שופר
שופרצילום: istock

האמונה שמעבר למשבר הכלכלי - טור חיזוק על תובנות והרהורים שהקורונה הביאה איתה, יחד עם תובנות כלכליות להתנהלות משפחתית טובה מפי זיוה אליהו יועצת כלכלית ומלוות משפחות בעמותת מקימי

כשכל הציבור עומד בחיל וברעדה, בתפילות ראש השנה ויום כיפור, נוהגים קהילות ישראל להתפלל על הפרנסה כשארון הקודש פתוח. השנה, ללא ספק, התפילה הזו נאמרה ברצינות גדולה מתמיד.

הקורונה לימדה אותנו פרק חשוב מאד באמונה. לרובנו היתה עבודה מסודרת עם תלוש מובטח. לרובנו היה עסק מצליח שחשבנו שאם נפעל נכון, נצחק כל הדרך אל הבנק. דפי העיתון מלאים בפרסומות על הדרכים הקלות מאוד להיות מיליונרים. וכמובן שטפו לנו את המוח על מה אנחנו צריכים לרכוש כדי שהחיים שלנו יהיו טובים.

לתרומות לעמותת מקימי לחצו כאן

נחנו, במקימי, פוגשים את השבר. פוגשים משפחות רבות שמקור הפרנסה שלהם נגדע. לא כולם זכאים לקצבאות של המדינה. מי ששפר מזלו וכן זכאי להן, מקבל סכומים קטנים בהרבה מהנדרש ומהרגיל. יותר מכל, משפיעה לרעה ההרגשה של תלישות, של חוסר וודאות. גם מי שלא נפגע ישירות כרגע, רואה ושומע מכל הסובב אותו על המצוקה הכלכלית הקשה של האנשים הפרטיים, ועל הדאגה למצב הכלכלי של המדינה כולה.

זוהי הזדמנות טובה לחשבון נפש כלכלי. נשב עם עצמנו ועם משפחתנו ונלמד את דברי חז"ל על הקשר שבין תפילה, אמונה וביטחון לבין ההשתדלות שנדרשת מאיתנו. ולבדוק איזה ציון אנחנו יכולים לתת לעצמנו בכל התחומים האלה. האם התפללנו מספיק? האם התנהלנו מתוך אמונה שהכל נגזר משמים? האם עשינו את כל ההשתדלות הנדרשת מאיתנו כדי להוריד אלינו את השפע שנקצב לנו? ומעל הכל, האם השתמשנו נכון במשאבים שנקצבו לנו?

זהו זמן מצויין לחשב את ההכנסות שלנו, ולבדוק האם אנחנו מנצלים בתבונה את המשאבים שעומדים לרשותנו. אם אנחנו במינוס בבנק, זה מלמד שאנחנו חיים ברמת חיים גבוהה מזו שיש ביכולתנו. מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הגירעון הזה? (להגדיל הכנסות, לצמצם הוצאות...)

ממליצים לנו חז"ל לנהל את הכספים שלנו מתוך אחריות רבה גם להווה וגם לעתיד. הם ממליצים להשקיע את הכספים בחיסכון נזיל ובהשקעה לטווח רחוק. זה אינו סותר את האמונה שהקב"ה זן ומפרנס לכל. האם אנחנו שמים לנגד עינינו את החשיבה על העתיד ומשכילים לשים מדי חודש כסף בצד?

הילדים שלנו בבית. נהדר יהיה ללמד אותם מהי התנהלות כלכלית. לשתף אותם, בזהירות כמובן, בהתמודדות הכלכלית שלנו, במיוחד עכשיו. להראות להם את האתר של הבנק ולהסביר להם מה אנחנו עושים כדי שיכנס כסף לחשבון, ועל מה יוצא הכסף.

מעבר לצדדים הטכניים של ההתנהלות, לדבר עם הילדים על תודה גדולה למי שזן ומפרנס אותנו. למנות ולספור את כל השפע שיש לנו. אוכל, ביגוד, קורת גג ועוד ועוד. מן הסתם יעלו גם הדברים שאין לנו, וכדאי לקיים דיון על מה "צריך" ומה אני "רוצה". לחשוב האם הרצון נובע מצורך אמיתי או שהוא חברתי, וכו'.

לתרומות לעמותת מקימי לחצו כאן

כמו בכל תהליך התשובה, דכדוך אינו משיג את המטרה כי הוא עשוי להרוס אותה. תשובה היא מבט לעתיד. מתוך לימוד על התנהלותינו בעבר, נסיק את המסקנות המתאימות. באילו מן התחומים של תפילה, אמונה והשתדלות יש לנו להגביר את המאמצים.

שיתוף פעולה כלכלי. חשיבה משותפת וכיוון הרצון למטרות משותפות, הם בסיס ליציבות כלכלית. וידוע ששמחה בבית, יחס נכון בין איש לאשתו, מסייעים רבות להורדת השפע האלוקי ולברכה בו.

יהי רצון שנזכה לשפע ברכה, גם בפרנסה, ונשתמש בברכה זו לרצון נותן השפע.


הכותבת משמשת כיועצת לכלכלת המשפחה במקימי