"הופעה משטרתית מתוקשרת בראש השנה"

ח"כ אייכלר הקריא במליאה עדויות מתפללים לפיהן הייתה שמירה קפדנית על ההנחיות, והשוטרים אפילו לא נכנסו לבית הכנסת כדי לבדוק זאת.

מיכל לוי , ה' בתשרי תשפ"א

ח"כ ישראל אייכלר הגיש שאילתה דחופה לשר לביטחון פנים לאחר ששוטרים התפרצו לחצר בית המדרש של סערט ויז'ניץ בחיפה במהלך חג ראש השנה.

"במהלך תפילות ראש השנה הגיע מפקד משטרת חיפה אמיר גולדשטיין לחצר בית הכנסת סערט ויז'ניץ למרות השמירה על ההנחיות במקום. ברצוני לשאול, מי נתן הוראה להופעה תקשורתית בחסות המשטרה, ומה נעשה כדי למנוע פגיעה בחופש הדת בעתיד"?

אייכלר הקריא במליאה את עדויות המתפללים לפיהן הייתה שמירה קפדנית על ההנחיות, והשוטרים אפילו לא נכנסו לבית הכנסת כדי לבדוק זאת.

בדבריו סיפר כי השוטרים הגיעו מספר פעמים, כאשר פעם אחת הייתה בערב בשעה שכל המתפללים היו בכלל בבית הכנסת, המפקד והשוטרים עמדו בכיכר בחוץ, לעיני הצופים והתקשורת, וערכו הופעה תקשורתית. לדברי המתפללים, הם הרגישו כמו היהודים בזמנים אפלים שהמשטרה באה לפזר אותם מבית הכנסת.

"יש היום תיק 4000 הנוגע לשוחד תקשורתי" הזכיר ח"כ אייכלר ואמר כי "קיים חשש כבד שדבר כזה קורה בין שוטרים וקצינים שרוצים לקבל סיקור תקשורתי חיובי ובתמורה לכך מביאים את כלי התקשורת למקום אטרקטיבי על חשבון כבודם של המתפללים וקדושת החג".

בנוסף, שלח ח"כ אייכלר מכתב חריף לשר לביטחון פנים ולמ"מ המפכ"ל, אליו צירף את פנייתם של המתפללים.

"ביום ראשון של ראש השנה, בשעה 11:30 בבוקר, הגיעו מספר ניידות לרחבת בית המדרש של חסידות סערט ויז'ניץ בחיפה. השוטרים הפעילו רמקולים בזמן ההפסקה והריצו את המתפללים לבתיהם.

לטענת השוטרים, המתפללים הפרו את החוק, מה שלא היה נכון עובדתית. בתוך בית המדרש נשמרו ההנחיות של משרד הבריאות בכל חומרתן. אלא שהשוטרים כלל לא נכנסו לבדוק זאת, הם עמדו בחוץ, הכריזו הכרזות ותיעדו במצלמות.

"אם לא די בכך, טוענים המתפללים, בשעות הערב באו שוב השוטרים ובראשם מפקד משטרת חיפה אמיר גולדשטיין, כשאליהם נלווים צוותי תקשורת שכמו באו במיוחד למופע תקשורתי ומסיבת עיתונאים בעיצומן של תפילות החג והשבת. אין צורך לתאר את עוגמת הנפש והזעזוע שחשו המתפללים מול חילולי השבת והחג ללא צורך ביטחוני או בריאותי, תוך התנהלות בריונית בחסות החוק שהפרה את שלוות החג.

סגן השר גדי יברקן השיב כי "השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הנחה לחדד את הנהלים על מנת לוודא שגורמים משטרתיים לא יתנהלו מול כלי התקשורת שלא באמצעות דוברי המשטרה".

כמו כן אמר כי "השר הנחה את המשטרה להפגין שיקול דעת בכל הנוגע לכניסה ולצילום אירוע במהלך תפילות חג וקדשי ישראל".