מי יפצה את ההורים שנשארו בבית בגלל סגירת הגנים?

ח"כ תהלה פרידמן ויו"ר פורום הגנים הפרטיים קרן אוחנה, סיפרו על הצורך לפצות הורים שנאלצו לפספס ימי עבודה בגלל סגירת הגנים בסגר.

103FM , ה' בתשרי תשפ"א

גן ילדים
גן ילדים
iStock

ועדת החינוך בכנסת דנה הבוקר (רביעי) על התקנות להשבתת מערכת החינוך בזמן הסגר במדינת ישראל.

יו"ר פורום הגנים הפרטיים קרן אוחנה וחברת הכנסת תהלה פרידמן (כחול לבן) שוחחו עם ענת דוידוב ב-103fm על סוגיית החזרה לגנים או סגירתם למשך תקופת הסגר.

בפתח השיחה, סיפרה פרידמן על הדיון שנערך בוועדת החינוך. "הובאו לפנינו התקנות שבעצם סוגרות את מערכת החינוך, והפרוצדורה היא שאנחנו צריכים לאשר או לא לאשר, ואם אנחנו לא מאשרים, בעצם אין להן תוקף", אמרה פרידמן והוסיפה: "אנחנו אמרנו שאי אפשר להתייחס למערכת החינוך ובו בזמן לצפות שהורים צעירים ימשיכו לעבוד, זאת אומרת חייבת להיות קוהרנטיות. אם אין גנים והילדים בבית, אז גם צריך לתת פתרון להורים, בדמות כיסויים, בדמות עוד ימי חופש".

פרידמן גם שיתפה בהתמודדות האישית שלה עם הסוגייה: "יש לי 5 ילדים בבית ואני פה בעבודה, וכמוני שכבה אדירה של הורים. המון אנשים מתמחי סבא וסבתא, אבל כרגע הם אוכלוסייה בסיכון ואסור להפגיש בין הילדים לבינם. זאת אומרת כל מיני פתרונות שהורים רגילים לג'נגל איתם לא אפשריים כרגע. לכן זה בלתי אפשרי פשוט לסגור בלי לתת לזה מענה".

בהמשך הצטרפה לשיחה יו"ר פורום הגנים הפרטיים קרן אוחנה, שהסבירה: "אני מכניסה פה עוד משתנה שקוראים לו גן הילדים הפרטי שהוא לכשעצמו עסק. זאת אומרת שאם יוצאים באיזו שהיא פנייה לשפות או לפצות את ההורים, צריך לזכור שיש פה ענף שלם, עצמאי, שלא מתוגמל ולא מתוקצב ולא מכולכל על ידי המדינה, שעומד גם בתווך. מחד, התקנות אומרות מגזר פרטי פתוח, מצד שני, מוסדות חינוך סגורים, וטרם הוגדרנו על אף חוק הפיקוח".

לדבריה, צריך להחריג לפחות את גילאי לידה עד 6, "אלה קטינים שלא יכולים להיות ללא השגחה מתמדת, או לחילופין גם לאפשר למסגרות הפרטיות איזו שהיא פעימה כלכלית שתוכלנה לפתוח בחלקיות ל-5 או 8 ילדים, כי אחרת גם את המתי מעט שאנחנו מסוגלים לתת למשק לא נעשה כי זה לא כלכלי להניח את המפתח על הדלת בעבור 5 ילדים לעובדים חיוניים".

פרידמן שמעה את הביקורת של אוחנה, ואמרה: "היא מעלה נקודה מאוד מאוד חשובה, ובאמת אנחנו גם מבקשים התייחסות לילדים של עובדים חיוניים במערכת הרפואה, הרווחה וגם בחינוך. הדבר הזה זוכה להתייחסות, יכול להיות שלא מספיק טובה. אני מקשיבה לקרן, אני מבינה את מה שהיא אומרת, אנחנו צריכים לדייק את זה, אבל זה בפירוש נושא שהוא על השולחן".

על כך אוחנה השיבה כי "אני מאוד שמחה שזה על השולחן. אנחנו מבקשים שלא יתייחסו אלינו כמו אל חריגים. תמיד אני משתמשת במונח, היריון מחוץ לרחם - רק כשנוח למדינה היא משתמשת בגנים הפרטיים, ולבקש מאיתנו לפתוח לעובדים חיוניים כדי לאפשר לבתי החולים לא לקרוס, זה נחמד, אבל קשה לעשות חצי-חצי, קשה לעשות איפה ואיפה וזה חייב גם להיות כלכלי".

יש גנים שכן פתוחים, נכון?
"יש לי נתונים מדויקים. עד לערב החג קיבלנו פניות של 4,970 מסגרות שביקשו אישור לפתוח לילדי עובדים חיוניים, זה נותן מענה לכ-15 אלף ילדים, מתוך בערך 300 אלף. זו טיפה בים, ולא פלא שמערכת הבריאות קורסת. לצערי, אנחנו שותפים לדבר הזה כי לא מאפשרים לנו להרחיב את היריעה ולתת מענה ליותר. אבל אני אומרת שם אפשר לתת ל-5 ילדים ובתקנות יש החרגה ל-8 ילדים, תאפשרו כבר לפתוח".