חשבון נפש לחשבון שלנו

בימים אלו של חשבון נפש ישנה הזדמנות גם לתקן את ההתנהלות הכלכלית שלנו, לשנות הרגלים ולצאת לדרך של ניהול תקציב נכון בשנה החדשה.

בשת"פ פעמונים , ד' בתשרי תשפ"א

כסף
כסף
צילום: ISTOCK

אילנה וינשטיין, מאמנת אישית ומנחת סדנאות בארגון פעמונים, עם הטיפים שכולנו חייבים ליישם כבר מהיום

השנה החדשה מביאה איתה מחשבות, דאגות ותקוות לגבי החיים שלנו. במיוחד בתקופה שכולנו מתמודדים עם הקורונה והשלכותיה. תקופה קשה אך יחד עם זאת זו גם תקופה לשבת ולעשות חשבון נפש על החיים בכלל ובתוך זה גם על ההתנהלות הכלכלית שלנו כמשפחה.

די מעציב שאנחנו סגורים בבית מבלי יכולת לבלות וליהנות. אבל כשאנחנו מדברים על מעגל ההשפעה. אנחנו צריכים לבחון כל דבר שקורה סביבנו בשאלה הבסיסית והמרכזית האם אנחנו יכולים לשנות את המצב. אנחנו לא יכולים לשנות את המצב הכלכלי במשק, אנחנו לא יכולים לשנות את התחלואה בקורונה במדינה, אנחנו כן יכולים לשנות ולהתמודד עם האתגרים שאנו ניצבים בפניהם בימים אלו כמשפחה.

בואו נתחיל את המסע במספר תחנות שבכל תחנה נעצור, נתבונן ונאסוף נתונים:

מהי האיתנות הכלכלית שלנו?

נשאל את עצמנו כזוג - האם ההכנסה שלנו מהתעסוקה עלתה, לא השתנתה או ירדה בעקבות משבר הקורונה? מהי ההכנסה הצפויה לנו מכל המקורות האפשריים? מיהם המקורות שיכולים לסייע לנו במידה ונגיע למצב כלכלי בעייתי? האם אנחנו מכירים את הזכויות שלנו במידה ונפסיק לעבוד?

כמה אנחנו מוציאים בחודש?

לפני שנוציא את המחשבון, דפי עזר, דפי חשבון הבנק או טבלאות אקסל, נרשום את המספרים בשליפה. חלק מאיתנו ממש לא יודע כמה הוא מוציא ועל מה. חלק יודעים באופן כללי ומיעוט עושה בקרה יומיומית על ההוצאות והכנסות של המשפחה. בפעמונים אנחנו קוראים לתהליך הזה "שיקוף" – כלומר אנחנו מתחילים ליצור את המפה הכלכלית הייחודית שלנו כמשפחה. נשים את המספר המשקף לדעתנו את ההוצאה המשפחתית החודשית ונתחיל לבחון באופן יותר מדוקדק על מה אנחנו מוציאים את הכסף שיש לנו (ובעיקר את הכסף שאין לנו).

מהו מספר הקסם?

לאחר שבדקנו מצאנו את ההוצאה החודשית האמתית. ברוב המקרים נמצא פער מאוד גדול בין ההוצאה ששלפנו בהתחלה להוצאה האמתית. ההוצאה האמתית היא הרבה יותר גבוהה ממה שאנחנו חושבים. אנחנו חייבים להתאים את רמת המחייה שלנו להכנסות שלנו. אנחנו חייבים לקחת בחשבון את ההתחייבויות שיש לנו היום ואת ההתחייבויות שיהיו לנו בעתיד – לדוגמא טיפול שיניים לילד. לכן מספר הקסם הוא הסכום החודשי שאנחנו יכולים להוציא בהתאם להכנסות שלנו תוך שמירה על חסכון מסוים לעת צרה.

אז רגע... מה עושים?

לוקחים אחריות על ההתנהלות הכלכלית שלנו. רק אנחנו נוכל לשנות את מצבנו הכלכלי, והכי חשוב לעבוד כצוות מנצח בשקיפות מלאה. חיים עם מה שיש. אחרי שלמדנו מה ההוצאות שלנו, בונים תקציב משפחתי. מצמצמים או מפסיקים לצרוך דברים לא חיוניים. לומדים להיות צרכנים חכמים. לא קונים מוצרים בכמויות כי הם "במבצע". אנחנו מוציאים את הכסף שאין לנו, למוצרים שלא נצרוך עכשיו וגם נצטרך להקצות מקום בבית לאחסן אותם. רושמים כל דבר שמוציאים במהלך השבוע ובסוף כל שבוע בודקים ביחד על מה הוצאנו. האם זה היה חיוני? האם חרגנו מהתקציב? לומדים לתקן ולצאת לדרך חדשה טובה יותר. וכמו בכל דיאטה מוצלחת, יש "מותר". אז בניהול כלכלי נכון מותר להגשים חלומות. בתנאי...שאנחנו מחליטים ביחד כל פעם על חלום אחד. שואלים את עצמנו מהו החלום? מתי נגשים אותו? כמה זה יעלה לנו? ובהתאם מתחילים להכניס אותו לסעיף החלומות בתקציב תוך שמירה על הסכום הנדרש.

למרות המשבר הכלכלי ותקופת חוסר הוודאות, אנו בפתח של שנה חדשה שמביאה איתה תקוות חדשות והזדמנות עבורנו להיערך ולהגיע מוכנים כדי להתמודד עם האתגרים הכלכליים שמחכים לנו בפינה.

בארגון פעמונים מעניקים ליווי מקצועי והדרכה כלכלית למשפחות בידי מתנדבים ומומחים כדי שיוכלו להתנהל כלכלית בצורה עצמאית ונבונה. בחודשים האחרונים, על רקע משבר הקורונה, כמות הפניות לארגון גדולה, ומשפחות רבות שכבר בעיצומו של תהליך הליווי נקלעו למצוקה כלכלית גדולה אף יותר.

בימים אלו ארגון פעמונים מוביל קמפיין ארצי במסגרתו קוראים לציבור הרחב לתרום כספים עבור סיוע כלכלי למשפחות המלוות על ידי הארגון המצויות במצוקה כלכלית קשה, כדי להעניק להן עזרה קריטית בימים אלו שתאפשר עבורן לפתוח את השנה בשמחה ולהמשיך את התהליך בהצלחה.