טיפוס הומאני או ריאלי - עד כמה זה חשוב לבחירת המקצוע לעתיד?

הסיווג מתחיל עוד מראשית ילדותנו - הומאני או ריאלי? האם תעדיף לקרוא סיפור בשעת ההפסקה בגן או לבנות מגדל מורכב מקוביות?

תגיות: חינוך ילדים
תוכן שיווקי , ה' בתשרי תשפ"א

איזה טיפוס אתה?
איזה טיפוס אתה?
pexels

המקצוע הריאלי - יוקרתי ומדויק

מקצועות ריאליים, מלשון reality, הם תחומים מדעיים הבנויים על חוקי טבע ומחקרים אמפיריים מבוססי תצפיות וניסויים.

במטריה הריאלית נכנסים המדעים המוגדרים כמדויקים, לרבות פיזיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב ולימודי ההנדסה על גווניהם: הנדסת חשמל, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת מכונות ועוד. ישנם תחומי לימוד שהגדרתם כריאליים אינה ברורה וחדה, אך הם משתייכים לתחום במובן מסוים, כגון ביולוגיה או כלכלה.

המקצועות הריאליים מתבססים על מתמטיקה באופן ניכר, ומאופיינים כיוקרתיים ומאתגרים למדי. מדובר כמובן במשבצת רחבה בעלת טווח רחב של התנהגויות, אך בכלליות ניתן להגדיר את הטיפוס הריאלי כאדם בעל יכולת חישובית גבוהה, נטייה למספרים ולהגדרות מדויקות. אופן העבודה בתחום הריאלי נחשב (גם אם אין הדבר כך בהכרח במציאות) כפרטני: האדם לבדו מול המכונה או המחשב.

המקצוע ההומאני - אנשי הרגש

מקצועות הומאניים, מלשון humanity, הינם ענפים אקדמיים, בהם שיטת ניתוח המידע מילולית ברובה (ואינה מבוססת, או מבוססת במידה מועטה, על מתמטיקה) ומסתמכת על לוגיקה, הסקת מסקנות ופרשנות אישית. אפשרות אחרת לסיווג ההומני הינה תחומים אשר עוסקים בקשר ובמגע עם אנשים. תחת הגדרה זו נכנסים בין היתר משפטים, אנתרופולוגיה, רפואה וסוציולוגיה.

קיים פער ניכר בין ההגדרה הטכנית של הומאני למונח הרווח אצל רובנו. ההגדרה היומיומית של מקצועות הומאניים, גורסת כי תחומים אלו הם תחומים המקושרים מאוד לרגש, ואין קשר ביניהם למתמטיקה. כך גם סוגי האומנויות השונים נכללים תחת הסיווג ההומאני.

מקובל לחשוב על הטיפוס ההומאני בהתאם. אדם אשר מחובר לצד הרגשי שלו אינו נוטה למתמטיקה, ומחפש קהל ותקשורת בינאישית. המקצועות ההומאניים שונים מאוד זה מזה באופיים, במידת הביקוש להם במשק, ובהכללה גסה, גם במידת הפרקטיות שהם מניבים.

למרות ההבדלים, יש קווים דומים

אף שנהוג לעשות חלוקה ברורה בין שתי הקבוצות ולסווג אדם כמשתייך לזו או לזו, הדיכוטומיה במציאות אינה כה חדה כפי שנדמה.

כמו בדברים רבים אחרים, אין פה שאלה של שחור או לבן, אלא יותר סקאלה המתפרשת על פני משרעת רחבה, ומערבת לא פעם בין שתי הקבוצות. במקצועות רבים יש שילוב של שתי צורות החשיבה - לימודי פסיכולוגיה למשל כוללים בתוכם העמקה גדולה בתחום הסטטיסטיקה שהיא מתמטית ביסודה. כמו כן, שתי הקבוצות דורשות יכולות דומות כגון יצירתיות, יכולת ניתוח וגישה לפתרון בעיות מכמה דרכים שונות.