ראש מועצת בנימין ישראל גנץ: המשיכו להשתמש בנשק

ראש מועצת בנימין לתושבים: "המשיכו להשתמש בכלי נשק נגד הפורעים בעת סכנת חיים. החיים שלנו קודמים".

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשפ"א

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ: המשיכו להשתמש בנשק-ערוץ 7
הרכב שהותקף
צילום: חוננו

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, שיגר היום (שלישי) לתושבי המועצה פנייה פומבית בעקבות החלטת המשטרה לחקור תושב גוש שילה שהניס מחבלים באמצעות יריות באוויר ובכך הציל את משפחתו ממארב רצחני.

במכתב ציין גנץ כי הוא מעניק גיבוי מלא לתושב שירה, "שוחחתי עם מפקדי האזור. המשפחה פעלה כראוי ובאופן מעורר הערכה".

לדבריו, "אסור שתפתח חקירה - צריך להעניק תעודת הוקרה וגם מכתב התנצלות למשפחה על המחדל הביטחוני בו פורעים מעזים כך לנסות ולפגוע".

"זו עמדתי ואני מביא אותה בפני מקבלי ההחלטות", ציין והוסיף, "אם כיום המשטרה פועלת מבחינתה ׳לפי הספר’ וחייבת לחקור כל שימוש בנשק, למרות שגם לה אין ספק שמדובר בפעולה ראויה, זה חייב להשתנות מלמעלה אצל קובעי המדיניות".

"אני קורא לכל תושבי בנימין לא להסס ולהמשיך להשתמש בכלי נשק נגד הפורעים ולהציל את חיינו. החיים שלנו קודמים", קרא גנץ בסיום.

כאמור, משפחה מגוש שילה נקלעה למארב מתוכנן של מחבלים, אשר חסמו את רכב המשפחה במחסום אבנים ורגמו את הרכב בסלעים. אב המשפחה ירה באוויר והניס את המחבלים.

אתמול (ב') הגיע אב המשפחה להגיש תלונה נגד המחבלים בתחנת משטרת בנימין, ולתדהמתו נחקר באזהרה ונפתח נגדו תיק פלילי בגין הירי באוויר.

ברכב שהו בעת המתקפה שני ההורים וארבעה מילדיהם בגילאים 9,5,3, ותינוקת כבת שנה וחצי. מהסלעים התנפצה השימשה הקדמית של הרכב וברכב פגעו עוד כעשרה סלעים שגרמו נזקים כבדים לרכב המשפחה.

האם רננה תיארה את שעברו: "צוק מימין ותהום משמאל. ופתאום אבנים, אני צועקת בקול כדי שבעלי יספיק לעצור. סלעי ענק מונחים על הכביש. ממש מולנו. אין שום אפשרות לעבור את זה, נעצרים. מה עושים? לנסוע רוורס בחושך עם הרכב הגדול בדרך הצרה הזו זה בלתי אפשרי. חצי שנייה ו... בום, אבנים פוגעות ברכב".

"האוטו מטלטל עם כל מכה. צדו הימני של הרכב סופג עוד ועוד סלעים, השמשה הקדמית התנפצה, מאחור צורחים הילדים בבעתה, 'ידיים מעל הראש', צעקתי להם, 'להוריד את הראש, אבא ואמא מטפלים בזה. אל תדאגו'. בום, שם צמוד לחלון ישנה חן, בת שנה וחצי הקטנה שלנו שמתעוררת וצורחת בקולי קולות".

כאמור, אב המשפחה נאלץ לירות ירי אזהרה באוויר, דבר שהניס את המחבלים לכפר. לאחר שהתקשרו למוקד הביטחוני המשפחה פינתה את האבנים מהכביש והמשיכה בנסיעה. בהמשך גילתה המשפחה כי בהמשך הדרך פוזרו סלעים נוספים על הכביש, "ממש מלכודת מוות", אומרת רננה.

רננה ממשיכה ומתארת את שעברו בעת שהגיעו לתחנת המשטרה להגיש תלונה, "מגיעים לתחנת משטרה יחד. ואז השוטר פונה לאורי: 'אתה רוצה לדבר עם עורך דין לפני שאנחנו מתחילים את החקירה?', מה? חקירה? על מה? אנחנו שואלים, השוטר עונה - 'את זה אתה תשמע בחקירה עצמה'... שהשתמשת בנשק".

''אנחנו המומים ומזועזעים. אין מילים. חטפנו אבנים, ירינו יריה אחת בודדת באוויר להגנה ורוצים לחקור אותנו ולפתוח על זה תיק פלילי?! מה קורה כאן?. ציפינו לחיבוק וחיזוק מהמשטרה על המהלך שלנו. לקבל את הטופס ולהמשיך הלאה בבירוקרטיה עד שנצליח לתקן את מה שהמחבלים עשו. ועכשיו הופכים את אורי לפושע? תיק פלילי?", הוסיפה.

עו"ד נתי רום סייע מטעם ארגון חוננו לאב בתחנת המשטרה. לאחר החקירה שוחרר אב המשפחה ללא כל תנאי. גם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ תמך וסייע לאב המשפחה ואף עמד בקשר עם גורמים במשטרה, דבר שסייע לשחרורו המהיר של האב.

עו"ד רום מסר "לא יתכן שנפגעי עבירה, משפחה שניצלה מלינץ', במקום לקבל את כל הסעד ואת כל העזרה ממשטרת ישראל מקבלים יחס של פושעים, נפתח להם תיק והם זקוקים לסיוע של עו"ד. עולם הפוך ראיתי. מידי לילה בכל כפרי יו"ש מתבצע ירי מסיבי ומשטרת ישראל לא עושה דבר, בעוד שיהודי שנאלץ להגן ביריה בודדת על חייו ע"פ חוק, ומתוך הגנה עצמית נאלץ להיחקר, זה אבסורד, הנחת היסוד שיהודי שיורה הוא פושע חייבת לעבור מהעולם".