הביקור בתיאטרון
הביקור בתיאטרוןצילום: יח"צ

חברי מועצת הפיס לתרבות הגיעו הבוקר לסיור בתיאטרון החרדי פסיפסו בהנהלת סוניה סודרי, המכהנת בעצמה כחברה במועצה.

פסיפסו הינו התיאטרון החרדי הראשון מסוגו בארץ ובעולם שפונה לציבור נשי מליבת המגזר החרדי וכל השחקניות שבו נשים שמופיעות אך ורק בפני נשים.

בנוסף, מפעיל התיאטרון בית ספר למשחק הפועל בבני ברק ובירושלים, לצד קורסים וסדנאות שונים לנשים. התיאטרון מהווה מודל מהפכני ייחודי במגזר החרדי והיותו התיאטרון היחידי בארץ ובעולם לנשים.

במהלך הביקור שאורגן על ידי ראש אגף תרבות במפעל הפיס דולין מילניק, שמעו חברי המועצה על סיפורן המיוחד של השחקניות שמגיעות מליבת הזרמים הליטאיים הספרדים והחסידיים שבמגזר החרדי.

בביקור השתתפו שורה של אמנים ידועים החברים במועצה בהם שחקן התיאטרון והקולנוע אמיתי יעיש בן אוזלין, הבסיסט וחבר להקת כנסיית השכל רן אלמליח, נגן כלי הנקישה הבין לאומי אסף רוט, מנהל ובמאי תיאטרון איל המרקד אדם יכין, האמנית ענת ספרן רחל אטדגי, דוד בוחבוט יו"ר ועדת ספרות. מורה, משורר ומבקר שירה אניסה אשקר, אמנית פלסטית רב תחומית. כמו כן, מנהלת במות פיס מיקי ריס, ליוותה את הביקור.

אחת מהדוגמאות הרבות שמשקפות את השוני הרב הקיים בין העולמות שעלו בביקור הוא תיאורה של שולמית, שחקנית בתיאטרון מחסידות ברסלב על כך שנאלצה לפרוש אחרי החתונה מהתיאטרון, ושלאחר תקופה קצרה הפציר בה בעלה לחזור למשחק. "בעלי הרגיש שכל שמחת החיים שלי פשוט נעלמה", היא נזכרת. "הייתי כבויה וברגע שהוא הבין שנעלמה לי חדוות החיים והתיאטרון הוא הדבר שמחייה אותי, הוא התרצה וביקש שאחזור לתיאטרון, ובמילים פשוטות- ש'אחזור לחיים'".

הבסיסט רן אלמליח ציין: "ביקור בתיאטרון החרדי, זו חוויה מלמדת ומעשירה שכל אדם חילוני צריך לעבור בשביל להבין את התמורות החלים בעולם החרדי ולא באמצעות תיווך מאמצעי תקשורת. המחשבה שלצד גידול ילדים ומשפחה הן גם מוצאות זמן לעסוק ולהביע אחריות חברתית ומסרים אוניברסליים באמצעות האמנות מדהימים אותי".

אסף רוט מוסיף כי "התחושה היא שבשנים האחרונות הציבור החרדי עושה מאמצים גדולים לייצר תרבות ועכשיו באה קבוצת נשים שמייצרת מפעל מדהים כזה. נדהמתי מהפתיחות היושרה ובעיקר מהאומץ; מדובר בנשים פורצות דרך ואמיצות מאוד, ואני שמח שהקול הזה של נשים בחברות סגורות מוצא את דרכו לצאת החוצה ומגיע לציבור הרחב".

"כיף לשחק רק מול הנשים", מסכמת מנהלת התיאטרון סוניה סודרי. "אנחנו מרגישות הרבה יותר משוחררות. הרצון שלנו הוא לא רק שעוד נשים יצטרפו אלינו והתאטרון יגדל ".