ארכיון
ארכיון צילום: istock

מיזם 'בכל מאודך' הוא מיזם ייחודי בהובלתה של הרבנית רות בנימין ותכליתו לכנס למקום אחד סיפורים מרחבי העולם היהודי לדורותיו אודות נשים שמסרו נפשן על טבילה כהלכתה.

הרבנית בנימין מספרת בראיון לערוץ 7 כי ראשיתו של הרעיון בימי ראשית תקופת הקורונה, כאשר נשים רבות חששו להגיע למקוואות, ובלניות ורבניות קהילה דיווחו על מספר הולך ויורד של נשים שהגיעו לטבילות. הדברים גם קיבלו חיזוק בנתונים מספריים שפורסמו בתקשורת.

"חשבנו מה אנחנו עושות לחזק את תודעת הטבילה כהלכתה. כשיצאו דעות מחלישות חברתי, הרבנית הילה וולברשטיין, העלתה רעיון להגיע לנשים שמסרו נפשן על הטבילה. המשפט הזה טלטל אותי. כמי שעוסקת בהדרכת כלות טהרת המשפחה וכו' ופוגשת נשים, אני יודעת שהסיפורים מתיישבים על הלב לקיום המצווה בשמחה ולא כמשאוי".

הרבנית בנימין מספרת גם על הלבטים להוציא לאור את השיח סביב מצווה שכל כוחה בצניעותה, אך לדבריה לאחר היוועצות ברבנים ההבנה היא המציאות כיום היא מציאות של 'עת לעשות לה'' ולכן נכון וראוי לקדם את המיזם אליו חברו אמציה ונעמי האיתן מ'אולפני אתרוג' ותמר מלכא כמפיקה, "וכולנו בהתנדבות מנסות להגיע עם צוות הצילום לסיפורים של נשים שמסרו נפשן על הטבילה. הגענו לסיפורים מדהימים".

הרבנית בנימין מקווה להגיע דרך הקישור שהן מפיצות "לכל הנשים היהודיות בתבל, משלוחות ברחבי העולם, דרך ההתיישבות הוותיקה ועד נשות אנשי קבע, בלניות, נשים בעלות קושי בריאותי ועוד, "יש המון סיפורים ובסיעתא דישמיא הסיפורים זורמים אלינו".

העמוד אותו מפיקות מובילות 'בכל מאודך' כולל סרטונים קצרים ובהם הסיפורים של הנשים שחברו למיזם. לפי שעה נשים סיפרו את סיפוריהן בפנים גלויות, אך לדברי הרבנית בנימין אם תהיינה נשים שתבקשנה לספר בפנים שאינן גלויות הדבר יתאפשר באמצעים טכנולוגיים כאלה ואחרים.

"מסירות נפש היא ההחלטה ללכת ולקיים את המצווה בזמנה ויש לנו לכך הרבה דוגמאות", אומרת הרבנית בנימין ומזכירה דוגמאות לסיפורים, הכנות לטבילה במהלך אזעקת 'צבע אדום' או סיפורה של רבנית המספרת על מקווה מתחת לשולחן ברוסיה, מקווה שאותו מילאו בקרח, "יש לנו סיפור של אישה שטבלה בליל הגירוש מגוש קטיף. היא הגיעה אלינו לשעלבים לאירוח שקיימנו לאנשי עצמונה והיא סיפרה על הטבילה בליל הגירוש ומתוך כך שהבלנית קיבלה אותה במאור פנים היא עצמה החליטה להיות בלנית. יש כאן רווח גם של עיצוב דמותה של הבלנית ועוד".

בדבריה מודה הרבנית בנימין לשורה ארוכה של אנשי ונשות מקצוע שחברו להפקתו של עמוד הנחיתה הראשון, "אנחנו חשים קשורים למשהו ענק, לנצח, ורוצים להצטרף לברכה הזו". עוד היא מציינת את חשיבותו החינוכית של המיזם. "הדיבור הוא על חוויית הטבילה ומסירות הנפש על הטבילה. את זה גם הנוער צריך לשמוע. צריך לדעת שלא קשה להיות יהודי אלא כיף להיות יהודי, לראות זאת כמרכז החיים שלנו, הלב הפועל של עם ישראל, בהיבט הכללי ובהיבט הפרטי".

להצטרפות