הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו צילום: לשכת הרב

שורה של חברי כנסת מהליכוד גינתה מאז אתמול את פסק דינו של בג"ץ לפיו על המדינה להעמיד לדין משמעתי את הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בעקבות התבטאויותיו מהעבר.

ח"כ מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד כתב: "החלטת בג״ץ בעניינו של הרב שמואל אליהו מדיפה ריח רע של סתימת פיות לצד מסוים בחברה הישראלית".

"שיטות אלו מתאימות למשטרים אחרים שמונעים את חופש הדיבור. יש למחות על ההחלטה שהתקבלה או לפחות לדרוש החלטות זהות גם כלפי התבטאויות של אנשי השמאל", הוסיף.

ח"כ קטי שטרית כתבה כי "הצהלות והקריאות של גורמים בתקשורת ובכנסת לפטר את הרב שמואל אליהו בעקבות קביעת בית המשפט העליון כי יש להעמידו לדין משמעתי בשל התבטאויותיו, עולות כדי סתימת פיות. איפה היה ניצן הורוביץ כשעומר ברגותי דיבר על חיסול המדינה היהודית? למה התקשורת דוממת כשמרצים חותמים על עצומות נגד צה"ל והמדינה? במילה אחת: צביעות".

ח"כ ד"ר שלמה קרעי ציין, כי "אחת מאבני היסוד בתהליך הרס הדמוקרטיה בישראל, היא סתימת הפיות לכל מי שלא חושב כמו "האליטה" השולטת. מיעוט קולני שרוצה להרוס מהיסוד את החיבור של היהודית עם הדמוקרטית".

"הטענה העיקרית של השופט שטיין הינה שמדובר ב'קהל שבוי' של הרב ועל כן יש להגביל את חופש הביטוי שלו. טענה זו לא מתקבלת על הדעת כל עוד לא מחילים אותה גם על מרצים באקדמיה שאצלם הקהל שבוי הרבה יותר ונתון לחסדיהם", טען קרעי.

לדבריו, "רב עיר הוא נבחר ולא ממונה. אמירותיו צריכות לחסות תחת מטריה רחבה ביותר. התערבות בג"צ בשאלת העמדתו לדין היא הוכחה עצובה ללחץ מארגוני שמאל קיצוני, שאליו נכנעו השופטים".

ח"כ אריאל קלנר כתב: "במדינת בג"ץ חופש הביטוי מאפשר ביזוי קודשי ישראל, הסתה נגד רה"מ ותמיכה בחרמות על ישראל. הרב שמואל אליהו הוא רב מוערך, תלמיד חכם ומנהיג ציבור. אך מה שמותר לשמאל, אסור לימין. דברי התורה של הרב אליהו ימשיכו להאיר דרכם של יהודים רבים, הרבה אחרי שפסיקות בג"ץ ייעלמו ולא יישאר מהם זכר".