סגר מנהיגותי

בסגר הקורונה במתכונתו הנוכחית יש יותר חורים מבגבינה שוויצרית ויותר פרצות מבגדר הביטחון, המעידים על שבר מנהיגותי בו נמצאת המדינה

אל"ם (מיל') טל בראון , ה' בתשרי תשפ"א

סגר לילי בבני ברק
סגר לילי בבני ברק
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בסגר הקורונה במתכונתו הנוכחית יש יותר חורים מאשר בגבינה שוויצרית, יותר פרצות מבגדר הביטחון וחוסר הגיון מסדר, המעידים יותר מכל על השבר המנהיגותי בו נמצאת הממשלה, הכנסת והמדינה. 

הנהגה שמחליטה לא להחליט היא חלק מהבעיה. הפתרון ינבע מהחלטות אמיצות שיתקבלו על ידי ההנהגה בראשות ראש הממשלה, ללא מורא ומשוא פנים בזמן הנכון, בלי פוליטיקה קטנה או סחר מכר בתקופה של מגיפה. 

החלטות הממשלה צריכות להיות אפקטיביות, יעילות ורלוונטיות, לא פחות מהדרישה שיהיו חדות, ברורות וישימות, כך שמעת פרסומן גם "האזרח הקטן" יוכל להבינן והרשויות לאוכפן ללא אפליה, ללא מורא וללא השפעות פוליטיות, לכאורה. 

לאור זאת מצופה כי איסור על התכנסות ייאכף על כל התכנסות באשר היא: הפגנות או להבדיל תפילות המונים, חתונות או לא עלינו הלוויות המוניות, מסיבות עם סלבים או טקסים עם ח"כים ואפילו לא טקסים צבאיים בנוכחות משפחות החיילים.
אם אין זו העת לתמוך בענף התיירות המקומית המפרנס אלפים, אז את השמיים סוגרים ולא תומכים בתיירות יוצאת או כזו המגיעה שעלולה לגרום בסופו של דבר לעלייה בתחלואה. 

בהעדר מנהיגות אמיצה ובוטחת, ההחלטות אינן נאמרות בבהירות, בישירות וללא התנצלות, דבר המאיץ בעם לעשות כמיטב הבנתו.  כשהדוגמא האישית של מנהיגים מתרופפת המנהיגות מתערערת!  התנצלות בדיעבד של מנהיג שניתפס על חם או סתם מנהיג עם מצפון שהתוודה, לא בהכרח ממתיקים את הגלולה. כשהמנהיגים מגמגמים, מתחמקים ומסתתרים- אזי מה עוד ניתן לצפות מהעם שמנסה בסך הכול לחיות את החיים? 

כשהאכיפה בררנית עד דלה או במילים אחרות "לא קורעים לסלבים החוצפנים את הצורה", שעה שהדרישות מהאזרח הפשוט לא מטיבות בלשון המעטה- מגבירים את הקיטוב, חוסר האמון במערכת ובשיטה. 

בקיצור- אם סגר אז שיהיה סגר בלי להתבלבל ובלי פוליטיקה קטנה, הזויה ובזויה. יועלו נא "מפגיני בלפור" להפגין בזום או בקפסולה על פי התקן והתו הסגול, כמו התלמידים, המתפללים, העובדים ויתר האזרחים בכל רחבי המדינה. 

יתכבדו נא חברי המגזרים וכל המכובדים והסלבים לסוגיהם, בין אם הם ערבים, יהודים חרדים, זמרים מפורסמים, חברי כנסת ואחרים, לחגוג את שמחותיהם ולציין את מועדיהם במקום המותר, בהתאם לתקן המאושר. במידה ולא- שיישאו הם באחריות ובדין שבסופו ישלמו פיצויים אישיים לכל הנדבקים והמבודדים באירוע, בנוסף לקנסות כבדים מרק חמשת אלפי שקלים. 

אופן ההתנהלות וקבלת ההחלטות על הסגר עד עתה, כשכמות ההנחיות, חוסר הבהירות והחריגות בו עולות על ההגיוניות שבקיומו, כשהוויכוחים המקצועיים חדים וברורים והפוליטיקאים בעצמם לא ממש עקביים.... מעורר בקרב הציבור חוסר אמון לצד צפייה למנהיגות ערכית, שקולה ואמיצה שתשב בסגר לשעה ותצא עם החלטה ברורה!