עזר מציון: נלחמים בבדידות של הגיל השלישי

המערך של עזר מציון לטובת הגיל השלישי רק הגביר פעילות בתקופת הקורונה. פרויקט ההתרמה שהם חייב להצליח על מנת שיוכלו להמשיך בעשייה.

בשיתוף 'עזר מציון' , ה' בתשרי תשפ"א

עזר מציון: נלחמים בבדידות של הגיל השלישי-ערוץ 7
'עזר מציון' למען הגיל השלישי
צילום: עזר מציון

לחצו כאן כדי לחזק את הפעילות של 'עזר מציון'

נגיף הקורונה שהכה בעולם כולו לאורך החודשים האחרונים השפיע אולי יותר מכל על אוכלוסיית הקשישים. בעזר מציון הפעילו מערך סיוע ותמיכה לרשות הקשישים עוד בטרם פרוץ הקורונה. לאור המציאות החדשה שנכפתה עליהם הם נאלצו לעשות את ההתאמות.

"מי שמכיר את הגיל המבוגר יודע את המשמעות של מרותקי בית", מספרת שגית קולמן המנהלת את שירותי המעטפת של האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים בעזר מציון, "כאלה שלא יכולים לרדת במדרגות ועד אנשים שנמצאים בסוג של דיכאון. אסירים בתוך ביתם".

עוד לפני הקורונה הפעילו בעזר מציון את תוכנית אשנ"ב ("איחוד שירותים לניצול בבית") שבה למעשה מכניסים את המועדון לתוך הבית של קשישים. התכנית היא גם אשנב, חלון, לאלו שרוצים שייכנס אליהם הביתה מה שקורה בחוץ.

"עד הקורונה בעצם הגיעו מעל מאה נשים מדי שבוע לפעילות בעזר מציון ובמקביל כמאה ניצולי שואה נשים וגברים קיבלו שירות בבתים", מספרת אילת גברא, עובדת סוציאלית ומרכזת תוכניות לניצולי שואה בעזר מציון, "מאז החלה הקורונה כל השירותים מחוץ לבית נעצרו. בעצם אז הגיע הצורך שלנו בעזר מציון להבין מה הצרכים של אלו שהפכו למרותקי בית. המטרה היא קודם כל לשמור עליהם בחיים אבל כאשר הם בודדים זה אחד הדברים שמשפיעים עליהם יותר מכל. המטרה שלנו היא לראות את כל הצרכים שלהם, כולל הצרכים הנפשיים והחברתיים החשובים לא פחות".

"אני בן 85 וגר בבני ברק", מספר משה אליו הגיעו מתנדבי תכנית אשנ"ב, "יש לי אישה דמנטית, עכשיו היא בבית חולים. אני בבית כבר חמישה חודשים, הייתי הולך לתפילה בוקר, צהריים וערב. זה חסר לי מאוד. היה לי לימוד דף יומי ועכשיו אני לא יכול. עזר מציון שלחו לי חברותא פעם בשבוע שלומד איתי בבא קמא. פעם בשבוע באים לעשות איתי גם התעמלות לגיל השלישי. אין דבר דומה לעזר מציון, הלוואי שהיו עד כמה כאלה".

"אנחנו קבוצה של נשים מאוד מבוגרות, לא זקנות", מתבדחת מרים, בת 86, ניצולת שואה המגיעה לפעילות במועדון. "אנחנו לא יוצאות ולא מקבלות אורחים כי זה צו השעה. מה שעזר מציון עושים בשבילנו מוסיף לנו מאוד כל עוד יש את הקורונה".

הפעילות של עזר מציון כאמור לא התחילה בימי הקורונה. את התמיכה והסיוע לקשישים צריך להעניק גם בזמנים שבהם שגרת היום יום של רובנו מתנהלת כהרגלה. "הייתי עצובה אחרי שבעלי נפטר", מספרת חנה רוט, בת 84. "אז חברה אמרה בואי לעזר מציון. אמרתי מה הם יכולים לעזור לי. אבל הלכתי ומצבי השתפר. כל פעם שהלכתי חזרתי עם מצב רוח אחר לגמרי ולא יכולתי לשכוח. עזרו לי המון באופן נפשי".
"הם מתעניינים בבית אם הכל בסדר. הם באים לשמח. אם יום אחד אני לא באה, שואלים 'חנהל'ה הכל בסדר?'. אני אוהבת את היחס היפה".

תוכנית נוספת שפועלת בעזר מציון ביחד עם משרד הבריאות היא 'משאלת לב'. "אלו האנשים שהכי מתקשים לתפקד", מספרת קולמן, "התוכנית היא רק לניצולי שואה. משרד הבריאות פנה אלינו שנהיה הגורם שמפעיל את זה. הייתה לנו אישה שמאוד מאוד רצתה להיות בכנרת. עברה חיים לא פשוטים ואף פעם לא הגיעה לנופש בכנרת. אז הוצאנו אותה לנופש בטבריה עם הבת שלה, בעזרת מתנדבים מעזר מציון באזור שסייעו. שלושה ימים בבית מלון, שייט ביאכטה ועוד פינוקים"

"הייתה אישה אחרת שלקחנו לים המלח ועלתה למצדה. במהלך הטיול גם כתבו לה אות בספר תורה והייתה חוויה מרגשת בשבילה. כשהיא חזרה מהטיול מצבה התדרדר ואחרי חודשיים היא נפטרה. המשפחה התקשרה אחרי זה ואמרה שהם לא ידעו שזה טיול פרידה. זה היה משהו מאוד עוצמתי מבחינתם".

עזר מציון מנהלת בימים אלו התרמה לטובת העמותה והמשך פעילותה בשלל התחומים. דווקא בימים אלו זקוקים בעמותה יותר מתמיד להירתמות של כל אחד ואחת שביכולתו לסייע. באמצעות הגעה ליעדי ההתרמה עזר מציון תוכל להמשיך ולעמוד ביעדי הסיוע והחסד שהציבה לעצמה לשנה הקרובה.

לחצו כאן כדי לחזק את הפעילות של 'עזר מציון'