עוקף מנדלבליט: חוות דעת מנוגדת ליועמ"ש הוזמנה לקבינט

ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת התבקש להציג בפני השרים חוות דעת משפטית הסותרת את קביעת מנדלבליט כי יש להתיר את המשך ההפגנות.

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשפ"א

קבינט הקורונה
קבינט הקורונה
צילום: חיים צח, לע"מ

בליכוד זועמים על חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה שקובעת כי יש לאפשר את ההפגנות גם בתקופת הסגר.

לישיבת קבינט הקורונה היום הוזמן ד"ר אביעד בקשי, ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת, שייתן חוות דעת משפטית אחרת מזו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט לסוגיית ההפגנות.

ב"ישראל היום" דווח כי מדובר בצעד חריג והבעת אי אמון וכעס על מנדלבליט. יצוין כי זו אינה הפעם הראשונה שהממשלה מבקשת להציג חלופה לחוות הדעת של היועמ"ש. בפברואר השנה ביקשה הממשלה לאשר הקמת ועדה לבדיקת מח"ש, שיזם אמיר אוחנה, אז שר המשפטים וכיום השר לביטחון הפנים. היועמ"ש התנגד וחשב כי ממשלת מעבר לא יכולה לקבל החלטה כזו, וכי יש לדחות את ההחלטה בנושא עד לאחר הבחירות. בקשי וד"ר רון שפירא ייצגו את הממשלה במקום מנדלבליט בעתירות נגד הקמת הוועדה.

חוות הדעת המלאה

כזכור, בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, לקראת ההחלטה על כניסה לסגר, התפתח עימות סוער בין השרים דודי אמסלם ואמיר אוחנה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט ושר המשפטים אבי ניסנקורן שדרשו לאפשר את המשך קיום ההפגנות.

מנדלבליט אמר כי הוא תומך בזכות להפגין. "אי אפשר למנוע הפגנות. זה לא עניין של כמות אלא של איכות".

ניסנקורן טען: "ממשלה לא יכולה למנוע מחאה נגדה. צריך למצוא מתווה לקיום הפגנות בצורה הגיונית".

מנגד, השר אמסלם תקף: "כל מה שמעניין אותך זה הפגנות ולא בריאות הציבור. איך אתה משווה את קיום ההפגנות לקיומה של הכנסת?". השר אוחנה אמר כי "צריך להגביל כמו כל התקהלות אחרת".