ח"כ מתן כהנא: לייעל את מערך הכשרות ולשמור על הרבנות הראשית

השדולה לשיפור שירותי הדת דנה בשיפור מערך הכשרות בישראל והציגה מתווה לשיפור וייעול מערכת הכשרות בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית.

ערוץ 7 , ה' בתשרי תשפ"א | עודכן: 19:15

כינוס השדולה
כינוס השדולה
צילום: דוברות

לקראת הודעת המדינה לבג"צ על פתרון ליישום פסק דין הגינות שלטונית (משגיח מושגח), השדולה לשיפור שירותי הדת בישראל בראשות ח"כ מתן כהנא מקיימת כנס ראשון מסוגו בעניין שיפור מערך הכשרות בישראל.

הדיון נערך בהשתתפות משה דגן המנכ"ל היוצא של הרבנות הראשית, עו"ד ירון קטן מי שהיה היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, ומייצג כיום את רבני הערים וההתיישבות, ונציגי הארגונים: המכון הישראלי לדמוקרטיה, ארגון רבני ורבניות בית הלל, כושרות, חותם, נאמני תורה ועבודה ועמותת עיתים.

במסגרת הכנס תוצג לציבור על ידי עו"ד עמיחי פילבר "תכנית השדולה להסדרת מערכת הכשרות בישראל". פילבר היה מנהל תחום כשרות במשרד לשירותי דת וכיום היועץ המקצועי של השדולה.

פילבר אמר כי ''הפתרון שהצגנו נותן מענה למכלול הסוגיות והכשלים של מערכת הכשרות, הוא יצור מערכת כשרות מקצועית יותר, השגחה טובה יותר לאורך כל שעות היום, עלויות הכשרות לעסקים דומים יהיו אחידים וזולים יותר. שכר המשגיחים יהיה הוגן והם יקבלו את מלוא הזכויות. הפתרון המוצע יסדיר את הפעלת מערכת הכשרות ברשויות ללא מועצה דתית ובישובים לא יהודיים''.

משה דגן, מנכ״ל הרבנות הראשית היוצא סיפר כי במהלך השנים האחרונות פעלה הרבנות במישורים רבים במטרה להביא לשיפור מערך הכשרות הממלכתית בישראל. ''חלק לא מבוטל מהמלצות ועדת הכשרות אומצו ע״י מועצת הרבנות הראשית וכבר הוטמעו בשטח וחלקם ממתינים לחוק הכשרות שיקודם בעזרת ה' בכנסת.

''ניתן למנות מספר הישגים עיקריים שנזקפים לזכות הרבנות כמו תמרוץ משגיחי הכשרות לגשת למבחני ההסמכה אשר בעקבות זאת הוסמכו מעל 4000 משגיחים, 3 מסלולי הכשרה ל-130 מפקחי כשרות, ימי השתלמות מקומיים למשגיחים, גיבוש נהלים אחידים ושעות השגחה אחידות, כללי אתיקה לעובדי מערך הכשרות, סמל הכשרות האחיד, גיבוש מסמך מדיניות אכיפה, יוזמות מקומיות להפרדת משגיח מושגח, הטמעת מערכות מחשוב מתקדמות ברבנות הראשית לייעול עבודת מחלקת היבוא ושחיטת חול, הגשת כתבי אשום במקרים של הונאות כשרות מהותיות, חיזוק הקשר בין הרבנות הראשית למחלקות הכשרות במועצות הדתיות'', פירט דגן.

עו"ד ירון קטן, לשעבר יועמ"ש הרבנות הראשית אמר בדיון: ''מוסכם שיש לשפר את מערך הכשרות. הרבנים, שאחראים על התחום, צריכים לקבל כלים חוקיים ומשפטיים. כאשר מנסים לשפר את מערך הכשרות חשוב שלא יבוא על חשבון היבטים הלכתיים. כל שינוי שיעשה צריך להבחן בקפידה שלא לפגוע במעמדם ובסמכותם של הרבנים וביכולתם לתת כשרות כראוי''.

יעל דניאלי, מנכ''לית התאחדות המלונות אמרה ''אנו מברכים על הכינוס החשוב ועל השיח בנושא.
המצב היום הוא שאנו נאלצים לרכוש ירקות "גוש קטיף" יקרים ואנו נתקלים בהחמרות והגבלות שהן תוצאה של מערך כשרות לא יעיל. אנו מאמינים שפתיחת השוק לתחרות זה הפתרון הנכון או לחילופין לפתוח את מתן הכשרות לפי אזורים גיאוגרפים. כל רב מוסמך יוכל לתת כשרות באזור מגוריו''.

הרב אהד טהרלב מארגון רבני ורבניות בית הלל אמר בדיון: ''כולנו מזהים את הקשיים בכשרות ואת משבר האמון שיש כלפי הרבנות הראשית והרבנים בכלל. כדי לתקן את המצב צריך לפתוח את השוק לתחרות בכל הארת ומי שיהיה אחראי יהיה הרב המקומי. הרבנות הראשית תפקח מלמעלה''.

הרב משה כץ מארגון "כושרות" אמר כי ''צריך להתאגד כדי לרומם את התורה ואת שירותי הדת בישראל. לא צריך לנגח את הרבנות. אפשר להתאחד ולמצוא פתרונות''. תומר בן צבי מ"כושרות" הוסיף: ''צריך שתהיה חברה שתרכז את מערך הכשרות ע"י נהלים אחידים שיהיו שקופים, העסקת המשגיחים תהיה בתוך גוף אחד שקוף ומקצועי''.

יצחק וזאנה מארגון "חותם" אמר בדיון כי ''חוקי הכשרות נתפרו בצורה של טלאי על טלאי. צריך לייצר חקיקה מסודרת שתבטא את היחס של מדינת ישראל לנושא. הכל צריך להיעשות יחד עם הרבנות הראשית. הממשק בין הרבנות הראשית לרבנות המקומית אינו ברור והגיע הזמן לעשות סדר בנושא''.

עו"ד אלעד קפלן, מנהל ארגון 'עתים', אמר בדיון: "עלינו להודות שמונופול הרבנות על תחום הכשרות כשל ופגע הן באמון הציבור והן בטיב השירות. כעת צריך להשיב את האמון הציבורי ולדאוג לשירותי דת ראויים. לשם כך צריך לשנות את המנגנון הריכוזי, להסיר את חסמי הכניסה ולאפשר לאלו שרוצים לפעול למתן שירותי כשרות, לצד הרבנות, להתחיל לעבוד. מרגע שיש לגופים שונים אפשרות לתת כשרויות לצד הרבנות הראשית, ניתן לדאוג להגנת הצרכן על ידי שדרוג מעטפת החקיקה הקיימת, יחד עם פיקוח ממשלתי למניעת הונאה בכשרות. בצורה זו נשיג יותר חופש בחירה ויותר כשרות ויהדות גם יחד".

תני פרנק מתנועת נאמני תורה ועבודה אמר כי ''הדיון כאן מתבסס על הנחה שיש צורך בחקיקה. אני חייב לציין שאני לא רואה אפשרות בטווח הקצר לחקיקה בכנסת לצערי ולכן לדעתי צריך לדבר על אפשרויות נוספות. צריך לנצל את משבר הקורונה בו עסקים קורסים תחת נטל הרגולציה ולספק פתרונות שיקלו על העסקים, גם בנושא הכשרות''.

שוקי פרידמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר בדיון: ''כשרות זה שירות שהמדינה יכולה לתת. היא לא בהכרח צריכה לקבוע את הסטנדרט של הכשרות. את הביצוע צריך להוציא לשוק החופשי. יש ליצור תחרות בכשרות ולא להקים עכשיו מערך שיבצר את מונופול הרבנות. צריך למצוא את הדרך להוזיל את הכשרות אבל לשמור על הרמה שלה. הדבר הכי חשוב שצריך לעשות עכשיו בשוק הכשרות הוא ליצור חובת שקיפות בכשרות. כך כל מי שנותן כשרות יגלה באופן מפורט מה הסטנדרט שלו וכך אזרחים ידעו מהי הכשרות שהם צורכים. יש לייצר סטנדרט אחיד ושקוף של כשרות.''


יו"ר השדולה ח"כ מתן כהנא סיכם: ''כולנו רוצים לחזק את הרבנות הראשית. כמעט כולנו מסכימים שיש לחזק את כוחה של הרבנות המקומית, המרה דאתרא. התכנית שאנו מקדמים כעת היא הקומה הראשונה שאותה להבנתי ניתן כעת לקדם בשיתוף פעולה. ייתכן כי בהמשך נבין שאפשר לעלות קומה ולקדם דברים נוספים.

''אני שמח על השיח החשוב שהיה פה ואני רוצה שתראו בי ובלשכתי כתובת לנושאים חשובים אלו. השדולה בראשותי תמשיך להציף ולקדם סוגיות בנושאי דת ומדינה למען ייעול ושיפור שירותי הדת עבור אזרחי ישראל", כהנא.