חבריו של איתן זאב בהפגנת תמיכה בו
חבריו של איתן זאב בהפגנת תמיכה בוצילום: ערן שלמה;שיק

איתן זאב, החקלאי תושב דולב, שניצל רק לאחר שירה בנשקו מלינצ' שביצעו בו פורעים ערבים לפני כחודשיים וחצי, מבקש כעת את זיכויו מכתב האישום המייחס לו גרימת חבלה בנסיבות מחמירות.

שי דרומי, החקלאי שזוכה מאשמת הריגה לאחר שירה בפורצים לחוותו בנגב, מתגייס בקריאה לסייע לאיתן זאב. שוחחנו אתו על כך.

"הסיפורים שונים, אבל המהות דומה", אומר דרומי. "הרעיון הוא שחקלאים, בצוק העיתים הזה, מוצאים את עצמם הרבה פעמים נאלצים להיות לוחמים ומגנים על רכושם ועל חייהם, בכך זה דומה ולכן התגייסתי במידה מסוימת לקריאה לעזור לאיתן שגם פגשתי אותו ואחרי הפגישה התחזקתי ברצון לעזור לו, כי ראיתי לפני אדם מקסים ומיוחד, שאני בטוח שנקלע לסיטואציה שלא בטובתו ועשה את שאל ידו לעשות כדי לצאת, הוא ואחרים, בשלום, ולכן אני אתו".

במציאות שכזו, שאלנו את דרומי, מה יכול אזרח פשוט שמתבקש לכך לעשות כדי סייע לאיתן זאב? "במקרה שלנו סייעו בכך שאימא שלי נשארה לבד בחווה ובאו לסייע לה, אבל ליד זה היה סיוע של איסוף כסף בצורה נרחבת ורצינית על מנת לממן את הייצוג המשפטי שלי במשפט. זה מאוד עזר, כי לא נאלצתי להסתפק בסנגוריה ציבורית, אלא יכולתי להיעזר בעורכי דין מהשורה הראשונה".

על הסיוע המוראלי שמקבל מי שנמצא במציאות שכזו, אומר דרומי כי שלא כמו איתן "הייתי עצור ולקח לי זמן להבין ולדעת שיש הד והתגייסות שכזו. בערבים הראשונים כשהחזירו אותי מחקירה לתא שלי, יצא לי להציץ מעט בטלוויזיה של הסוהרים וגיליתי שמנסים להאשים אותי ברצח. זו הייתה התחלה לא טובה ולא נעימה, אבל בהמשך הבנתי שיש מאחורי ציבור גדול שמבין את הסיפור, כולל במגזר הבדואי וזה מאוד עזר מוראלית ונתן רוח גבית נכונה למציאות שהייתי בה".

עוד שאלנו אם להבנתו יש צורך בהיערכות משפטית דרמטית כל כך כאשר נדמה שסיפור הלינץ' ברור ביותר ואין צורך בדמיון גדול במיוחד כדי להבין לאן האירוע יכול היה להתגלגל אלמלא הירי של איתן. "אני לא יודע אם צריך או לא, אבל המציאות היא כזו שזה הולך לקראת המקום הזה. יתכן ועורך דין טוב יכול לעצור את התהליך עוד בתחילתו, אבל כל עוד התיק לא נסגר מסיבה כלשהי ראוי שהוא ייעזר בכוחות טובים ונכונים".