הבנק הבריטי העביר כספי טרור?

הבנק הבריטי "סטנדרד צ'רטרד" עיבד תשלומים בסך 12 מיליון דולר עבור הבנק הערבי בירדן, שהורשע בתמיכה בפעילות החמאס נגד ישראל.

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשפ"א

הבנק הבריטי העביר כספי טרור?-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

אתר Buzzfeed חשף מסמכים בנקאיים שנויים במחלוקת וחלק אותם עם הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים, ולפיהם הבנק הבריטי "סטנדרד צ'רטרד" עיבד תשלומים בסך של 12 מיליון דולר עבור הבנק הערבי הממוקם בירדן.

זאת, לאחר שחבר מושבעים אמריקאי קבע בשנת 2014 כי הבנק הערבי סיפק ביודעין שירותים בנקאיים לארגון החמאס בתחילת שנות האלפיים.

פסק הדין האמריקאי בוטל מאוחר יותר, אך בשנת 2015 הבנק הערבי הגיע להסדר עם 597 קרובי משפחה של קורבנות 22 פיגועי חמאס בישראל.

הפסיקה קבעה כי ישנן ראיות לכך שחמאס השתמש בבנק הערבי על מנת להעביר כסף למשפחות מחבלים מתאבדים בתחילת שנות האלפיים.

גארי אוסן, עורך דין אמריקני שייצג את הקורבנות בתביעה האמריקנית, אמר לרשת בי.בי.סי כי "ארגון טרור לא יכול להזיז את הכסף שארגון כמו חמאס צריך כדי לפעול. הם היו זקוקים לשירותי בנקאות, והבנק הערבי היה פשוט המסלול הגדול והנוח ביותר".

על פי המסמכים שנחשפו כעת, העברת הכספים מהבנק הבריטי "סטנדרד צ'רטרד" התרחשו בין השנים 2014-2016 והחשש הוא כי הכספים שימשו למימון פעילות טרור נגד ישראל וברחבי העולם.

בתגובה למסמכים שהודלפו, הבנק הערבי הצהיר כי הוא "מתעב את הטרור ואינו תומך או מעודד פעילויות טרור". בנוסף הודיע הבנק הערבי כי הבנק הבריטי "מעולם לא התריע בפנינו על חשש מעסקאות שעובדו עבור לקוחותיו".

מהבנק הבריטי נמסר בתגובה לחשיפת המסמכים כי "אנו לוקחים את האחריות שלנו להילחם בפשיעה הכלכלית ברצינות רבה".

הבנק הערבי הוא אחת מרשתות הבנקאות הערבית הגדולה בעולם, עם 600 סניפים הפרוסים על פני חמש יבשות.