מחקר: ניתן לזהות גורמים להפלה טבעית

מחקר חדש העלה כי בדיקת דם פשוטה מזהה את הגורם השכיח ביותר להפלות טבעיות ואובדני היריון חוזרים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' בתשרי תשפ"א

מחקר: ניתן לזהות גורמים להפלה טבעית-ערוץ 7
פרופ' יובל ירון
צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב

מחקר חדש, שפורסם באחד מכתבי העת המרכזיים בתחום הפיריון ה-Human Reproduction, מעלה כי בעזרת בדיקת דם רגילה ניתן לזהות את הגורם השכיח ביותר להפלות טבעיות ואובדני היריון חוזרים.

פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון טרום לידתי במרכז הרפואי איכילוב ת"א מסביר כי "למעלה מ- 60% מההפלות הטבעיות נגרמות בשל הפרעות כרומוזומליות אקראיות בעובר (כגון עודף או חסר של כרומוזום)".

לדבריו, "נשים החוות אובדני הריון חוזרים (3 הפלות ומעלה) נדרשות לעבור בירור מורכב וממושך הכולל בדיקת כרומוזומים בדם להורים (קריוטיפ), הערכת חלל הרחם (צילום רחם או היסטרוסקופיה), ובדיקות דם (להפרעות הורמונאליות, לבעיות במערכת החיסון ולהפרעות קרישה). ברם, בירור זה אינו מגלה את הגורם ביותר ממחצית המקרים. זאת משום שגם באובדני הריון חוזרים תקלות כרומוזומליות אקראיות אחראיות ליותר מ-50% מהמקרים".

אחת הדרכים לזהות הפרעות כרומוזומליות אקראיות במקרים של אובדני הריון חוזרים היא על ידי בדיקת כרומוזומים בחומר ההפלה. "זיהוי הפרעה אקראית בעובר יכול לחסוך את כל הבירור שכן התקלה במקרים כאלה היא בעובר עצמו ולא באם. אולם, בדיקת חומר ההפלה אינה בסל הבריאות ועלותה גבוהה. יתר על כן, לא תמיד ניתן להשיג דגימה של חומר ההפלה כי בחלק מהמקרים ההפלה מתרחשת באופן לא מבוקר או באמצעות טיפול תרופתי", מסביר פרופ' ירון.

במחקר, הוא אומר, נבדקה האפשרות לערוך בדיקת דם פשוטה לאיתור הפרעות כרומוזומליות בעובר בהתבסס על חומר גנטי של העובר המצוי באופן טבעי בדם האישה ההרה. המחקר כלל 86 נשים שחוו הפלה בשליש הראשון להריון.

מכל המטופלות נלקחו דגימות דם ובמקביל נלקחה דגימה של חומר ההפלה. תוצאות המחקר הראו כי ב- 55 מקרים זוהתה הפרעה כרומוזומלית בחומר ההפלה. כמו כן, בדיקת הדם זיהתה בהצלחה 83% מהמקרים.

"הצעתנו לבירור אובדני הריון חוזרים היא לבצע את בדיקת הדם הפשוטה: אם מזוהה הפרעה כרומוזומלית אקראית, הרי שהבירור המורכב להפלות חוזרות אינו נדרש. רק במידה ולא מזוהה הפרעה כרומוזומלית בעובר, יש לערוך את הבירור השגרתי. גישה זו תמנע בדיקות לא הכרחיות, ובזבוז זמן ומשאבים", מסכם פרופ' ירון.