הממשלה תאשר:
סגר הרמטי מיום שישי - עד מוצאי שמחת תורה

אזרחים יורשו לצאת לעבודה רק במפעלים ועסקים שיוגדרו כחיוניים. בתי הכנסת ייפתחו רק ביום כיפור למספר מתפללים מועט. ההפגנות יוגבלו.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' בתשרי תשפ"א

ישיבת הממשלה מתכנסת הערב (רביעי) במטרה לאשר הטלת סגר הרמטי בישראל, החל מיום שישי הקרוב ועד מוצאי שמחת תורה.

אזרחים יורשו לצאת מהבית רק לשם הצטיידות במזון ובתרופות, וייפתחו מקומות עבודה שיוגדרו כחיוניים.

בתי הכנסת ייסגרו לחלוטין, אך ביום כיפור ייפתחו למספר מתפללים מצומצם שעליו תחליט הממשלה. גם ההפגנות יוגבלו כך שייערכו בקבוצות קטנות, עד 20 איש, ובמרחק של עד קילומטר מהבית.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "כדי להציל את החיים של אזרחי ישראל, נדרש להטיל סגר מלא לשבועיים. אחר כך נמשיך בסגר נושם, אך זה תלוי בנתוני התחלואה. ככל שהמצב יאפשר, נחזור בהקדם לתכנית הרמזור ולנהל שגרת קורונה".

''האחריות שלנו זה לא רק לקבל המלצות ולהרכין ראש", הוסיף. ''מחיר הטעות זה שנאבד שליטה. יש לנו כבר צפי לעוד 1000 מתים, זה כבר 2000, מחיר השגיאה גדול מידי''.

שר הביטחון בני גנץ, יו"ר כחול לבן, תומך בהטלת סגר מלא ואמר מוקדם יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו: ''צריך ללכת לסגר מלא בהקדם כדי לעצור את ההדבקות - עדיף עכשיו מאשר בעוד חודש כשהפגיעה תהיה גבוהה יותר וגם האתגר הרפואי יהיה גדול יותר''.

נתניהו יצא מוקדם יותר מדיוני קבינט הקורונה כדי להסביר לציבור הישראלי את חשיבות ההחלטה להדק את הסגר, "המצב קשה, העלייה תלולה, צריך להבין שיש פה סכנה לחיים, לכן אין ברירה אלא לקבל החלטות קשות ולהציל חיים", אמר נתניהו.

ביממה החולפת אובחנו בישראל 6,948 מאומתים חדשים. על פי הנתונים של משרד הבריאות נרשם שיא חדש במספר המונשמים, שעומד על 177. מספר החולים שמאושפזים במצב קשה עומד על 658. 14.5% מהבדיקות חזרו היום עם תוצאה חיובית. מניין הנפטרים עומד על 1,317.

ראש הממשלה אמר בישיבת קבינט הקורונה כי לא יהיה מנוס מהטלת סגר כללי על אזרחי ישראל כבר בימים הקרובים, ולדבריו ''עדיף להתחיל עכשיו בתקופת החגים''.

מוקדם יותר תקף נתניהו את שרי כחול לבן בישיבת קבינט הקורונה, לאחר שהביעו התנגדות להגבלת ההפגנות. ''אני תומך באופן מלא בזכות להפגין, אבל כל שבוע אזרחי ישראל רואים איך הם נדרשים לחגוג את החג לבד, איך הם נדרשים לעמוד בהנחיות הבריאות, ומנגד איך מפגינים מתקהלים בהמוניהם נגד כל כלל בריאותי", אמר נתניהו.

''היום נפטרו 31 איש מהקורונה. אני נלחם על החיים של אזרחי ישראל. אני נלחם על בריאות הציבור. בזמן הזה יש מי עושים פוליטיקה קטנה. אנחנו במלחמה. תתעוררו", הוסיף ראש הממשלה.

אחר הצהריים כינס שר הביטחון בני גנץ התייעצות דחופה עם חברי קבינט הקורונה מכחול לבן. לאחר ששמע אותם הנחה גנץ לדרוש את זימון אנשי המקצוע הרפואיים לשמוע את עמדתם ולוודא שהם מביעים אותה בצורה פתוחה בקבינט הקורונה ולחדול בהמשך הדיון בסוגיית ההפגנות.

גנץ אמר לשרים "תתעקשו על טובת האזרחים בבריאות ובעצירת התחלואה תוך איזון במרכיבי היהדות, הדמוקרטיה, הכלכלה והחברה ואל תתמקדו רק בסוגיית ההפגנות. עיצרו את הדיון חסר הפרופורציה בהפגנות מיד.

''נקבל את עמדת אנשי המקצוע בנושא החשוב של סגר מלא ומצב חירום. להחלטה שלנו יש השלכות על חיי אדם ונקבל אותה אך ורק בהתאם לעמדת אנשי המקצוע. רק לפי צורכי השעה בבריאות, ובכלכלה ובעצירת התחלואה", אמר גנץ.

שרי כחול לבן אמרו בדיון כי לא יסכימו להגבלת ההפגנות אלא רק אם יוחלט על סגר טוטאלי. "את ראש הממשלה מעניינת רק עצירת המחאה - לא יהיה חוק נגד ההפגנות בלבד", אמרו גורמים במפלגתו של בני גנץ.

גם השבתת נמל התעופה בן גוריון לטיסות יוצאות נמצאת על הפרק, כשבכל מקרה הטיסות הנכנסות יימשכו כסדרן.

מוקדם יותר, הפתיע חבר מועצת חכמי התורה, הרב דוד יוסף, כשקרא לסגור באופן מיידי את בתי הכנסת ביום הכיפורים. בסרטון שפרסם מבקש הרב מהציבור להתפלל באוויר הפתוח בלבד או בבתים באופן פרטי, לצד הקפדה על שמירת מרחק ועטיית מסכות.

לצפייה בדו"ח היומי המלא של משרד הבריאות לחצו כאן