השר עמיר פרץ לערוץ 7: "ככל שירבו הסכמי השלום יתרחק הסיפוח"

השר פרץ: לא נוכל לספח את יו"ש ובכך להביא לביטול הסכמי שלום. יתכן מאוד שנרוץ עם 'כחול לבן'. נתניהו לא ויתר על אופציית הבחירות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בתשרי תשפ"א

השר עמיר פרץ לערוץ 7: "ככל שירבו הסכמי השלום יתרחק הסיפוח"-ערוץ 7
השר עמיר פרץ
צילום: גדעון שרון, לע"מ

בראיון לערוץ 7 מתייחס יו"ר מפלגת העבודה, שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, למצבה ועתידה של מפלגתו, לסיכוי להגיע ל'כיפת ברזל' נגד בלוני נפץ, למהלכים המדיניים האחרונים ולאופציית הסיפוח של יהודה ושומרון.

על ההתמודדות עם בלוני הנפץ אומר השר פרץ כי ישראל בהחלט מתקרבת למעין 'כיפת ברזל' שתבלום את התופעה. "יש פיתוחים רבים שמאפשרים לזהות את הבלונים בטווח רחוק מישראל. היכולת שלנו להתמודד עם בלוני הנפץ היא הרבה יותר טובה מבעבר. אני מקווה שיגיעו לפתרון המושלם של זיהוי מוקדם והשמדה מוקדמת לפני שזה מגיע לשטח ישראל".

לדבריו אכן טכנולוגיית הלייזר זולה ויעילה אך אינה היחידה שתוכל לסייע במקרה זה. "יש כמה דרכים. יכול להיות שבעניין הזה לייזר יותר יעיל כי הוא גם יותר זול. ללייזר יש בעיה של זיהוי במקרה של עננות כבדה ולכן הוא לא מתאים לרקטות, אבל הבלונים ברובם מכוונים לישראל דווקא בימי קיץ חמים. מובן שעולה שאלת המל"טים ועוד".

השר פרץ מוסיף ו"מאחל לשר הביטחון וראש הממשלה החלופי שיצליח לשמור על היתרון האיכותי שלנו. אני מברך את ראש הממשלה על הסכמי השלום שהם פריצת דרך חשובה מאוד. אני לא מאלה שמחמיצים פנים על השלום רק בגלל שנתניהו הוא שחתם עליו. אני מברך עליו באופן הכי ברור וחד. זו תרומה גדולה מאוד לביטחונה של ישראל בעתיד וליצירת הציר המתון יחד עם מדינות ערב מתונות מול הציר הרדיקאלי שאיראן מנהיגה אותו. אם תהיה פריצת דרך גם עם ערב הסעודית ומדינות נוספות זה יהיה דבר חשוב מאוד במאזן האימה שלנו מול איראן וההגנה של ישראל על עצמה מאירועים בלתי קונבנציונאליים".

האם למיטב ידיעתו של השר פרץ ההסכם כולל גם את ביטול הסיפוח או רק את הקפאתו? על כך הוא משיב וקובע כי "ככל שמספר הסכמי השלום יגדל כך הסיפוח יתרחק". את קביעתו זו הוא מסביר: "אחרי שמדינת ישראל תחתום על הסכמים נוספים לא יתכן שהסיפוח יבוא עלינו ויגרום לכך שיהיה ביטול של הסכמי שלום בצורה גורפת. צריך להבין שהעולם האיסלאמי לא יכול לבוא להסכמים איתנו ולהצטייר כמי שהפקיר את הנושא הפלשתיני. כעת נמצאה נוסחה נכונה שבה העולם האיסלאמי מודיע שהצליח לשכנע את ישראל לוותר על הסיפוח ולחזור למו,מ עם הפלשתינים ולכן אנחנו מתחילים עם המהלכים הללו שכוללים שיתוף פעולה כלכלי ואזרחי. זה איזון טוב לישראל".

"אני יודע שזה מאכזב חלק מהאזרחים שרצו סיפוח, אבל אני חושב שגם מי שגר ביהודה ושומרון מבין שהסיפוח לא היה משנה דבר במעמדם וביכולותיהם להתפתח ולהתקיים. זו מציאות נכונה גם למי שהיום נמצאים בישובים ביהודה ושומרון וגם למציאות הכללית של היחסים העדינים שלנו עם העולם האיסלאמי, ולא נוכל לברוח, בסוף נצטרך להתייצב מול הסוגיה הפלשתינית ולקיים עליה מו"מ. זה יהיה בהחלט מעמדה שונה, אבל הסוגיה הזו כאן והיא לא הולכת לשום מקום, גם אם נחתום על הסכמים עם מדינות רחוקות".

על מצבה ועתידה של מפלגתו, מפלגת העבודה, והסיכוי שזו תמצא את עצמה משתלבת ברשימת 'כחול לבן', אומר פרץ: "אני לא מתכחש למצב הקשה. ספגנו את כל הזעם וכל ההתנגדות של מתנגדי ממשלת האחדות. אני חשוב שעשינו מהלך מתבקש למניעת בחירות והקמת ממשלת אחדות. חבל שהיא מקרטעת בגלל מתחים פוליטיים. אם הממשלה הייתה מתפקדת כראוי היו מודים על כך, אבל בגלל המתחים שקיימים רמת התפקוד מאוד נמוכה ורק נושאים דחופים וכאלה שקשורים לקורונה נמצאים על סדר היום, וזה לא בסדר כי אנחנו צריכים תכניות להאצה ופיתוח".

"יש נושאים רבים על הפרק וחבל שהממשלה לא מגיעה לטפל בכל הנושאים האלה. ברור לנו שנתניהו לא ויתר על אופציית הבחירות. כשהוא יוותר על האופציה הזו דברים יהיו יותר רגועים. נשקול את דרכנו ויש סיכוי גדול שנרוץ ברשימה משותפת אחת יחד עם כחול לבן".

על דבריה של חברת הכנסת מירב מיכאלי ולפיהם על הנהגת מפלגת העבודה להתחלף והשרים פרץ ושמולי מוזמנים לעזוב ולהשתלב ב'כחול לבן', אומר השר פרץ כי "אני מעריך את מירב מיכאלי, סייעתי לה להגיע למערכת הפוליטית. אסור לשכוח שכל שבעת המנדטים שנכנסו לכנסת האחרונה נכנסו כי אני הובלתי את זה. גם מרץ ומירב מיכאלי נכנסו כי אני הבאתי את התוצאה. יחד עם זאת הייתה דרישה של מירב מיכאלי לקיים הצבעה על כניסה או אי כניסה לממשלה. קיימנו הצבעה שבה השתתפו 92 אחוזים ומתוכם היה רוב של 65 אחוזים בעד כניסה לממשלה. אי אפשר להיות דמוקרט רק כשאתה מנצח. אם מירב מיכאלי רוצה לדבר בתוך מפלגת העבודה ובשם המפלגה התנאי הבסיסי הוא קבלת החלטת המוסדות. רוב חברי המפלגה קיבלו החלטה להיכנס לממשלה. אני יכול להטיח שאם הייתה החלטה שלא להיכנס לממשלה לא הייתי נכנס".