עיר בתנופת פיתוח אדירה

בואו לעשות איתנו זום IN על אחת הערים הכי מבוקשות בישראל - העיר שדרות

בשיתוף עיריית שדרות , י"א בתשרי תשפ"א

שדרות
שדרות
צילום: גולן סבג

שדרות מנפצת בשנים האחרונות את המושג "פריפריה" והופכת לעיר מרכזית.

50 דקות מתל אביב, מעולם לא נראה מזמין יותר עם רמת חינוך גבוהה ביותר (7 שנים ברציפות במקום הראשון באחוזי הזכאות לבגרות בין ערי הדרום), חיי קהילה עשירים, קהילת סטודנטים חזקה, מקומות תעסוקה איכותיים והשקעה ענקית בסל שירותים רחב לתושב.

והנתונים מדברים בעד עצמם- בין החודשים ספטמבר 2019 לינואר 2020 נרשמה קפיצה אדירה של 776.7% במספר הדירות שנמכרו בשדרות, בהשוואה לחודשים אוגוסט-אוקטובר 2019. כך אם בתקופה הקודמת נמכרו 30 דירות בלבד, הרי שבין ספטמבר 2019 לינואר 2020 נמכרו בעיר 263 דירות.

בנוסף, בשנת 2019 קבעה שמאית הנדל"ן נחמה בוגין כי שדרות היא העיר המניבה ביותר בישראל בתשואה מהשכרת נדל"ן. ואם זה לא מספיק, לאחרונה פורסם על ידי הלמ"ס כי העיר מובילה במכירת דירות מבין ערי הדרום (נכון ליולי 2020).

העיר שדרות, מבט על
צילום: גולן סבג

אז מה סוד הקסם ? בשנים האחרונות מצויה העיר בתנופת פיתוח אדירה כאשר היום קמות בה בשלבים שונים 6 שכונות חדשניות ואטרקטיביות שזכות לעניין רב. במקביל לבנייה, אחד האלמנטים המשמעותיים שהופכים את שדרות לעיר כה מבוקשת היא דווקא ההשקעה בשכונות הוותיקות שעוברות מתיחת פנים של ממש לאחר שנים.

שכונת נאות שקמה
צילום: גולן סבג

ראש העיר שדרות, אלון דוידי: "במסגרת גדילתה והתפתחותה של עירנו, מדיניותי כל העת היא לפתח את העיר ולהקים שכונות חדשות, וזאת לצד טיפוח ושיקום השכונות הוותיקות. אנחנו רותמים אלינו את משרדי הממשלה לטובת העבודות במיליוני שקלים ברחבי העיר, כדי ששדרות כולה תהיה יפה, חדשנית ומבוקשת".

הסכם הגג עליו חתמה העירייה לפני כשנתיים, מקנה לה היום יכולת להשקיע השקעה אדירה בתשתיות, פתרונות תחבורה מתקדמים, באזורי תעסוקה שמספקים אלפי מקומות עבודה, במוסדות ציבור, בחינוך איכותי ומתקדם ובתרבות. לפי ההסכם העירייה משווקות 6,000 יחידות דיור ומקבלת בהתאם מהמדינה כ – 2.5 מיליארד שקלים.

בשנת תשפ"א, לצד ההתמודדות הארצית עם משבר הקורונה, העיר לא עוצרת ובשנה הקרובה תשקיע את מירב משאביה באיכלוס שכונות שדרות בפארק, נאות שקמה, הכלניות והמוזיקה וכן בהכנת כלל התשתיות ומוסדות הציבור והחינוך טרם איכלוס שכונת הבוסתנים ב -2022. כמו כן, בשנה זו יפתח פארק הגבורה המדובר, בלב שכונת המוזיקה. הפארק בגודל של 40 דונם יכלול אגם מלאכותי, מתחם אקסטרים, שבילי אופניים ועוד ועתיד למשוך אליו מבקרים מהארץ כולה.

שכונת הבוסתנים - הדמייה
הדמייה: אנטון ברנשטיין

זאת ועוד, העיר שדרות הפכה בשנים האחרונות לעיר סטודנטיאלית של ממש ובהמשך לכך, בעוד כחודש עתיד להיפתח שלב ב׳ של מעונות הסטודנטים, מה שיכפיל את כמות הסטודנטים שגרים בה.

לצד ההשקעה הנרחבת הזו והפוטנציאל הענק של העיר שהיום ברור לכל, תושבי שדרות נהנים מהטבות כלכליות משמעותיות. מדובר בתשלום מס הכנסה מופחת בשיעור של 20% - משכורת, פנסיה, הכנסה מעסק לעצמאי, תשלומים מקופות גמל, מענק פרישה ועוד. לזה תוסיפו את מחירי הבתים השפויים, חוג ראשון לכל ילד בחינם שמוענק על ידי העירייה, מנויים מסובסדים לפעילויות פנאי ואיכות חיים גבוהה ביותר.

והינה עוד נתון – לראשונה בשנה שעברה, נכנסה העיר שדרות לרשימת עשרת הרשויות המובילות בהגירה חיובית. מדובר בהרבה משפחות צעירות מכל הארץ שהבחינו בהתפתחותה היפה והרבה של העיר ובהנהגה הרואה את התושב לנגד עיניה. ראש העיר מציין "היחס לתושבים אצלנו מתחיל לא מהרגע שהתושבים החדשים מגיעים, אלא כבר מהרגע שהם מתעניינים באפשרות של מגורים בעיר. אנחנו מקיימים סיורים ייעודיים ושיח עם התושבים, שומעים ולומדים מהם על הרצונות שלהם ותחומי העניין. אנחנו פורסים בפניהם את כל העיר ומלווים אותם לאורך כל התהליך".

ראש העיר שדרות, אלון דוידי
צילום:דוברות שדרות

במקביל, תכנית המתאר 2020-2030 של העיר, שמופקדת בוועדה לתכנון ולבנייה, דואגת לחיזוק משמעותי למערך העירוני שיתאים להרחבה מתוכננת לכ-40,000 תושבים.

ראש העיר שדרות, אלון דוידי
צילום:דוברות שדרות

אלון דוידי מוסיף: "המקור לעלייה הגדולה ומגמת האכלוס והביקוש נובעים מסיבה מרכזית - התפתחות העיר בכל התחומים: חינוך, עסקים, תרבות, פארקים, תשתיות ועוד. אין תחום בשנים האחרונות שלא נגענו בו, והכל בכדי להטיב עם התושבים ולסמן את שדרות כעיר המתקדמת והטובה בישראל עם איכות חיים גבוהה ושירות יעל ונגיש לתושבים שלנו".

לאתר עיריית שדרות