היסטוריה בקהיר: שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם על חוקת פורום הגז האזורי

השר שטייניץ: "ברכת הגז מביאה לנו שיתוף פעולה ראשון מסוגו עם חוזים לייצוא גז כחול לבן לירדן ומצרים, וזו רק ההתחלה".

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשפ"א

שטייניץ לאחר החתימה
שטייניץ לאחר החתימה
צילום: לשכת שר האנרגיה

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ חתם הבוקר (שלישי) במשרד האנרגיה בירושלים על חוקת פורום הגז האזורי שיזם יחד עם מקבילו המצרי טארק אל מולה. הטקס, אשר לאור הנסיבות התקיים באופן מקוון, סיים את שלב גיבוש הפורום ופתח את השלב השני – יישום וקידום הפעילות המשותפת.

במסגרת הטקס חתמו שרי האנרגיה של החברות המייסדות על חוקת הארגון – שתניע את הקמתו ותסדיר את פעילותו. במקביל לחתימת השרים, השתתפו באירוע שגרירי חברות הפורום המוצבים בקהיר (איטליה, יוון, ירדן, ישראל, קפריסין, רש"פ) יחד עם שגרירי המדינות המעוניינות ליטול חלק בפורום (צרפת - כחברה, האיחוד האירופי וארה"ב - משקיפות).

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "לפני כשלוש שנים יזמתי יחד עם ידידי שר האנרגיה המצרי טארק אל מולה את הקמת פורום הגז האזורי. כעת, אנו משדרגים את פורום הדיונים הזה לכלל ארגון אזורי של ממש, שבו חברות מלבד ישראל ומצרים גם איטליה יוון קפריסין ירדן והרשות הפלסטינית.

''לאחרונה הגישה צרפת בקשה להתקבל כחברה, האיחוד האירופי וארצות הברית כמשקיפים והיד עוד נטויה. ברכת הגז מביאה לנו גם שיתוף פעולה אזורי עם מדינות ערב ומדינות אירופה ראשון מסוגו בהיסטוריה עם חוזים לייצוא גז כחול לבן לירדן ומצרים על שלושים מיליארד דולר וזו רק ההתחלה", הוסיף השר.

פורום הגז המזרח תיכוני (EMGF – East Mediterranean Gas Forum) הוקם כיוזמה משותפת של שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ ושר האנרגיה של מצרים טארק אל-מולה על רקע תגליות הגז הטבעי בים התיכון. בשנה וחצי האחרונות פעל משרד האנרגיה יחד עם איטליה, יוון, ירדן, ישראל, מצרים, קפריסין, והרש"פ להקמת הארגון ולגיבוש חוקה לארגון, אשר נחתמה בינואר 2020 בראשי תיבות על ידי שרי האנרגיה של החברות. חוקה זו מאפשרת הלכה למעשה את הקמת הארגון בין המדינות.

בהתאם לחוקת הפורום, מטרות הארגון המרכזיות הן הקמת פלטפורמה לדו-שיח בין חברותיו בנושאים הקשורים לניצול משאבי הגז הטבעי באזור, תוך גיבוש חזון משותף למימוש הפוטנציאל של משאבי הגז הטבעי ובחינת הדרכים ליישומו הלכה למעשה.

החברות בארגון תעניק למדינת ישראל יתרונות ניכרים, בפן המקצועי של קידום פעילויות משותפות ויעדים בתחום הגז הטבעי וכן בפן המדיני, האזורי והבינלאומי וכן קידום נורמליזציה ביחסים האזוריים, אשר תסייע בפיתוח משק הגז הטבעי בישראל, ובעיקר את ייצוא הגז הטבעי מישראל אל שכנותיה, לאירופה ולאזורים נוספים.