פעילות אנטי ישראלית
פעילות אנטי ישראלית צילום: istock

ממשלות באירופה מעבירות "כסף צבוע" לארגונים פלסטיניים שאינם ממשלתיים, כדי שיסייעו להם לתבוע דרך קבע את ישראל בביה"ד הבינלאומי בהאג, כך מפרסם הבוקר העיתון 'ישראל היום'.

מחקר חדש של מכון NGO Monitor מגלה כי ממשלת שווייץ העניקה 700 אלף דולרים בשנים 2020-2018 לארגון בשם המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR).

בחוזה בין המדינה לארגון נאמר כי הארגון נדרש "לנהל תקשורת עם משרד התובע הכללי של בית הדין, לשלוח מסמכים, לקיים תקשורת עם בית הדין ולהגיש תיקים בפורומים בינלאומיים".

בדנמרק, אירלנד ושבדיה מעבירות הממשלות תקציבים נכבדים לארגון שמצהיר בריש גלי כי שעבד את כל משאביו להאג, וכי מטרתו "להציף את הכיבוש במאות ואלפי תביעות משפטיות שיפלילו וירשיעו אותו".

דוגמה נוספת היא ארגון אל־מיזאן, שעתר גם הוא לבית הדין בהאג במימון ממשלת הולנד. במכון NGO Monitor מדגישים כי במקרים רבים אחרים ארגונים פלסטיניים מקבלים מימון אירופי עבור "פעילות משפטית", מבלי לציין במפורש כי המטרה תביעה בהאג.

התוצאה המעשית של המימון האירופי הנדיב היא סדרת פגישות שערכו חברי הארגונים הפלשתיניים עם התובעת הראשית של בית הדין פאטו בנסודה, ועם נציגיה.

אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO Monitor אמרה כי "על המדינות התורמות לשאת באחריות למכשולים שמונעים מישראל להגן על אזרחיה מפני הטרור הפלסטיני".