מחאת הנשים: דורשות מקוואות מסוג אחר

המרכז הארצי לטהרת המשפחה מוביל בנייה ושיפוץ של מקוואות נשים בכל רחבי הארץ ברמה של ספא ומלון.

בשיתוף טהרת המשפחה , ד' בתשרי תשפ"א

המקווה באבן ספיר
המקווה באבן ספיר
צילום: המרכז הארצי לטהרת המשפחה

קשה היה לפספס בשבועות האחרונים את הקמפיין של "המרכז הארצי לטהרת המשפחה" שמציג מקוואות ברמה גבוהה מאוד עם נראות של ספא ומלון.

בעקבות הקמפיין הוצפה העמותה בגל של פניות מנשים בכל רחבי הארץ שתיארו מציאות עגומה בה הן נתקלות מדי חודש בעת ההגעה למקווה.

הפניות הגיעו מצפון הארץ ועד דרומה- וביניהם גם מאזורים המוגדרים חילוניים לחלוטין. התיאורים היו של מקוואות ישנים מאד, חוסר נגישות ותחזוקה ירודה.

אחת הנשים אמרה- "אצלנו במושב המקווה מתחת לכל ביקורת. ישן. חלוד ושבור. תקרה מתקלפת לתוך המים. מראות מלאות אבנית ומקום ממש לא נעים". אחרת כתבה על המקווה במקום מגוריה כי הוא "פרוץ וללא שערים, הרבה נשים מתלוננות על חוסר הצניעות, הוא נמצא בכביש ראשי וכולם רואים את הנשים נכנסות אליו. אני חוששת שיש נשים שלא מגיעות לטבול בגלל החשיפה לעיני כל". אישה המשמשת כבלנית באחד המקוואות אף שאלה: "למה לא עושים גם אצלנו? המקווה חייב שיפוץ במהירות".

פדיון הכפרות שלכם יכול לגרום לעוד אישה לקיים את מצוות טהרת המשפחה, המצווה שהיא סוד קיום העם היהודי!!!
תרמו עכשיו 219 ש"ח כמניין 'טהרה' >>>

"לצערנו הרב, המציאות המתוארת בפניות הללו אינה חדשה לנו ומוכרת היטב בשטח. צריך להבין שעלות מקווה כיום היא לפחות 2 מיליון שקלים, כשמדינת ישראל מקציבה לכך רק מיליון לבנייה ועוד כחצי מיליון עבור שיפוץ מקווה קיים", מסביר מנכ"ל העמותה עקיבא ויינר. "יישוב או שכונה המעוניינים במקווה חייבים להביא את יתרת הסכום ואנחנו אלו שבסופו של דבר מממנים את רובה של הבניה".

לא מדובר רק על מקוואות ישנים, גם בשכונות חדשות שנבנות בכל רחבי הארץ פשוט אין מקווה. אחת הנשים שמתגוררת בשכונה כזו תיארה בפנייה לארגון בפייסבוק מציאות לא הגיונית של שכונה בת כ-10,000 תושבים כשאין כלל מקווה באזור, מה שמביא את הנשים פשוט לדחות את הטבילה. "אנחנו קהילה מאוד גדולה של נשים שמחויבות לצאת מהשכונה בשביל לטבול ולצערנו אם יוצאת טבילה בשבתות וערבי חג אז אנחנו נאלצות לדחות לצאת השבת והחג", היא כתבה. אישה המתגוררת באחת הערים בצפון כתבה: "אצלנו בשכונה אין מקווה בכלל, אני אשמח אם תובילו את הפרויקט כי יש נשים שרוצות ולא יכולות לטבול".

כך לדוגמא, היה עד לאחרונה בשכונת רובע עמק יזרעאל בעפולה- שכונה חדשה המזוהה כחילונית – כשרק לפני כשנתיים נפתח שם מקווה שבנתה העמותה עבור הנשים הטובלות. גם בכפר סבא נפתח בחודשים האחרונים אחד המקוואות היפים והגדולים בארץ בלב שכונה חילונית לאחר שהוצא צו סגירה על המבנה הישן, הנשים במקום ביקשו מקווה חדש והעמותה הובילה את הבניה יחד עם הרשות המקומית.

ההשלכה של שיפוץ או בנייה של מקווה חדש היא מיידית ומדהימה. מספר הנשים שמגיעות לטבול מזנק ומספר הטובלות לעיתים אף עולה ב-300% לאחר חנוכת המקום. דוגמה מובהקת לכך היא המקווה בעיר אזור – עיר מעורבת מגזרית - שנחנך לאחרונה. הבלנית המקומית מתארת מציאות ולפיה לפני השיפוץ הגיעו פחות מ- 5 נשים לטבול מדי ערב, וכיום לאחר שיפוץ המקווה מגיעות בכל ערב כ-20 נשים.

ויינר מדגיש כי העמותה מנסה כל העת לסייע ככל האפשר, אך הדרישה מהשטח היא רחבה ודורשת מימון בסדר גודל שקשה לתאר- "כבר כעת, יש 16 מקוואות נשים שאנו רוצים להתחיל לבנותם ועוד רבים שמחכים בתור. רוב המימון מגיע מתרומות ועל כן - הבניה תלויה בגיוס הכספים באופן כמעט בלעדי. אנו מקווים כי נצליח לסייע ככל שניתן. זאת החובה והזכות של כל אחד מאיתנו: לעשות הכל כדי שכולם, משפחות דתיות ושאינן, ישמרו על המצווה החשובה והחיונית כל כך לקיומו של עם ישראל".

פדיון הכפרות שלכם יכול לגרום לעוד אישה לקיים את מצוות טהרת המשפחה, המצווה שהיא סוד קיום העם היהודי!!!
תרמו עכשיו 219 ש"ח כמניין 'טהרה' >>>טוען....