ביוזמת הסוכנות היהודית: כנס שימור מורשת יהדות ארצות ערב ואיראן

יצחק הרצוג: "זהו רגע היסטורי. עלינו לשמר את העבר ובו בזמן, לבנות את העתיד. הסוכנות היהודית תסייע לשימור המורשת והנחלתה".

ערוץ 7 , ו' בתשרי תשפ"א

יצחק הרצוג
יצחק הרצוג
ללא קרדיט צילום

הסוכנות היהודית ערכה כנס ראשון מסוגו שעסק בשימור ושחזור החיים היהודיים במדינות המזרח התיכון, צפון אפריקה ואיראן ובחשיפת התרומה הייחודית שלהם לתרבות המקומית.

הכנס נערך בהשתתפות נציגי ארגונים המייצגים את הקהילות בישראל ובמעמד יו"ר הסוכנות היהודית יצחק בוז'י הרצוג, השרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן שאחראית על תחום זה בממשלה, השר לשעבר עוה"ד משה שחל ויו"ר הפדרציה הספרדית מר חיים כהן.

עוד השתתפו בדיון פרופסור יפעת ביטון, מנהל מרכז דהאן ד״ר שמעון אוחיון והסופרת ציונית פתאל קופרוואסר. את הכנס הנחתה ד״ר רויטל עמירן והוא אורגן בסיוע היחידה לקשרים בינלאומיים של הסוכנות היהודית בניהול יגאל פלמור.

בין היתר עסק הכינוס בדרכים לשימור אתרי המורשת היהודיים במדינות אלו ובהם שימור בתי הכנסת, בתי עלמין, מרכזים קהילתיים, בתי ספר ועוד. משתתפי הכנס עסקו גם בהשתקפות של המורשת מבעד לעיניהם של בני הדור השני והשלישי לעליית יהודי ארצות ערב ואיראן ובחשיבות הנחלתה של המורשת לדורות הבאים. עוד נדונו בכינוס האפשרויות להקמתו של גוף בינלאומי תחת חסותה של הסוכנות היהודית לקידום הנושא.

יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג הביע את התרגשותו, "זהו רגע היסטורי. ההתפתחויות האחרונות במפרץ חשפו בפנינו קהילות יהודיות מרתקות באיחוד האמירויות ובבחריין. עלינו לשמר גם את העבר המפואר ובו בזמן, לבנות את העתיד. כבן לאם שנולדה במצרים וגדלה בקהיר התרגשתי משימור בית הכנסת ‘אליהו הנביא׳ באלכסנדריה. מרגש גם לגלות את כל הפעילות הנעשית בישראל על ידי הגופים השונים לשימור המורשת של הקהילות ולקידום התודעה החינוכית בנושא".

"לצערי, סיפורן של קהילות אלו לא סופר מספיק ויש לעשות עוד רבות כדי לספרו. הסוכנות היהודית תעמיד תשתית לקידום המשימה של שימור המורשת של הקהילות ההיסטוריות האלה ולהרחבת ההיכרות הציבורית עם סיפורן. כמו כן תעמוד הסוכנות היהודית בקשר עם ממשלות וארגונים יהודיים בחו״ל כדי ליצור שיתופי פעולה לשימור המורשת", הוסיף.

השרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן הודתה לסוכנות היהודית על שיתוף הפעולה וציינה, "המשרד לשוויון חברתי מקדם פרויקטים לתיעוד סיפורים של אנשים שגדלו במדינות אלו, קידום המחקר בנושא ופרויקט לתיעוד הרכוש היהודי במדינות אלו".

השר לשעבר משה שחל בירך, "זהו יום היסטורי. עלינו להתמקד בשימור ושיקום הרכוש הציבורי שאין לו תחליף ולהביא זאת למודעות הציבורית. יש להקים גוף בינלאומי שיקדם את הנושא".

יו״ר הפדרציה הספרדית, חיים כהן, ציין "אני מברך על הכנס הזה שקיבץ את כל הגופים המיצגים את הקהילות היהודיות במדינות אלו תחת מסגרת אחת. יוצאי הקהילות היהודיות הקימו מרכזים שמשמרים את המורשת ואת המסורת של יהדות מדינות ערב ואיראן בצורה נפלאה".