK

אתם מחכים לרגע הזה בהתרגשות, הרגע שבו תעלו על מדים כדי לתת מעצמכם שלוש שנים למדינה. אבל לפני שאתם נכנסים לאוטובוס שמוביל אתכם לבסיס, ישנו נושא חשוב אחד שכדאי להתייחס אליו והוא משפט צבאי.

ייתכן שבשלב הבוסרי הזה אתם אומרים לעצמכם: "אין מצב שניכנס לכלא, הרי אין לנו עבר פלילי", אך האמת היא שלא צריך הרבה כדי להיעמד לדין. די בכך שתאבדו את החוגר או תבואו לבסיס בהופעה מרושלת שאינה לפי חוקי הצבא כדי להעמיד אתכם לדין.

הכירו את הזכויות שלכם

חיילים רבים המועמדים לדין אינם מודעים לזכויותיהם במהלך המשפט, ועל כן עלולים לקבל עונש חמור יותר מזה המגיע לכם. גם אם קיבלתם הודעה שמנוהל נגדכם משפט צבאי, זה לא סוף העולם. אך כדי לדעת להתמודד עם משפט צבאי, אתם צריכים לדעת בראש ובראשונה את זכויותיכם:

  • דעו על מה אתם נשפטים - חייל העומד בפני דין משמעתי זכאי לדעת על מה הוא מועמד לדין לפרטי פרטים.
  • זכותכם לעיין בחומר – אם ההליך המשפטי נגד החייל נערך בגלל הוראה של פרקליט, מותר לחייל לעניין בחומר הראיון שהוצגו נגדו.
  • הזכות לסנגור – החייל רשאי להיוועץ בסנגור שיבחר מטעמו. אם הוא ממש את זכותו, ההליך המשפטי המנוהל נגדו עשוי להידחות.
  • לעבור בית דין צבאי – חייל רשאי לבקש להישפט בבית דין צבאי אחר מזה שנקבע לו.
  • הצגת ראיות – החייל הנשפט רשאי להציג ראיות לזכותו באמצעות עורך דין מטעמו.
  • זכאות להשמעת דברים – באופן כללי, זכאי החייל העומד לדין להשמיע את דבריו כנגד התביעה 3 פעמים: כתגובה לאשמה, לפני הכרעת הדין ולפני שבית המשפט גוזר עליו את עונשו.
  • ערעור על העונש – החייל המואשם שדינו נגזר, רשאי לערער על העונש שניתן לו בעזרת עורך דין. כמו כן, זכותו של החייל להגיש בקשה להמתקת העונש.
  • שומרים על העותק – באפשרותו של החייל לקבל עותק של טופס התלונה המוגשת נגדו.

מה ההבדל בין המערכת המשפטית הצבאית לאזרחית?

המערכת המשפטית הצבאית פועלת במקביל מערכת המשפטית האזרחית. כך שאם אזרח שעבר עבירה מסוימת מובא לפני שופט אזרחי, הרי שכל מי שמשרת בצה"ל מושבא בפני בית משפט צבאי. והכוונה כאן לא רק לחיילים הסדירים, אלא גם למשרתים פעילים במילואים ולאנשי קבע. כמו כן, העונש על עבירות מסוימות עלול להיות חמור יותר עבור החייל מאשר עבור האזרח. לדוגמה, אם אזרח וחייל סדיר מעשנים מריחואנה כשהם נמצאים בחופשה ונתפסים על חם, הטיפול בשניהם עשוי להיות שונה. האזרח כפוף למערכת המשפט האזרחית, ועל כן הוא עשוי לקבל קנס ואולי תיפתח נגדו גם חקירה. אך החייל הכפוף לבית הדין הצבאי (גם אם הוא נמצא בחופשה), עלול למצוא את עצמו בחקירות מצ"ח ואף לשבת על עישון המריחואנה בכלא במשך מספר חודשים.

עוברים את המשפט הצבאי עם עורך הדין הנכון

בין אם אתם מועמדים לדין בגין חוגר שנשכח באוטובוס ובין אם מדובר בעבירה חמורה יותר כמו חשד להחזקת סמים, אתם זקוקים לעורך דין טוב ומקצועי שיוכל לייצג אתכם כראוי, לכוון אתכם לקראת השיחה עם החוקרים ולסייע לכם להפחית את העונש של בית הדין הצבאי, ובמקרים מסוימים אף לבטלו כליל.

עורך דין צבאי – שי רודה עוסק במשך שנים רבות בתחום המשפט הצבאי. הוא בעל ניסיון רב בייצוג חיילים בבית המשפט בגין עבירות בדרגות שונות. אין מקרה שלא עבר תחת ידו של עורך הדין המנוסה. כך שאם אתם עומדים בפני דיון בבית המשפט, זה הזמן לנצל את זכותכם לייעוץ משפטי ולקבל את הייצוג המלא המגיע לכם.