מבנים
מבנים FREEPIK

עד לפני מספר שנים אחריות תפעול בניין המגורים הייתה בידי הדיירים.

לרוב, שיטת עבודה זו הייתה מעולה וישנם בניינים רבים אשר פועלים בצורה הזאת עד היום. וברור למה. הרי למי יהיה יותר אכפת מבניין המגורים מאשר האנשים שמתגוררים בו?

ובכן, בעוד שמבחינת רגשית עובדה זו נכונה, ישנו מחסור גדול בידע ככל הנוגע לבניינים מרובי קומות שאנחנו מתגוררים בהם כיום. בנייני המגורים כיום מאוד גבוהים, ועל מנת לאפשר פעילות תקינה של כל המערכות, ישנן מערכות מורכבות מאוד אשר מצריכות מעקב הדוק ותחזוקה נכונה. ועד בית המורכב מדיירי הבניין, פעמים רבות מנסה לחסוך בעלויות לדיירים, ובתמימות פוגע בהם בטווח הארוך.

חברת ניהול ואחזקת מבנים אחראית לכל המערכות השונות בבניין. בין היתר ישנן מערכות שתפקידן להציל חיים כגון מערכות כיבוי אש, לדוגמא. וגם מערכות שתפקידן לעזור לנו לנהל אורך חיים תקין כמו שערים, מעליות, ועוד. כלל המערכות הללו מצריכות תחזוקה נכונה, על ידי בעל מקצוע אשר הוסמך לכך על ידי משרד העבודה.

אז מה קורה בהרבה בניינים היום בפועל? ועדי בית בטוחים בכך שתחזוקת בניין היא עניין פשוט. מבצעים את התיקונים בזול, או בעצמם. מה שגורם פעמים רבות לרשלנות ולסכנה לכל דיירי הבניין. ישנן מערכות שאסור לכל אחד לטפל בהן, פרט לאדם אשר הוסמך על ידי משרד העבודה. במידה וועד הבית מנסה לחסוך, ולא בודק את התעודות שמציגים לו, הוא עשוי לסכן חיי אדם.

מדינת ישראל נמצאת בתנופת בניית. לאורך השנים הבניינים הופכים גבוהים יותר ויותר, והופכים להרבה יותר מורכבים. בניין של 22 קומות מצריך מערכות שונות לחלוטין מבניים בן 4 קומות. ולכן המצב בו איש תחזוקה כללי היה יכול לטפל בכל הבעיות, איננו עוד. כל מערכת מצריכה איש תחזוקה אשר מוסמך אליה בצורה ספציפית.

אלו המערכות שמחויבות בבדיקה וטיפול שוטף על פי חוק:

חשמל

מערכות החשמל בבניינים גדולים הינן מורכבות במיוחד. טכנאי חשמל ללא הסמכה נאותה עשוי לייצר תקלות, שהעלות תיקון שלהן יהיו עצומות. מומלץ, ואף חייב על פי חוק, לשכור את שירותי של חשמלאי אשר הוסמך לתקן מערכות מורכבות כמו המערכות שקיימות בבנייני מגורים. ללא הסמכה הראויה, אין להעסיק את החשמלאי.

מעליות

בכל מעלית ישנה מדבקה שמראה מתי היה הטיפול האחרון. למעשה, זו המערכת היחידה שכל הדיירים יכולים לראות בדיוק מתי עברה טיפול. כמובן שתחזוקה לקויה של מעלית הינה עבירה על החוק ומסכנת חיים .

מערכות מים

בכל בניין מערכות מים שתפקידן להזרים מים לדירות ולשטחים מהשותפים. בנייני מגורים מעל 4 קומות מחויבים במערכות נוספות, כגון משאבת מים, שתפקידה להזרים מים לקומות הגבוהות. ועל ידי כך הדיירים שמתגוררים בקומות הגבוהות יכולים ליהנות מזרם מים תקין.

מאגר מים

מאגר מים מחויב על פי חוק בניקוי וחיטוי. מאגר שאינו מנוקה ומחוטא, יכול לפגוע בבריאות הדיירים בבניין. המים שמגיעים מהברזים שלנו, מגיעים מהמאגר. ולכן במידה והוא לא עובר טיפול ראוי, אנחנו מתקלחים במים שמלאים בבקטריות מסוגים שונים. מלבד השימוש היום יומי, למאגר גם תפקיד בתקופות חירום, כיוון והוא מספק מים למערכות כיבוי אש, או לשתייה במקרה ואספקת המים מהעירייה תיפסק מסיבות כאלו ואחרות.

מערכות חירום

ישנן מערכות חירום רבות בבניין. תפקידן לשמור על חיינו במקרים של שריפה, מלחמה, הפסקת חשמל, ועוד. במידה ולא נטפל במערכות האלה כפי שצוין בחוק. אנחנו מסכנים חיי אדם. בין היתר המערכות האלו כוללות גנרטור חשמל, מערכות כיבוי אש ועוד.

לכל מערכת כזו ישנו אדם אשר הוסמך על ידי משרד העבודה ורק הוא רשאי לבצע את העבודות הללו.

לסיכום, אנחנו יכולים לראות בבירור שהעתיד של ועד הבית הוא חברת אחזקה וניהול. הדרך הישנה לבצע תחזוקה לבניין מגורים כבר אינה רלוונטית. הגישה שבה איש אחזקה אחד יכול לבצע את כל העבודות כבר לא מתאימה לכמות, ולמורכבות המערכות אשר קיימות כיום.

במידה ואתם מתגוררים בבניין שבו אין חברת אחזקת מבנים, ודאו שכל המערכות מטופלות בזמן, על ידי אנשי מקצוע מוסמכים על פי חוק. במידה ולא, יש סכנה ממשית לחיי אדם.