גדי גבריהו
גדי גבריהו צילום: יוסי זמיר

ליעקוב א-ראבי שעבד כקבלן שיפוצים בעיר אלעד קראו המקומיים "רבי יעקוב". הוא גר בבידייה, אבא ל-8 ילדים. פעם בשבוע היה תורם לגמ"ח למשפחות נזקקות בעיר אלעד.

בערב שבת פרשת נח- 12 לאוקטובר 2018 נסע יעקוב עם רעייתו עאישה והילדה רמה מחברון לבידייה. דרומית לצומת תפוח נרגמה מכוניתם באבנים. עאישה ספגה פגיעת אבן גדולה בראשה ונהרגה במקום.

המשטרה והשב"כ פתחו בחקירה, הממצאים הובילו לתלמידי ישיבת "פרי הארץ" שבישוב רחלים. 5 תלמידים נחשדו בהריגת/רצח עאישה א-ראבי.

ביום ה-17.1.2019 העלה הרב שמואל אליהו שעור שהעביר בישיבת ההסדר בצפת. השיעור הועלה בערוץ היוטיוב של הרב. בשעור זה סיפר הרב על שיחה שקיים עם תלמידי ישיבת "פרי הארץ"- במועד בו נעצרו חמשת התלמידים בהריגת/רצח א-ראבי ובמסגרת שיחה זו התבטא הרב כך:

" ...יש פה מערכת שהיא אולי מאוד מקצועית וכו'.. אבל זה מלך זקן וכסיל... מיום ליום מתגלה השחיתות במערכת המשפט... זה יחס של איפה ואיפה מטורף... אמרתי לכל החברה האלה...מה קרה? מה מאשימים אתכם? זרקתם אבן? אתם יודעים כמה זריקות אבנים יש ביהודה ושומרון שהצבא לא עושה כלום?

דמיינו לעצמכם אימאם שמגיע בתרחיש הפוך לקבוצת נערים פלסטינית שנחשדת בזריקת אבנים והריגת אמא יהודיה ל-8 ילדים. מה היינו אומרים/עושים לאותו אימאם שהיה שואל: "מה קרה? מה מאשימים אתכם? זרקתם אבן?". האם התבטאויות שכאלו הם במסגרת חופש הביטוי של אנשי דת במדינת ישראל?

בדיווחים בתקשורת- כולל בערוץ 7- אומרים עלינו שהעותרים הם "רפורמים" וגם שואלים מה באשר להתבטאות של פרופ' פלוני ושדרן אלמוני. לו יצוייר שפרופ' מסוים היה מגיע לחשודים בהריגה/רצח ומסית כנגד רשויות החוק ומעודד את מעשי הנערים החשודים- אין ספק שהיה צריך להעמיד את אותו פרופ/שדרן לדין פלילי בגין הסתה.

לא תחלצו מאיתנו מילים טובות על שדרנים גסי רוח שפגעו בנשים ובמתנחלים תוך כדי שידור. כל הנ"ל לא מצדיק את שלל ההתבטאויות של הרב שמואל אליהו משנת 2008.

ובעניין הרפורמים: יצא לי להגיע לבתי כנסת רפורמים וקונסרבטיבים בארה"ב. באחד מבתי הכנסת בשעה 0600 בבוקר הגיעו כמה נשים עם תינוקות להשלים מניין. לא חייבים להסכים עם מנהגי הרפורמים והקונסרבטיבים אבל למה להכפיש, לזלזל ולבטל? התנועות הללו עוסקות בגמילות חסדים, בתרומות אין סוף למדינת ישראל ויראת השמיים שלהם לא נופלת כמלוא הנימה מזו שנמצאת בתנועה האורתודוקסית. כמה חבל שלא דנים לגופם של הטענות כנגד הרב שמואל אליהו וכל מה שיש לומר מסתכם במילה "רפורמים".

הרב שמואל אליהו הרב הראשי של העיר צפת הוא לא רק הרב של תלמידי ישיבת "פרי הארץ" מרחלים. לפני הכל הוא אמור לשרת את כל תושבי צפת כולל הערבים מהישוב עכברא שנמצא בשטח השיפוט של העיר צפת.

מדוע כל כך מורכב ומסובך לבקש מהרב שמואל אליהו שעוסק בעקביות בהסתה כנגד שופטים, שמאלנים, רפורמים, ערבים ולהטבים- שיחזור בתשובה ויודיע שהדברים המכלילים והמסיתים שאמר בטלין ומבוטלין, לא שרירין ולא קיימין ומעתה ועד להודעה חדשה יעסוק ברבנות אמיתית וירבה שלום בעולם?