הליכוד יטרפד חקירת אלימות שוטרים?

מסתמן רוב להצעת ח"כ יצחק פינדרוס להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהלות משטרת ישראל באכיפת תקנות הקורונה

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

הליכוד יטרפד חקירת אלימות שוטרים?-ערוץ 7
ח"כ פינדרוס
צילום: חזקי ברוך

מליאת הכנסת תדון היום (רביעי) בהצעת יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהלות משטרת ישראל באכיפת תקנות הקורונה.

ההצעה של פינדרוס הגיעה על רקע "אכיפת היתר באזורים ושכונות חרדיות, עד כדי שימוש באמצעים חריגים שלא ננקטו מול אוכלוסיות אחרות".

בהצעה פינדרוס אבל קבל על אותה הסכמה שבשתיקה שהגיעו בכירי המשטרה עם קהילות מסוימות, תוך שאת המחיר שילמו עוברי אורח חרדים: "במקרים אחרים המשטרה בחרה במודע להעלים עין מהתקהלויות גדולות אסורות, כשהתקשורת קבלה על כך, במקום לפעול לאכוף את התקנות, ניתנה הוראה לשוטרים להיכנס לרחובות הערים החרדיות ולהראות נוכחות, במטרה לשכך את זעם התקשורת ולא על מנת למנוע את התפשטות הנגיף.

''אותן כניסות להפגנת כוח ונוכחות הסתיימו בכליאת שווא של עוברי אורח ובאירועי אלימות קשים מצד שוטרים ששכחו שמולם ניצבים אזרחים שווי זכויות", הוסיף חבר הכנסת.

בשלב זה נראה כי באופן מפתיע הצעתו של פינדרוס צפויה לעבור, שכן היא זוכה לתמיכה נרחבת בשורות האופוזיציה. כך יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הודיע כי יתמוך בהצעה: "עמדתי לא השתנתה. יש צורך בהקמת וועדת חקירה פרלמנטרית כזו. זה לא עניין פוליטי והעובדה שהמפלגות החרדיות הצביעו נגד אותה הצעה בדיוק כשאני העליתי אותה לא משנה את דעתי. בע"ה אתמוך בהצבעה בכנסת".

בנוסף, על תמיכה בהצעה הודיעו גם ברשימה המשותפת וגם במרץ. כמו כן, ביש עתיד הודיעו כי לא יתנגדו להצעה ובישראל ביתנו מסתמן כי יעניקו חופש הצבעה. המשמעות: על מנת להפיל את ההצעה יהיה צורך בהתנגדות אקטיבית של חברי הקואליציה. בשלב זה נראה כי בכחול לבן לא יפעלו אקטיבית נגד ההצעה, שכן במפלגתו של גנץ זועמים על התנהלות המשטרה מול מפגיני הדגלים השחורים.

השאלה אם ההצעה תעבור או לא תלויה בידי הליכוד. במפלגתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה נוטים כעת להגן על המשטרה, בשל הביקורת משמאל על התנהלות השוטרים בהפגנות. השאלה, האם בליכוד יפעלו אקטיבית להפיל את ההצעה או שיניחו לה לעבור. את התשובה נקבל בשעות הצהריים במליאה.