אוסנת מארק ושרן השכל יוזמות: 'חוק ניר ברקת'

הצעת חוק חדשה מבקשת להגביל שימוש פוליטי שח"כים עושים בכספם הפרטי ולקבוע חובות דיווח, במטרה להקטין את היתרון של ח"כים עשירים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשפ"א

אוסנת מארק ושרן השכל יוזמות: 'חוק ניר ברקת'-ערוץ 7
ח"כ שרן השכל
צילום: חזקי ברוך

תיקון חדש לחוק מימון מפלגות, אותו יזמו סגנית יו"ר הכנסת ח"כ שרן השכל וח"כ אסנת מארק מהליכוד וח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד-תל"ם" הונח היום (שלישי) על שולחן הכנסת.

הצעת החוק להסדרת מימון נבחרי ציבור, שכבר זכתה לכינוי 'חוק ניר ברקת', מבקשת להסדיר את נושא ההוצאות מכיסם הפרטי של נבחרי ציבור לצרכים פוליטיים, ולהגביל הוצאות אלו לסך של 100 אלף ש"ח בשנה.

נכון להיום, למעט פריימריז, שימוש בכסף אישי לצורך פוליטי בכל סכום שהוא אסור על פי חוק, אך אין דיווח או אכיפה. כתוצאה מכך עלו בשנים האחרונות טענות כי המצב הנוכחי מעניק יתרון לא הוגן לחברי כנסת בעלי הון, שיכולים לעשות שימוש כמעט בלתי מוגבל בכספם להוצאות פוליטיות שוטפות.

הצעת החוק קובעת חובת דיווח חודשי על תרומות עצמיות מכיסו הפרטי של חבר הכנסת לחשב הכנסת. הדיווח יכלול את סכום התרומה העצמית ואת מטרתה, בדיוק כפי שקיים כיום בהוצאות מתקציב הקשר לבוחר.

לדברי ח"כ שרן השכל: "שוויון הזדמנויות ושקיפות הם ערכי יסוד בדמוקרטיה ואת זה בדיוק החוק בא לתקן. דווקא היום חשוב לחזק את אמון הציבור בנבחריו ושקיפות היא הדרך הטובה ביותר ביותר לעשות זאת".

ח"כ אסנת מארק הוסיפה: "המצב כיום לפיו התרומות לא מוגדרות בחוק ולא מדווחות מציבות את חברי הכנסת מול שוקת שבורה. הצעת החוק תגדיר מתחם חוקי למימון ולתרומות".